Srovnávací test 120mm ventilátorů

Srovnávací test 120mm ventilátorů
, , recenze
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
K oblíbeným
reklama

Arctic Cooling – Arctic Fan 12


O Arctic Cooling toho bylo v poslední době napsáno tolik, že další slova jsou již téměř zbytečná, ale představit si tyto novinky i tak musíme. Arctic Cooling začal své výrobky balit podle nového vzoru – do černě zbarvených papírových krabiček s prostým logem firmy.Arctic Fan 12 je součástí té lépe zpracované řady s několika inovativními prvky, což jsou vedle nových dynamických fluidních ložisek, která mají obě řady, především pružné uchycení ventilátoru v rámečku s pomocí gumových trnů a potom samotný rámeček, který se skládá v podstatě jen ze dvou plastových obručí. Tím by se mělo dosáhnout lepšího sání vzduchu a dokonce i snížení hluku.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)38,5
Otáčky (RPM)1500
Hluk (dBA)23,5
Průtok vzduchu (CFM)56,3
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8


Nové Arctic Fany ale doznaly podstatného zhoršení výrobní kvality plastových částí, takže tu máme velmi ostré lopatky, na několika místech otřepané, nebo jinak nerovné. Kvůli rámečku je navíc minimálně velmi problematické nainstalovat ventilátor na místo sání vzduchu dovnitř skříně. Příslušenství je shodné, jako u všech ostatních Arcticů – čtyři šroubky a samolepka s logem firmy.


Arctic Cooling – AF12025


AF12025, coby zástupce těch vůbec nejlevnějších 120mm ventilátorů na trhu, vypadá na první pohled slušně. Ovšem i zde bohužel Arctic Cooling používá ostrých lopatek, což je v rozporu s jeho předešlými výrobky.Po všech stránkách je to produkt zaměřený na nižší segment a nenáročné zákazníky. Ovšem i tak je jeho zpracování kromě uvedených výjimek na velmi slušné úrovni. Plastem se nešetřilo, napájecí kabel je kvalitně oflexovaný a plastové nožky přidržující motorek ve středu rámečku mají pěkně zaoblený tvar.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1500
Hluk (dBA)24,5
Průtok vzduchu (CFM)56,3
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8


Rovněž je škoda, že kabel neobsahuje třetí žlutý vodič určený ke sledování otáček a to nám ztěžuje jeho testování.
reklama
Nejnovější články
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala