Srovnávací test 120mm ventilátorů

Srovnávací test 120mm ventilátorů
, , recenze
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
K oblíbeným
reklama
Tyto ventilátory tak pokryly celou kvalitativní škálu - od produktů, kterým bych se zdaleka a obloukem vyhnul přes průměrné kusy až po pár opravdu dobrých, tichých a kvalitních ventilátorů. Které to ale jsou? Podívejme se na ně heslovitě ze všech možných hledisek a popišme si jejich stěžejní vlastnosti.


Model
Cena
AeroCool - 120mm Fan Turbine 2000
neotřelý design, dobrá ložiska, LED
cena, vibruje, aerodyn. hluk
439,-
AeroCool - Streamliner
140mm, redukce na 120mm
aerodyn. hluk, ložiska šustí, nestandardní velikost
449,-
Arctic Cooling – Arctic Fan 12
cena, pružné uchycení proti vibracím
cívky vrčí, vyšší aerodyn. hluk
165,-
Arctic Cooling – AF12025
CENA
cívky silně vrčí, aerodyn. hluk silný a kolísavý
123,-
Coolink – SWiF-1202
široké příslušenství, dobrý aerodyn. hluk
velmi hlasitá ložiska a cívky
336,-
Nexus – D12SL-12
velmi hluboký a slabý aerodyn. hluk
motorek slabounce vrčí
330,-
NorthQ – Silent Tornado NQ-3702
hluboký a nízký aerodyn. hluk
CENA!, ložiska slabě vrčí
539,-
Revoltec – Air Guard 120mm
CENA
vrčí cívky, kolísavý aerodyn. hluk
129,-
Sunbeamtech – Silent Anodized 12025 LED
LED
CENA, vysoký a nestálý aerodyn. hluk, velmi nekvalitní lopatky
541,-
Thermaltake – Silent Wheel
130mm aplikovatelných na 120mm, neslyšný motorek, hluboký aerodyn. hluk, příjemná cena
možné problémy s kompatibilitou
235,-

Řekl bych tedy, že koneční vítězové budou celkem dva a jako prvního bych určil Thermaltake a jeho Silent Wheel. Tento ventilátor velice efektivně využívá 130mm lopatek v 120mm rámečku, čímž zvyšuje průtok vzduchu a navíc jsou jeho zvukové vlastnosti v porovnání s ostatními kousky bezkonkurenční. Tím ale výčet nekončí. Stejně jako je kvalitní ventilátor, je příjemná i jeho cena 235,- s DPH.Po Silent Wheel nemůže druhé místo zaujmout nikdo jiný, než Nexus Realsilent D12SL-12. Za trochu vyšší cenu dostanete plnohodnotný a tichý ventilátor, který stačí zapojit a dále již s ním není třeba nic dělat. Provoz jeho motorku sice je patrný, ale to spraví již několik centimetrů odstupu, takže v důsledku jde o neméně kvalitní ventilátor, ale trochu jiné třídy. Doporučil bych jej tam, kam se Silent Wheel nevejde. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že například budou zcela jistě problémy v některých skříních. Je nutné mít totiž k dispozici dostatečný prostor, kam by se tento 134mm široký ventilátor vešel. V opačném případě není nic snazšího, než sáhnout po Nexusu.
Za zapůjčení ventilátorů značky Nexus děkujeme firmě Abacus
Za zapůjčení ventilátorů značky Arctic Cooling děkujeme firmě FOX-Computers
Za zapůjčení ostatních ventilátorů děkujeme firmě JSC-Computers


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odpovídá na kritiku ohledně nástupu karet RTX 3080 NVIDIA odpovídá na kritiku ohledně nástupu karet RTX 3080
Lze říci, že NVIDIA prvotní nástup karet RTX 3080 a s nimi i celé nové generace Ampere nezvládla. Dal se jednoznačně očekávat obrovský zájem zákazníků, který také přišel, ovšem NVIDIA na něj nebyla připravena. Co k tomu řekne sama?
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Komety také mohou mít polární záři, ovšem neviditelnou Komety také mohou mít polární záři, ovšem neviditelnou
Podívanou, kterou jsme si dříve spojovali jen s planetami a případně měsíci velkých planet, mohou nabídnout i komety. Konkrétně alespoň jedna, a to Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Americká vláda se zaměřila na Epic i Riot Games kvůli vazbám na Tencent Americká vláda se zaměřila na Epic i Riot Games kvůli vazbám na Tencent
Dobře víme především o společnosti Epic Games, že má důležité vazby na čínskou společnost Tencent. To platí i pro Riot Games a americká vláda se nyní kvůli tomu na obě společnosti zaměřila. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů