Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Před nedávnou u nás vyšel článek o standardech zdrojů ATX12V a na co dávat pozor při jejich výběru.

V článku byly zmíněny plánované testy zdrojů a první Vám právě dnes přinášíme. Nejedná se o testování prováděné přímo v počítači programy jako je například SpeedFan, ale o opravdové zátěžové testy na umělé zátěži. Důvodem je to, že porovnáváním zdrojů v počítači dostaneme pouze zkreslené výsledky, které příliš mnoho nevypovídají, až při zatížení zdroje odporovou zátěží se naplno projeví, zda dokáže bez problémů podávat výkony uváděné výrobcem a přitom splňuje i požadavky na čistotu a zvlnění napětí. V testech bude také posuzována hlučnost zdroje při běžné zátěži a také při maximální, kdy jsou vyvíjeny velké nároky na chlazení součástí zdroje a ventilátor(y) běží na plné otáčky. Dalším posuzovaným kritériem je vnitřní provedení zdroje, čímž se rozumí odpovídající dimenzování výkonových prvků a filtračních kapacit zdroje. V neposlední řadě bude měřena účinnost zdroje při různém zatížení, protože při maximální zátěži bývá zpravidla nejvyšší, což je to dáno tím, že ztráty v jádře hlavního transformátoru jsou pořád téměř stejné a při vyšších odběrech se „ztratí“, což se projeví vyšší změřenou účinností zdroje.

Kvalita výkonových prvků vypovídá mnoho o předpokládané životnosti zdroje. Mohu říci, že nejporuchovější součástkou jsou elektrolytické kondenzátory a obzvláště na ně se budu zaměřovat.
Neméně důležitá je také vnitřní konstrukce zdroje, zde jde zejména o to, zda zdroj obsahuje opravdu dvě 12V větve s odděleným snímáním procházejícího proudu a zda obsahuje potřebné ochrany proti přetížení (ideálně i jednotlivých větví). Dále je velmi důležité správné výkonové dimenzování spínacích tranzistorů a usměrňovacích diod. Přihlíženo bude také k nadstandardní výbavě a k prvkům typickým pro jednotlivé výrobce.


Testovací zařízení

Pro zatěžování zdrojů jsem s úspěchem použil běžné automobilové žárovky, jejichž paralelním řazením lze snadno dosáhnout požadovaného odběru ze zdroje. Procházející proud měřím bočníky BU10, jsou určeny k měření proudu až do 120A. Napětí jsou měřena digitálním multimetrem, který úspěšně prošel kalibrací, tudíž je jeho přesnost zaručená. K měření zvlnění využívám osciloskop BM566A, jehož šířka pásma je 120MHz. Je dvoukanálový a má dvě časové základny. Pro měření teploty používám čidla LM35DZ připojená k běžnému multimetru, jejichž výrobcem zaručovaná maximální odchylka je do 0.5°C.

Pro měření hlučnosti bych nejraději využil stejné zařízení, jaké je použito v testech ventilátorů. Hlučnost zdrojů by se pak dala porovnávat s ventilátory, při použití jiné metodiky nebude nikdy dosaženo porovnatelných výsledků, ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Dále bych rád měřil náběhy napětí při startu (zda se nevyskytují nějaké špičky) a odezvu na rychlou změnu zátěže. K tomu je ale potřeba ideálně digitální osciloskop patřičných parametrů, který ve své výbavě nemám.


Metodika testování

Nejprve bude zdroj zapnut pouze v ST-BY režimu, větev  +5VSB bude zatížena maximálním odběrem uvedeným na štítku zdroje a přitom bude měřena jeho účinnost. Dále zda je výstupní napětí v toleranci a zda není zvlnění vyšší, než specifikace povoluje. Nyní bude následovat spuštění hlavního zdroje bez zátěže, měření příkonu a napětí všech větví naprázdno. Následuje zatížení všech větví na 25%, po ustálení měření napětí větví a příkonu zdroje ze sítě. Výše uvedené kroky se budou opakovat při 50% a 75% zátěži. Při 100% zatížení bude navíc změřeno zvlnění napětí hlavních větví zdroje. Dále teplota výkonových prvků zdroje a i o kolik se ohřeje vzduch při průchodu zdrojem. Také se v tomto režimu projeví celková hlučnost nejen ventilátorů, ale i tlumivka pasivního PFC dokáže krásně vrčet na 100Hz. To je k metodice testování asi vše.


Cílová skupina

V dnešním testu jsou zastoupeny zdroje střední třídy v cenovém rozpětí od 1000,- Kč do 2500,- Kč. Cílem testu je ukázat, co za svoje peníze dostanete, zda má cenu kupovat dražší modely nebo ne a kterým výrobkům se raději velkým obloukem vyhnout. Na dalších stranách (tedy v této první části) už následují popisy jednotlivých zdrojů, jejich balení, příslušenství a kvality provedení. V druhé části bude provedeno porovnání vlastností zdrojů a doporučení toho, který si v daném případě vybrat.

Poznámka: Tato první část je o představení jednotlivých zdrojů, druhá část je věnována zátěžovým testům a závěru celého testu.
reklama
Nejnovější články
Tesla Roadster Elona Muska dokončil první oběh kolem Slunce Tesla Roadster Elona Muska dokončil první oběh kolem Slunce
Starman společně s červeným Tesla Roadsterem je už nejspíš stálým obyvatelem vesmíru. Od jeho vynesení do vesmíru uplynul už více než rok a půl a nedávno Muskovo vozidlo dokončilo oběh kolem Slunce. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Paměti HyperX Fury nyní i jako 64GB sety s 3466 MHz Paměti HyperX Fury nyní i jako 64GB sety s 3466 MHz
HyperX aktualizuje nabídku svých operačních pamětí a představuje inovované moduly Fury a Fury RGB. Nabídnou automatické přetaktování a budou k dispozici i jako velké 64GB sety s frekvencí 3466 MHz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala