Srovnávací test 120mm ventilátorů

Srovnávací test 120mm ventilátorů
, , recenze
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
K oblíbeným
reklama

Arctic Cooling – Arctic Fan 12


O Arctic Cooling toho bylo v poslední době napsáno tolik, že další slova jsou již téměř zbytečná, ale představit si tyto novinky i tak musíme. Arctic Cooling začal své výrobky balit podle nového vzoru – do černě zbarvených papírových krabiček s prostým logem firmy.Arctic Fan 12 je součástí té lépe zpracované řady s několika inovativními prvky, což jsou vedle nových dynamických fluidních ložisek, která mají obě řady, především pružné uchycení ventilátoru v rámečku s pomocí gumových trnů a potom samotný rámeček, který se skládá v podstatě jen ze dvou plastových obručí. Tím by se mělo dosáhnout lepšího sání vzduchu a dokonce i snížení hluku.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)38,5
Otáčky (RPM)1500
Hluk (dBA)23,5
Průtok vzduchu (CFM)56,3
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8


Nové Arctic Fany ale doznaly podstatného zhoršení výrobní kvality plastových částí, takže tu máme velmi ostré lopatky, na několika místech otřepané, nebo jinak nerovné. Kvůli rámečku je navíc minimálně velmi problematické nainstalovat ventilátor na místo sání vzduchu dovnitř skříně. Příslušenství je shodné, jako u všech ostatních Arcticů – čtyři šroubky a samolepka s logem firmy.


Arctic Cooling – AF12025


AF12025, coby zástupce těch vůbec nejlevnějších 120mm ventilátorů na trhu, vypadá na první pohled slušně. Ovšem i zde bohužel Arctic Cooling používá ostrých lopatek, což je v rozporu s jeho předešlými výrobky.Po všech stránkách je to produkt zaměřený na nižší segment a nenáročné zákazníky. Ovšem i tak je jeho zpracování kromě uvedených výjimek na velmi slušné úrovni. Plastem se nešetřilo, napájecí kabel je kvalitně oflexovaný a plastové nožky přidržující motorek ve středu rámečku mají pěkně zaoblený tvar.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1500
Hluk (dBA)24,5
Průtok vzduchu (CFM)56,3
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8


Rovněž je škoda, že kabel neobsahuje třetí žlutý vodič určený ke sledování otáček a to nám ztěžuje jeho testování.
reklama
Nejnovější články
Člověk vs AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost
Intel rozjel novou informační kampaň, v níž se nám snaží ukázat, že se chystá řádně rozjet vývoj nových výrobních procesů, který by měl za deset let vyústit v nástup 1,4nm technologie. Nyní o tom promluvil i Robert Chau. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek