Srovnání testovaných 802.11n routerů
29.3.2010, Martin Kuchař, srovnávací test
Podívejme se nyní na vyhodnocení testu WiFi routerů, které jsme otestovali v rámci příchodu standardu 802.11N. Který dostane nejvíce bodů za rychlost a který za výbavu? Jak dopadlo jejich vzájemné porovnání? Posuďte sami.
Kapitoly článku:
- Srovnání testovaných 802.11n routerů
- Výsledky srovnání testu
- Ocenění a závěr
Co jsme vlastně testovali
Již v listopadu minulého roku jsme postupně přinesli recenze šesti routerů z rodiny 802.11n a nyní jsme k této řadě přidali ještě model WNDR3700 od společnosti Netgear. I když je jasné, že v testu není možné obsáhnout všechny modely na trhu a pokrýt tak celou prodejní nabídku, snažili jsme se vybrat zajímavé a něčím lákavé modely. Porovnali jsme si tak úplně základní a velmi levné, stejně jako dražší a hlavně lépe vybavené kousky, které zákazníkům přinášejí něco málo navíc – USB porty, print-server, gigabitové RJ45 porty apod.
V jednotlivých recenzích jsme se až tak nezabývali přímým srovnáním, ale snažili jsme se spíše poukázat na jednotlivé klady a zápory samotných produktů a závěrečný porovnávací test vám tedy přinášíme až nyní. Podíváme se na srovnání podle několika hodnotících kritérií a určíme si tak jasné vítěze i poražené.
Odkazy na recenze testovaných routerů:
- ASUS RT-N13U: tiskněte bez drátů
- ASUS WL-500W: k WiFi ještě USB
- D-Link DIR-615: nízká cena především
- D-Link DIR-635 s maximálním USB portem
- Tenda W306R: výhodná cena především
- Tenda W311R+ aneb N-ko za pár stovek
- Netgear WNDR3700: nejdražší z testovaných
Jak budeme hodnotit
Hodnocení jsme rozdělili do tří kategorií, kdy každá bude vypovídat o něčem trochu jiném a uspokojí tak požadavky jednotlivých uživatelů.
Kategorie testu:
- Poměr ceny k výkonu (cena / výkon)
- Přidaná hodnota produktu
- Poměr ceny k přidané hodnotě (cena / přidané funkce)
První test tedy zhodnotí klasický poměr nákupní ceny získané ze serveru Heureka.cz, kterou vydělíme počtem bodů získaným za rychlost v dílčích testech v jednotlivých recenzích. Jednoduše jsme sečetli všechny přenosové rychlosti a podělili s nimi získanou nákupní cenu. Tento ukazatel je sice pro pokročilejší uživatele lehce zavádějící, neboť rychlost není u podobného zařízení zcela rozhodující, ale pro méně zkušené nebo nenáročné zájemce je zcela postačující.
Přidaná hodnota produktu vypovídá o bonusových a speciálních funkcích přístroje, s kterými se až tak běžně nesetkáváme. Snažili jsme se bodově ohodnotit jednotlivé funkce podle jejich skutečné užitečnosti škálou od nuly do pěti bodů. Výsledný součet získaných podů je pak promítnut v grafu a ukazuje, jak moc si výrobce s přístrojem pohrál a kolik zajímavých vlastností do něj přidal.
Bodování jednotlivých funkcí:
- USB port pro sdílení dat – 5b
- USB print-server – 3b
- USB kamerový server - 2b
- Druhý USB port – 2b
- QOS funkce – 2b
- Web management v CZ – 2b
- 1Gbps LAN porty – 5b
- WPS budování spojení – 4b
- Odpojitelná anténa – 3b
Celkem tedy zařízení může získat až 28 bodů.
Posledním testem, z kterého ale nevynášíme v závěru žádné hodnocení nebo rozsáhlé verdikty, je poměr ceny k získaným bodům. Zjistíte tak, kolik zaplatíte za jednotlivé speciální funkce v přístroji – pokud vám nezáleží na rychlosti a chcete nejvybavenější router za přijatelnou cenu, pak je pro vás směrodatný právě tento graf.