reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test 120mm ventilátorů

14.3.2006, Jan Vítek, recenze
Srovnávací test 120mm ventilátorů
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
Také si vzpomínáte na dobu, kdy jsme v počítačových obchodech narazili na několik málo dostupných ventilátorů od notoricky známých výrobců? Tenkrát si nakupující mohli leda tak nechat zdát o dostatečném výběru, ovšem za předpokladu, že je tichý provoz počítače vůbec zajímal. Následně, jak se výkon osobních počítačů dral nahoru, stoupaly i požadavky na efektivitu chlazení a na tuto skutečnost výrobci odpověděli především zvýšením otáček a měli jsme tak možnost si otestovat například výrobky firmy Vantec – ventilátory Tornado. Ty evidentně nedostaly takový název pro nic za nic. Stačí si představit, jaký hluk asi vytvoří 92mm ventilátor při 4800RPM. Specifikace hovoří o 56,4dBA, ale názornější je příklad, jakým by v tomto případě mohl být rozzuřený vysavač.

Není divu, že uživatelé začali požadovat, aby se začala řešit i otázka hluku. Ti vynalézavější a nedočkavější ale začali vzniklou situaci řešit sami, a tak vzniklo například vodní chlazení, nebo pružné uchycení ventilátorů. Ti podnikavější pochopili, jaký potenciál se skrývá v tomto panenském odvětví a tak vznikly nové firmy a průmysl s výrobou chladicích a následně casemoddingových prvků pro osobní počítače se rozjel takovým způsobem, že tu dnes máme doslova desítky firem, které v podstatě odstavily z trhu tradiční výrobce, jako je Titan nebo Primecooler. A mám dojem, že místo si najdou i další.

My z tohoto nového konkurenčního prostředí můžeme samozřejmě jen profitovat, ovšem problémem je jistá nepřehlednost trhu, navíc umocněná rychlostí, s jakou jsou chrleny nové výrobky, často označované jako revoluční. Zde navíc ani tak neplatí obvyklá pomůcka při nakupování, že dražší výrobek je obecně kvalitnější. 120mm ventilátory jsou stále populárnější, ale tím se situace nepřestává vyvíjet. Například někteří výrobci napájecích zdrojů, jako LC Power, si již uvědomili, že spodní stěna zdroje se neomezuje pouze pro 120mm velikost, ale dovoluje i nainstalovaní 140mm ventilátorů. Na ty dnes v obchodech ještě příliš nenarazíme, ale nejspíš nebude trvat dlouho, jak dokazuje i dnešní test. Z desíti kusů je totiž 120mm pouze osm. Zbylé dva mají 130 a 140mm. Těmito nestandardními rozměry ovšem také vzniká problém s kompatibilitou a zde jej každý řeší jiným způsobem. 130mm Thermaltake totiž nemá klasický rámeček. Jeho kulatý rámeček totiž dovoluje, aby se montážní otvory i přes větší průměr rotoru posunuly směrem do středu a tím ventilátor můžeme pohodlně nainstalovat i na místo pro normální 120mm. Velikost 140mm již nespasí ani upravený rámeček a zde se kompatibilita musí řešit jinak – v tomto případě redukcí usměrňující tok vzduchu.

Teď už si ale představíme jednotlivé výrobky seřazené podle abecedy.
  • AeroCool - 120mm Fan Turbine 2000
  • AeroCool - Streamliner
  • Arctic Cooling – Arctic Fan 12
  • Arctic Cooling – AF12025
  • Coolink – SWiF-1202
  • Nexus – D12SL-12
  • NorthQ – Silent Tornado NQ-3702
  • Revoltec – Air Guard 120mm
  • Sunbeamtech – Silent Anodized 12025 LED Fan
  • Thermaltake – Silent Wheel


AeroCool - 120mm Fan Turbine 2000


Aerocool představuje ventilátor s neobvyklou koncepcí lopatek. Namísto několika velkých lopatek (většinou 7-9) je jich 16. Ty svým vzhledem opravdu připomínají turbínu. Ventilátor byl po vylisování dokončen povrchovou úpravou v podobě stříbrné barvy.Kvalita zpracování není nejlepší. Nejproblémovější budou samotné lopatky. Ty sice nejsou tvarově zpracovány špatně – náběžná hrana není ostrá, ale hranatá a vrstva barvy ji navíc dobře zakulacuje. Problémem spíše bude fakt, že lopatky jsou úzké a velmi křehké. Mohlo by tak dojít k ulomení některé z nich, což by sice výkonu ventilátoru příliš neuškodilo, ale narušilo by se vyvážení rotoru a tím pádem by trpěly ložiska, zvýšily by se vibrace a v závislosti na nich i hlučnost ventilátoru. Je ale pravda, že dopad by nemohl být tak zřejmý, neboť hmotnost lopatek není velká a ventilátor se svými 950 otáčkami za minutu také nemůže mít velké problémy s vibracemi.Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)950
Hluk (dBA)19,66
Průtok vzduchu (CFM)37,44
Typ ložisek kluzná
Spotřeba (W)3


Ve středu ventilátoru si můžete všimnout malé kupole, jež podtrhuje vzhled turbíny, ovšem s ní se ventilátor nedá použít pro nasávání vzduchu. Je proto od Aerocoolu chytré, že ji můžeme krátkým kroutivým pohybem z krytu motorku odstranit. Příslušenství ventilátoru se omezuje na čtveřici šroubků a krátkou redukci na čtyřpinový molex.AeroCool - Streamliner


Druhý výrobek Aerocoolu je právě jedním ze speciálních případů, jaké popisuji výše. Má totiž hranu o délce 140mm, což z něj dělá vskutku impozantní vrtítko, jak ostatně naznačuje již jeho balení o velikosti listu A4.Streamliner se ale nespoléhá jen na svou velikost, je také kvalitně zpracovaný. Početné lopatky pokryté tlustou vrstvou stříbrné barvy jsou kvalitně zaobleny a na rozdíl od předchozího modelu také daleko lépe a pevněji připevněny. Rámeček je sice hluboko vykrojený, ale přechod má až příliš ostrý. Vzhledem k netradiční velikosti se výrobce rozhodl rámeček upravit, aby se dal připevnit k otvorům s roztečí 135, 138 a 140mm. Jestli tuto možnost někdo využije, je však již jiná otázka.


Velikost (mm)140
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1000
Hluk (dBA)19,6
Průtok vzduchu (CFM)54,7
Typ ložisek kluzná
Spotřeba (W)2,76


Aby byla kompatibilita maximálně zajištěna, dodává se k tomuto modelu i redukce, přes kterou můžete ventilátor přidělat i na místo normálního 120mm. Plastová redukce se mi ale zdá poněkud příliš ostrá; úhel zkosení je 45°. Zde si je však nutné uvědomit, že jde také o tloušťku ventilátoru, která se již teď zvedla z 25mm o nezanedbatelných 12mm. Příslušenství tohoto modelu je stejné, jako u Fan Turbine 2000, pouze jsou zde navíc čtyři šroubky pro montáž redukce.

reklama