Srovnávací test 120mm ventilátorů

Srovnávací test 120mm ventilátorů
, , recenze
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
K oblíbeným
reklama

Coolink – SWiF-1202


Coolink 1202 přichází stejně jako modely z předešlého testu v designově stejném obalu. Ten v sobě vedle ventilátorů ukrývá rovněž nejbohatší příslušenství, jaké lze u ventilátorů vůbec nalézt, ale nejdříve k němu samotnému.Celkově jeho zpracování souhlasí s trendem nastoleným 80mm a 92mm modely. Stejně jako u nich je i zde rotor jako přibitý a nejde s ním v jeho uložení vertikálně pohnout ani o kousek. Také lopatky mají účinný, ale ostrý tvar a rovněž rámeček je příliš hranatý. Zvláštní je také uchycení lopatek ke krytu motorku, kde by bylo vhodnější dodatečné opracování přebytečného plastu a příliš tlustá bužírka kryjící napájecí kabel.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)900 - 1600
Hluk (dBA)14 - 24
Průtok vzduchu (CFM)31,8 - 53
Typ ložisek dvojitá kuličková
Spotřeba (W)1,56


Příslušenství ventilátoru je, jak jsem již řekl, bohaté. Najdeme mezi ním regulaci otáček v podobě zátěžového potenciometru i s kovovým knoflíkem, záslepkou pro jeho umístění, redukci napájení na čtyřpinový molex a konečně čtyři řezné šroubky.
Nexus – D12SL-12


Nexus kraloval předchozímu testu 80mm a 92mm ventilátorů a dnes má neméně lepší východisko, když vezmeme v potaz všeobecně známou kvalitu jeho 120mm verzí. Oproti menším ventilátorům se tento dodává v neoznačené bílé krabičce, z níž vyčteme maximálně čárkový kód.


Velikost (mm)120
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1000
Hluk (dBA)22,8
Průtok vzduchu (CFM)36,87
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)1,8


Nexusy si s jinými značkami jen těžko spleteme, zvláště kvůli jeho jasně oranžové barvě, kterou snad nepoužívá žádná jiná firma. Jeho zpracování se příliš neliší od jiných ventilátorů v tomto testu, ale patří mezi to lepší, co lze nalézt. Ostré lopatky mají na pohled velmi účinný tvar a vzduch k nim má kolem hluboce vykrojeného rámečku snadný přístup. D12SL-12 k sobě nemá žádné příslušenství; napájení je zajištěno s pomocí čtyřpinového molexu, jenž doplňuje ještě třípinový, ale ten má bohužel na starosti pouze sledování otáček – ventilátor přes něj napájet nemůžete.
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek