Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Srovnávací test 120mm ventilátorů

, , recenze
Srovnávací test 120mm ventilátorů
Dnes zakončíme seriál o ventilátorech testem 120mm verzí. Soutěžit bude celkem 14 ventilátorů od 12 výrobců. Tato velikost již pronikla do našich PC skříní a zabydluje se čím dál více. Dokonce se již na trhu objevují i o nějaký centimetr větší verze a tak možná již brzy uvidíme skříně s 15cm a většími kousky.
Srovnávací test 120mm ventilátorů
Zatím se ale omezíme na velikost 12cm, jenž má přece jenom daleko více zástupců hodných otestování, než větší ventilátory. Předem poukazuji, že výběr firem se v tomto testu nezměnil; každá již byla v seriálu alespoň jedním výrobkem zastoupena.

Testované ventilátory tedy budou:


A.C. RyanBlackfire4
AkasaAK-183-L2B
CoolerMateCMT-ALF-12A
EnermaxUC-12FAB-B(N)
BlacknoiseUltra Silent SX1
Papst4412 F/2GL
Papst4412 F/2GLL
RevoltecDark Red
RevoltecDark Blue
SilentmaxxSF-120/16
SilverStoneFM121
ThermaltakeThunderblade A1929
TitanTFD-A12025M12C(RB)
XilenceXPF 120.r


Do testu se tedy vrací firmy Revoltec, Silentmaxx a Silverstone, které u 92mm neměly žádné zástupce. Silverstone vlastně svým způsobem ano, pokud si vzpomínáte na hybridní ventilátor s 80mm rámečkem a 92mm lopatkami. Začneme stejně jako v ostatních testech s představením ventilátorů podle abecedy.


A.C. Ryan – Blackfire4


A.C.Ryan, náš klasicky první ventilátor k představení, dorazil opět ze série UV-active fever a i balení bylo stejné.Specifikace Blackfire4 120mm:


Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)28,9
Průtok vzduchu (CFM)77,7
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)2,8
Cena (s DPH)439,-


Po zkušenostech s menšími ventilátory od A.C. Ryan jsem si již ani nemyslel, že tato verze bude nějak výrazně lepší a zkušenosti mě nezklamaly. Lopatky ventilátoru byly opět velmi ostré a zubaté a celý ventilátor je velmi lehký vlivem použitého plastu a jeho množství.Barevné provedení Blackfire4 je tentokrát vyvedeno ve světle modré a zelené barvě, které mají za úkol reagovat s UV osvětlením skříně a nechat se prosvěcovat čtveřicí LED. Ty jsou z rohů nasměrovány po směru otáčení lopatek.Příslušenství se skládá stejně jako u předchozích verzí z redukce napájení na molex konektor. LED mají také samostatný kabel a ten je možné pro jejich deaktivaci rozpojit.
Akasa – AK183-L2B


Také Akasa se drží schématu svých menších verzí a stejně tak i její balení.Specifikace AK183-L2B:

Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1400
Hluk (dBA)18
Průtok vzduchu (CFM)44,8
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)N/A
Cena (s DPH)507,-


Kvalita zpracování této Akasy je uspokojivé. Lopatky jsou tupé a bez zubů či otřepů. Plastem se také nešetřilo, takže lopatky mají z profilu hezky proudnicový tvar.Napájení ventilátoru už na svém kabelu sice nemá flexo, jako u A.C. Ryanu, ale svému účelu poslouží neméně dobře. Přítomna je také redukce na molexový konektor, se stejným nesmyslným vývodem pro sledování otáček a vše završují 4 šroubky pro upevnění.

reklama