Srovnání ICQ klientů pro PDA

Srovnání ICQ klientů pro PDA
, , recenze
Pryč jsou doby, kdy kapesní počítače sloužily jen organizaci času. Dnešní PDA je možné připojit k internetu, posílat e-maily, nebo být v kontaktu s přáteli. V našem přehledu se dozvíte i to, které programy pro ICQ síť si můžete do svého PDA nainstalovat.
reklama
Instant messenger Chatopus není ICQ klientem, podporuje pouze jabber. Proč je tedy v našem srovnání? Chatopus byl totiž prvním Palm OS klientem, který neměl žádné zásadní nedostatky. Program si již před několika lety dokázal poradit s českou diakritikou (oproti např. Verichatu) a rovněž běžel na pozadí. Většina jabber serverů umožňuje také ICQ transport, takže se nemusíte vzdát ani vašeho oblíbeného protokolu.

Budeme předpokládat, že jabber účet doposud nikde nemáte a ukážeme vám, jak ho vytvořit. V prvních verzích Chatopusu bylo třeba účet vytvořit na stolním počítači, dnes to již není třeba, vše obstará program pro PDA.

Jako desktopového jabber klienta jsme zvolili známý a mnoha uživateli oblíbený program PSI, ale je jen na vás, kterou aplikaci použijete. V PSI musíte nejprve zadat, jak se bude jmenovat váš účet. Nejedná se však o přezdívku, pod kterou budete na Jabberu vidět, jde jen o název profilu v programu. Vzhledem k tomu, že zatím žádný jabber účet nemáte, zaškrtněte Register new account.


Vytvoření nového účtu

Na další obrazovce již vyplňujete registrační údaje, tj. uživatelské jméno a heslo. Jabber ID se zadává ve tvaru jméno@jabber_server. V našem případě to je svetpda@jabber.cz. Místo jabber.cz můžete použít kterýkoli jiný český nebo zahraniční server, stačí si jen vybrat. Přenos dat k jabber serveru můžete šifrovat.


Výběr uživatelského jména a hesla

Dále je možno zadat detailní informace o vaší osobě – celé jméno, přezdívku, telefon, webovou adresu atp.


Detaily uživatele

Aby bylo možné v jabber klientu pracovat s ICQ kontakty, musí daný server podporovat tzv. ICQ Transport. V menu programu PSI vyberete položku Service Discovery. Na seznamu si všimněte řádku JIT - icq.jabber.cz označeného známou zelenou kytičkou. Teď už stačí jen stisknout pravé tlačítko myši, kliknout na Register a zadat svoje ICQ číslo a také heslo. Následně se načtou všechny kontakty. ICQ Transport však není bez chyb. Většinou se u kontaktů neobjeví jejich přezdívka, ale pouze ICQ číslo, rovněž dělení do skupin nezůstane zachováno. Špatného pojmenování kontaktů se zbavíte tak, že všechny položky přejmenujete, v případě klienta PSI tak budete muset učinit manuálně, Chatopus dokáže kontakt přejmenovat sám.
V předchozích odstavcích jsme ve stručnosti nastínili vytvoření Jabber účtu v programu PSI na stolním počítači, pojďme se podívat, jak si povede Chatopus. Aplikace je podobně jako PSI vybavena jednoduchým průvodcem, takže stačí vybrat server, zadat uživatelské jméno a zaškrtnout, zda si přejete vytvořit nový uživatelský účet. Heslo k Jabber účtu si Chatopus dokáže zapamatovat, při psaní však "nehvězdičkuje".


Vytvoření účtu


Registrace ICQ Transportu přímo v Chatopusu (tj. bez použití PC) není tak jednoduchá jako vytvoření účtu na některém z jabber serverů. Chatopus potřebuje totiž znát ID služby, tu však většinou na stránkách provozovatele serveru budete hledat jen stěží. Pokud tedy chcete mít svůj ICQ účet v Chatopusu, bude jednodušší veškerou konfiguraci provádět na PC.

Chatopus podporuje HiRes+ rozlišení, takže pokud nemáte několik desítek kontaktů, mohl by se vám celý kontakt list vejít na jednu obrazovku. Kontakty je možno řadit do skupin, odfiltrovat lze nepřipojené uživatele. Potěšující je, že přímo z Chatopusu můžete kontakty přidávat i mazat.


Jak je vidět na tomto screenshotu, při použití jiného než systémového (tj. lokalizovaného) písma se znaky s diakritikou nezobrazí korektně


Na výběr máte celkem 7 statusů (+ status offline)

Co se contact listu týče, podle našeho názoru je docela povedený. Status poznáte podle ikonky zobrazené vedle jména, kontakty je možno rovněž třídit do skupin, lze také skrýt nepřipojené uživatele.


Informace o kontaktu

Jako jeden z mála testovaných klientů Chatopus nedisponuje databází smajlíků, musíte je zadávat manuálně. Autoři programu se na webových stránkách chlubí podporou Unicode, takže by s národními znaky obecně neměly být žádné potíže. Ve skutečnosti to tak ideální bohužel není. Pokud vám přijde zpráva z originálního ICQ, z Trilianu nebo třeba z Mirandy, jsou české národní znaky zobrazeny korektně. Problémy se však objevily během komunikace s uživatelem QIPu, který odesílá češtinu v takové podobě, že ji Chatopus ani po změně kódování nedokáže správně zobrazit. Malou náplastí na tento neduh budiž fakt, že se české znaky odeslané z Chatopusu zobrazují jak v QIPu, tak i v Trilianu, Mirandě a v ICQ korektně.


Pokud obdržíte zprávu z programu ICQ, Chatopus zobrazí české národní znaky správně

Vadilo nám, že není možné zkopírovat přijaté zprávy či celou historii konverzace do schránky. Chatopus schránku sice podporuje, ale lze ji používat pouze v poli, kam zadáváte text. Je možno tedy např. z poznámek zkopírovat a ICQ uživateli poslat text, ale jeho odpověď už do jiného Palm OS programu přes systémovou schránku nedostanete.

Aplikace podporuje technologii text-to-speech, tj. převod psaného slova na mluvené. Je však třeba doinstalovat program SymbicTalker, plná verze stojí 1 USD, k dispozici je zkušební verze. Její nevýhoda spočívá v tom, že vás před přečtením zprávy vybídne, abyste si program zakoupili.

Nastavení programu Chatopus je rozsáhlé. Můžete si vybrat z několika druhů i velikostí písma, změna se však projeví pouze v contact listu. Uživatelé Palm OS lokalizací by však měli mít na paměti, že tato písma nejsou počeštěna, takže většina znaků s háčky a čárkami nebude zobrazena správně.


V Chatopusu můžete změnit druh i velikost písma

Nechybí ani možnost vybrat si odpovídající kódování, nastavit lze také hlasitost a druh melodie, která vás bude upozorňovat na nové zprávy. Pokud vás systémové zvuky omrzí, můžete si z webových stránek autora Chatopusu stáhnout balík několika zvuků (např. mňoukání kočky).
reklama
Nejnovější články
Sluneční systém je aktuálně v proudu temné hmoty, pozůstatku cizí galaxie Sluneční systém je aktuálně v proudu temné hmoty, pozůstatku cizí galaxie
Galaktický "hurikán z temné hmoty" má aktuálně procházet částí Mléčné dráhy, kde se nachází také naše Sluneční soustava. Jde o proud hmoty, který má mít původ v malé galaxii, jež se s tou naší v minulosti srazila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM Zpoždění říjnové verze Windows 10 přineslo problémy výrobcům PC s ARM
Microsoftu se opět nepodařilo vypustit novou verzi Windows 10 bez závažných problémů a nyní šlo rovnou o naše data, která mohla být v průběhu aktualizace smazána. Nová verze systému se přitom dosud neobjevila a to s sebou přináší potíže.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu? TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu?
Server Anandtech se hlouběji ponořil do problematiky TDP moderních procesorů Intel a proč už dávno nelze tento údaj brát jako hrubý ukazatel reálné spotřeby. Ostatně tato otázka je nasnadě vzhledem k poslednímu vývoji. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů Kvantový akcelerometr dokáže zjistit pozici i bez satelitů
Technologie GPS, Glonass či Galileo spoléhají na satelity, díky nimž mohou určovat polohu zařízení na zemi a na to spoléhá už mnoho zařízení, jako jsou mýtné systémy či zemědělské stroje. Hodila by se tak alternativa, a ta tu je. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple Amazon Marketplace vykáže prodejce neautorizovaně opraveného HW firmy Apple
Společnost Apple je známá tím, že se různými prostředky brání proti lidem, kteří si dovolují pro jiné neautorizovaně opravovat její hardware a dostávají jej zase do oběhu. Nyní to odnesou prodejci, pro které byl Amazon Marketplace zásadní odbytiště.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře