Srovnávací test 120mm ventilátorů

Srovnávací test 120mm ventilátorů
, , recenze
O 120mm ventilátory je velký zájem, což je dáno především velkým výkonem i při nízkých otáčkách, čímž se zajišťuje tišší provoz, než u 80mm ventilátorů. Dnes si představíme 10 kousků od renomovaných firem a porovnáme si je ze všech možných úhlů pohledu.
K oblíbeným
reklama
Tyto ventilátory tak pokryly celou kvalitativní škálu - od produktů, kterým bych se zdaleka a obloukem vyhnul přes průměrné kusy až po pár opravdu dobrých, tichých a kvalitních ventilátorů. Které to ale jsou? Podívejme se na ně heslovitě ze všech možných hledisek a popišme si jejich stěžejní vlastnosti.


Model
Cena
AeroCool - 120mm Fan Turbine 2000
neotřelý design, dobrá ložiska, LED
cena, vibruje, aerodyn. hluk
439,-
AeroCool - Streamliner
140mm, redukce na 120mm
aerodyn. hluk, ložiska šustí, nestandardní velikost
449,-
Arctic Cooling – Arctic Fan 12
cena, pružné uchycení proti vibracím
cívky vrčí, vyšší aerodyn. hluk
165,-
Arctic Cooling – AF12025
CENA
cívky silně vrčí, aerodyn. hluk silný a kolísavý
123,-
Coolink – SWiF-1202
široké příslušenství, dobrý aerodyn. hluk
velmi hlasitá ložiska a cívky
336,-
Nexus – D12SL-12
velmi hluboký a slabý aerodyn. hluk
motorek slabounce vrčí
330,-
NorthQ – Silent Tornado NQ-3702
hluboký a nízký aerodyn. hluk
CENA!, ložiska slabě vrčí
539,-
Revoltec – Air Guard 120mm
CENA
vrčí cívky, kolísavý aerodyn. hluk
129,-
Sunbeamtech – Silent Anodized 12025 LED
LED
CENA, vysoký a nestálý aerodyn. hluk, velmi nekvalitní lopatky
541,-
Thermaltake – Silent Wheel
130mm aplikovatelných na 120mm, neslyšný motorek, hluboký aerodyn. hluk, příjemná cena
možné problémy s kompatibilitou
235,-

Řekl bych tedy, že koneční vítězové budou celkem dva a jako prvního bych určil Thermaltake a jeho Silent Wheel. Tento ventilátor velice efektivně využívá 130mm lopatek v 120mm rámečku, čímž zvyšuje průtok vzduchu a navíc jsou jeho zvukové vlastnosti v porovnání s ostatními kousky bezkonkurenční. Tím ale výčet nekončí. Stejně jako je kvalitní ventilátor, je příjemná i jeho cena 235,- s DPH.Po Silent Wheel nemůže druhé místo zaujmout nikdo jiný, než Nexus Realsilent D12SL-12. Za trochu vyšší cenu dostanete plnohodnotný a tichý ventilátor, který stačí zapojit a dále již s ním není třeba nic dělat. Provoz jeho motorku sice je patrný, ale to spraví již několik centimetrů odstupu, takže v důsledku jde o neméně kvalitní ventilátor, ale trochu jiné třídy. Doporučil bych jej tam, kam se Silent Wheel nevejde. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že například budou zcela jistě problémy v některých skříních. Je nutné mít totiž k dispozici dostatečný prostor, kam by se tento 134mm široký ventilátor vešel. V opačném případě není nic snazšího, než sáhnout po Nexusu.
Za zapůjčení ventilátorů značky Nexus děkujeme firmě Abacus
Za zapůjčení ventilátorů značky Arctic Cooling děkujeme firmě FOX-Computers
Za zapůjčení ostatních ventilátorů děkujeme firmě JSC-Computers


reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře