reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Spojení na Internet v praxi

9.3.2000, Jan Krahulec, recenze
Spojení na Internet v praxi
Srovnání interních PCI modemů Microcom DeskPorte 56K a Well FM-56PCV Voice
Hlavním komunikačním fenoménem je dnes bezpochyby Internet. Ještě donedávna byly ovšem celkové náklady, které se musely vynaložit, na připojení pro domácí uživatele přeci jen trochu vysoké. Za připojení se providerovi Internetu platil určitý měsíční paušální poplatek, dále se platí tarif za využití telefonní linky a v neposlední řadě ceny externích a ISA modemů začínaly okolo 3000 Kč. Toto vše se ovšem v průběhu roku 1999 začalo radikálně měnit. Někteří provideři začali nabízet dial-up připojení zadarmo, bez měsíčních paušálních poplatků. Objevil se tarif Internet 99 a následně tarif Internet 2000, při kterém např. v nejslabším časovém pásmu platíme za 1 hodinu připojení cca 12 korun. V neposlední řadě se objevily PCI faxmodemy, které z hlediska implementované technologie cenově vycházejí oproti např. externím modemům na poloviční cenu. Do tohoto testu byly vybrány dva PCI faxmodemy, které lze pořídit i s DPH za méně než 2500 Kč.

Popis modemů a balení:

Microcom DeskPorte 56K Internal/W je PCI faxmodem postaven na čipové sadě ESS. Zvládá přenosové protokoly V.90 (56 kb/s, 33.6 kb/s) , V.34 (33.6 kb/s), V.32bis (14.4 kb/s), V.22, V.21, opravné protokoly V.42 LAMP, MNP 2-4 a komprimační protokoly V.42bis a MNP 5. Faxová část modemu obsahuje protokoly V.17 (14.4 kb/s), V.29, V27ter a faxové příkazy class 1 a class 2. Hlasové služby jako např. záznamník tento modem podporuje jen velice omezeně (nemá mikrofonový vstup a sluchátkový výstup na faxmodemové kartě) a je nutná zvuková karta v systému. Faxmodem ještě zvládá protokol V.80 pro videokonference, ovšem rychlost modemu je pro toto nedostačující.
Součásti balení je CD s ovladači pro W9x a NT4.0 a komunikačním softwarem SuperVoice v.2.2i (faxové a hlasové služby, terminálová aplikace pro připojení na BBS). Dále obsahuje 2m telefonní kabel, záruční list, ohlašovací list, rozhodnutí o připojení modemu do JTS a velice strohý manuál k modemu. Faxmodem lze pořídit od cca 1900 Kč s DPH.

Well FM-56PCV je také PCI faxmodem ovšem využívá čipovou sadu firmy Rockwell. Přenosové, opravné a komprimační protokoly odpovídají předchozímu faxmodemu Microcom. Samozřejmostí je také protokol V.80. Faxová část je také víceméně totožná. Hlasové služby ovšem nabízí v rozšířenější podobě, karta obsahuje konektory mikrofonového vstupu a sluchátkového výstupu zvuku, a za pomocí přiloženého softwaru SuperVoice jej lze využít jako záznamník, nebo telefon.
Součásti balení je opět CD s komunikačním softwarem SuperVoice v.2.2i a disketa s ovladači pro Windows 9x a NT4.0. Dále obsahuje 2m telefonní kabel, ohlašovací list, rozhodnutí o připojení modemu do JTS a o něco obsáhlejší manuál k modemu. Faxmodem lze pořídit od cca 2100 Kč s DPH.


Instalace, testování a vlastnosti jednotlivých faxmodemů:

Instalace u obou modemů probíhala víceméně bez problémů. Faxmodem se vloží do volného PCI slotu. Po nastartování operační systém (W9x) rozpozná přítomnost nové karty a vyzve vás k vložení CD nebo diskety s ovladači. Nainstalují se potřebné soubory a instalace je skončena. Ve Windows NT 4.0 je instalace obou modemů trochu rozdílná. U Wellu se spustí z instalační diskety soubor setup.exe, který se postará o instalaci jak komunikačního portu tak i modemu. U Microcomu se také spustí setup.exe, který nainstaluje ovšem je komunikační port a následně přes ovl. Panely/modemy je nutné doinstalovat standardní cestou modem Následně je dobré v ovládacích panelech zkontrolovat nastavení modemu (např. zrušení čekání na oznamovací tón, atd.) a otestovat (diagnostika) modem. Problémy mohou nastat pokud operační systém (W9x) nepozná přítomnost nové karty nebo se ovladač po restartu PC nezinicializuje. V tomto případě je bohužel z hlediska PnP něco v nepořádku (BIOS základní desky, konflikt s jinou PnP kartou, atd.) a je lépe požádat o pomoc prodejce faxmodemu. Další problém může nastat pokud provedeme instalaci ovladačů z CD faxmodemu Microcom DeskPorte 56K internal/W označeného koncovým číslem 07 nebo 08. Bohužel omylem se na tyto CD dostaly vadné ovladače (viz. www.microcom.cz) a je nutné použít ovladače umístěné na Internetu. Po úspěšné instalaci faxmodemu je možné již nainstalovat služby připojení na Internet, obsluhu faxu a služby záznamníku a telefonu.

Pro otestování připojení k Internetu byli vybráni dva provideři (IOL a VOLný), ke kterým se modemy měli připojit nejprve bez předešlého ručního zpomalení modemu a následně po zpomalení na 44000 b/s (V.90) a 33600 b/s (V.34). Dalším důležitým ukazatelem je jak po připojení dokáže modem držet linku a zda nedochází při spojení k výpadkům, neboli jak velký objem dat přenese modem za určitý čas (3=modem se spojí na uvedené rychlosti, ale spojení brzy spadne nebo dochází velice často k výpadkům, 2=použitelné minimum, spojení skoro nepadá, výpadky jsou akceptovatelné, 1=stabilní spojení, modem spojení drží, minimální výpadky). Výsledky jsou uvedeny v tabulce.



DeskPorte 56K internal/w se spojoval oproti Wellu FM-56PCV vždy na nižší rychlosti ovšem následné spojení bylo stabilnější. Pokud byla stabilita spojení u obou modemů přibližně srovnatelná, dokázal faxmodem Well FM-56PCV pracovat o něco rychleji. Z tabulky je také patrné, že pokud se rychlost modemů předem přizpůsobí, může modem dosahovat vyšších výkonů. Syntaxe příkazu faxmodemu DeskPorte 56K internal/w pro zpomalení je ”at+ms=17,1,300,44000”, tj. 17= protokol V.90 (11=protokol V.34), 300=min. rychlost odesílání, 44000=max. rychlost odesílání (pro rychlost 33600 b/s stačí zápis at+ms=11). Syntaxe faxmodemu Well FM-56PCV je ”at+ms=v90,1,300,33600,300,44000, tj. v90= protokol V.90 (v34=protokol V.34), 300=min. rychlost přijímání a odesílání, 33600=max. rychlost přijímání, 44000= max. rychlost odesílání (pro spojení na 33600 b/s stačí zápis at+ms=v34).

K otestování faxové časti byl nainstalován přiložený software SuperVoice a také Microsoft fax, který je součástí operačních systému Windows 95 a 98. Odesílání a příjem faxů u obou karet bylo vcelku bezproblémové. Rychlost mezi dvěma faxmodemy byla 14400 b/s, pokud se faxmodem spojil s klasickým stolním faxem byla rychlost 9600 b/s. Nevýhodou u SuperVoice je, že nevyužívá nastavení modemu z Windows a tudíž je po nainstalování nutné znovu zkontrolovat nastavení modemu přímo v softwaru. Občas je i nutné použít staré známé AT příkazy pro jeho donastavení, což pro normální uživatele může být problém.

Pro funkci hlasových služeb je nutné použít software SuperVoice, který zvládá spravovat příchozí hovory a s úspěšností cca 80% rozpozná zda se jedná o příchozí fax nebo obyčejný telefon (samozřejmě lze nastavit, že vše se přijímá buď jen jako fax nebo jako hovor). Podle zvoleného scénáře dokáže přijmout telefon na záznamník nebo jej umožní zvednout a zodpovědět. Faxmodem Microcom DeskPorte dokáže pouze přijímat telefony, které nejsou rozpoznány jako faxy na záznamník. Well lze kromě záznamníku využít i jako klasický telefon (za pomocí mikrofonového vstupu a sluchátkového výstupu). Bohužel tato funkce lze s ohledem na kvalitu použít jen nouzově.

Nelze naprosto přesně říci, který z obou faxmodemů je lepší. Pro DeskPorte 56K internal/w hovoří nižší cena, stabilnější spojení bez zásahu uživatele, naopak určitým nedostatkem může být absence mikrofonového vstupu a sluchátkového výstupu na kartě, omezené hlasové funkce a nižší absolutní rychlost. U Wellu FM-56PCV je určitým kladem vyšší rychlost po nastavení, lépe zpracované hlasové funkce, vstup/výstup na faxmodemové kartě. Mezi slabší stránky patří např. vyšší cena. U obou modemů by také mohl být obsáhlejší manuál, popisující např. některé AT příkazy a manuál k přiloženému softwaru. Ne zcela vyhovující je také přiložený software SuperVoice, ale pokud by jsme jej srovnali s obdobnými aplikacemi dodávanými k jiným faxmodemům, patří k těm lepším.
reklama