reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnání USB modemů

16.11.2000, Jan Krahulec, recenze
Srovnání USB modemů
Microcom 56K Travel/S a Well FM-56 USB
USB rozhraní existuje již relativně dlouho. Jednou z hlavních myšlenek bylo nahradit tímto rozhraním některé ostatní vstupně/výstupní rozhraní počítačů jako jsou sériové a paralelní porty, klávesnicový port, atd. Bohužel hlavním problémem byl operační systém, kterému dlouhou dobu scházela podpora tohoto rozhraní. Po nástupu W98, který se dá považovat za již plnohodnotný OS s podporou USB, W2000 a Windows Millenium by se tato myšlenka mohla začít rychleji naplňovat. USB modemy by tedy měly nahradit externí modemy připojované k sériovým portů i když zatím budou spíše koexistovat, neboť externí sériový modem lze provozovat prakticky u každého počítače, kdežto USB modem bude spíše doménou nových PC. Další velkou výhodou u USB zařízení je jejich jednoduchost instalace. Celá operace spočívá v zasunutí USB kabelu do konektoru na počítači a nahrání ovladače, samozřejmě bez vypínání a jakéhokoliv restartování PC. U USB modemů tomu samozřejmě není jinak.

Oba testované modemy jsou novinkami v produkci obou firem. Microcom v minulosti již nabízel USB modem, ovšem negativní okolnosti okolo USB mu víceméně nedaly šanci se na trhu prosadit. Well FM-56USB je prvním USB modemem této firmy.

Popis modemů a balení:
Oba faxmodemy jsou postavené na čipové sadě SGS Thomson (ST7554), což jim teoreticky dává stejné výchozí šance. Přiložené ovladače podporují zatím jen Windows98 a Windows2000. Faxmodemy zvládají dnes všechny standardní přenosové (V.90, V.34, atd.), komprimační (V.42bis, MNP5) a opravné protokoly (V42 LAMP, MNP2-4) protokoly. Dále podporují faxový přenos (protokoly V.17, V.29, atd. a faxové příkazy class 1, G3 kompatibilní) a funkci telefonního záznamníku.

Balení Microcomu 56k Travel/S obsahuje samotný modem velice malých rozměrů vyvedený v příjemné modré barvě se třemi diodami a konektory pro připojení USB kabelu, telefonní linky a telefonu. Dále nalezneme CD s ovladačem pro Windows98 a Windows2000, CD s aplikací WinPhone 2.18CZ pro práci s faxy a hlasovou schránkou, elektronickým manuálem, programem pro donastavení modemu dle kvality tel.linky a opět ovladači a CD pro bezplatné připojení k Internetu (Contactel). Nechybí ani česká instalační příručka popisující instalaci modemu do PC a instalaci aplikace pro fax a hlas ovšem jiné než byla fyzicky přiložena naštěstí je popis té správné aplikace na přiložením CD (bohužel jen okrajově byly popsány AT příkazy pro nastavení modemu). Dále záruční list, ohlašovací list a rozhodnutí o připojení modemu do JTS. Samozřejmostí je 2 m telefonní kabel a USB kabel. Trochu navíc je rozbočka z jednoho RJ11 konektoru na dva. Základní záruka na modem je jeden rok, ovšem po zaslání vyplněného záručního listu k výrobci se zvedá o dva roky. Cena modemu je od cca 2800 Kč s DPH.

mic56ks


Well 56USB je o něco větší než Microcom. Obsahuje celkem pět diod pro informování stavu. Na zadní straně modemu je přímo vyveden USB kabel (není tedy možno jej měnit) a jen jeden konektor pro připojení telefonní linky. Dále balení obsahuje jedno CD s ovladačem, aplikacemi pro faxové služby a hlasový záznamník od firmy 602 a navíc další full nebo trial verze ostatních programů vyráběných touto firmou a dvě CD pro bezplatné připojení k Internetu (Contactel a WorldOnLine). Opět nechybí 2 m telefonní kabel, o něco obsáhlejší český manuál obsahující hlavně obecné věci o faxmodemech (popis podstatných AT příkazů), záruční list, ohlašovací list a rozhodnutí o připojení modemu do JTS. Záruka na modem je jeden rok. Cena se pohybuje od cca 2400 Kč s DPH.

w56usb


Instalace, testování a vlastnosti jednotlivých faxmodemů:
Celé testování probíhalo na Windows98 (U Windows2000 byla otestována jen instalace). Samotná instalace modemů do PC proběhla bez problémů. Po připojení USB kabelu k PC byl automaticky rozpoznán nový HW a po nastavení adresáře s ovladači jej PC nainstalovalo. Jak již bylo řečeno oba modemy používají stejnou čipovou sadu (ST7554). Ovšem ovladače jsou rozdílné. WELL používá v.2.75.00, kdežto Microcom 2.80.00. Oproti klasickým externím modemům, které se připojují přes sériový port, je datová propustnost mezi uvedenými modemy a PC až 461 kB, ovšem vliv na rychlost přenosu dat je minimální, neboť úzkým hrdlem je komunikace mezi modemem a poskytovatelem Internetu. Před samotnou komunikací je ještě dobré ve vlastnostech modemu/připojení zrušit zaškrtnutí políčka ”před vytáčením počkat na oznamovací tón” a již nic nebrání v komunikaci.

Pro otestování kvality a rychlosti datových přenosů byly oba modemy připojovány do Internetu přes dva poskytovatele (IOL, VOLný). Testovací linka sice umožňovala připojení rychlostí až 56000 b/s ovšem její kvalita byla horší. Oba modemy se nejprve měly připojit k poskytovatelům bez jakéhokoliv donastavení pomocí AT příkazů, následně byly modemy zpomaleny na maximální připojovací rychlost 44000 b/s (protokol V.90, at+ms=90,1,2400,44000) a naposledy byly přenastaveny na rychlost 33600 b/s (protokol V.34 – at+ms=34). Výsledek je patrný z následující tab.

Ikona Odkaz na databázi
Microcom 56K Travel/S
Well 56USB
IOL37333 b/s, relativně stabilní45333 b/s silně nestabilní, nebo 33600 b/s 1 z 5 pokusů
IOL (44000 b/s)37333 b/s, relativně stabilní44000 b/s, relativně stabilní
IOL (33600 b/s)28800 b/s, stabilní spojení33600 b/s, stabilní spojení
VOLny37333 b/s, relativně stabilní45333 b/s, relativně stabilní
VOLny (44000 b/s)37333 b/s, relativně stabilní44000 b/s, relativně stabilní
VOLny (33600 b/s)28800 b/s, stabilní spojení33600 b/s, stabilní spojení

U modemu Microcom, i když měl tendenci se spojovat vždy s ohledem na stabilitu, bylo velice těžké se (vyzkoušeno více tel. linek) spojit na rychlosti 33600 b/s -V.34 (po striktním nastavení na rychlost 33600 b/s se dokázal připojit jednou z cca pěti pokusů). Celkově Well při stejné kvalitě linky dokázal fungovat na nepatrně vyšší rychlosti, ale při připojování mohlo dojít k tomu, že modem vytvořil spojení na neúměrně vysoké rychlosti a spojení brzy spadlo. Naproti tomu Microcom bez jakéhokoliv donastavení dokázal vytvořit vždy relativně stabilní spojení samozřejmě na úkor rychlosti. Pokud by ovšem ještě byla potřeba nějak donastavit rychlost modemu, lze to udělat za pomocí aplikace setmodem (přiložena na CD), která dle typu linky nastaví modem na určitou, předem zoptimalizovanou hodnotu z hlediska lepší stability spojení. Při komunikaci se u obou modemů na liště Windows zobrazovala utilitka, která je součástí ovladače, informující o hodnotách připojení - rychlost a čas připojení, objem odeslaných a přijatých bajtů, účinnost komprese, informace o ovladači a panel s diodami jako u standardního externího modemu. Navíc u Wellu byly ještě zobrazovány použité protokoly (přenosový, komprimační a opravný). Trochu problémovou vlastností obou modemů je stav, kdy při inicializaci nebo vytáčení tel.čísla pulzně dochází ke krátkému zasekávání PC indikovatelné např. zasekáváním kursoru myši a při spojení je procesor značně vytížen. Je to dáno technologií (tzv. softmodem), kdy čipset faxmodemu dělá jen některé úkony a zbytek je emulován za pomocí procesoru.

Pro testování faxových a hlasových služeb byl použit dodávaný software. I když je možné např. u faxových služeb využít ve Windows98 službu Microsoft fax, byl záměrně použit dodávaný SW. U hlasových služeb nic jiného nezbývá než použít dodávaný SW. Bohužel praxe z minulosti s těmito aplikacemi není dobrá. Většinou se jedná o starší software s kořeny kdesi ve Windows 3.11, dále je nutno z hlediska modemu nastavovat vše ručně, bez toho aby nastavení bylo převzato z Windows, lokalizace pokud existuje pokulhává (např. záhlaví faxů bez českých znaků), samotné nastavení je velice složité ze spoustou možností, které stejně normální zákazník nevyužije, atd. Jednoduše řečeno, pokud se vůbec laikovi podaří SW zprovoznit, může mít stále určité problémy, neboli nebývá to zrovna SW pro širokou masu zákazníků. Výrobci modemů se snažili toto řešit a např. SW SuperVoice 2.2CZ byl asi nejpoužitelnější. U modemu Well je nyní dodáván SW 602Pro Office Server Personal. Tento SW je samozřejmě plně lokalizován a svojí funkcionalitou a vzhledem jde o obdobný produkt jako např. MS Outlook. Instalace sice proběhla v pořádku, ovšem následovalo hned několik nepříjemných překvapení. Nastavení aplikace je trochu nepřehledné i když některé věci jsou přebírány z Windows. Bohužel nastavení a zprovoznění faxové části se neobešlo bez chyb. Ani hlasové funkce nejsou přímo integrovány a je nutné doinstalovat jakýsi plugin, o kterém se uživatel dozví až po usilovnějším pátrání. Nakonec se vše podařilo. Faxy bylo možné bez větších problémů přijímat i odesílat, jak přímo z programu tak i ze všech aplikací, které mohou tisknout. Funkce záznamníku také fungovala víceméně v pořádku, ale to nastavování a přehlednost programu bylo trochu problémem. Příjemný překvapením byl naopak software WinPhone, který je součástí modemu microcom. Instalace a nastavení bylo velice jednoduché (hodnoty modemu jsou buď předem nastavené nebo jsou brány přímo z Windows). Vzhled aplikace jako telefonní přístroj vypadá trochu rozporuplně, ale vše je přehledné a intuitivní. Také fungování faxových a hlasových služeb (záznamník) bylo bez problémů a probíhalo velice jednoduše. Pokud máte za modemem ještě připojen telefon je možné pomocí PC vytočit tel.č. a následně zvednou sluchátko a hovořit.

Oba testované faxmodemy mají své pro a proti. Z hlediska designu a zpracování je na tom asi lépe Microcom. U Wellu lze vyzdvihnout dosažení nepatrně vyšší rychlosti při skoro stejných podmínkách. V manuálu jsou dobře popsané důležité AT příkazy faxmodemu. Na výběr jsou dva bezplatní poskytovatelé internetu. Také cena je přijatelnější. Naopak dodávaný SW pro fax a hlas je spíše průměrný. Malou nevýhodou může být i absence zdířky pro připojení telefonu za faxmodem. Klady Microcomu jsou jistě v lepším rozpoznání kvality linky a tudíž běžnému uživateli stačí modem jen připojit a komunikovat. A dále v aplikaci pro faxové a hlasové služby. Dobře je i zpracována dokumentace k dodávaným aplikacím (WinPhone). Bohužel cena je oproti Wellu vyšší.
reklama