Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a dodatečně v igelitovém pytlíku. V příslušenství nalezneme pouze síťovou šňůru a návod. Na šroubky k uchycení již výrobce nemyslel.
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 550W. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
16A
18A
0.5A
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a 12cm teplotně řízeným ventilátorem.
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je opatřena lesklou hnědou povrchovou úpravou. Perforace zadní stěny je provedena velice dobře, nijak nebrzdí průchod vzduchu. Poněkud nešťastně je vyřešen otvor ventilátoru ve víku zdroje. V plechu jsou totiž prolisované úchyty, aby mřížka nevyčnívala nad stěnu zdroje. Plech sice nijak nezasahuje do rámečku, ale je dost vzdálen od hrany rámečku a to není nejšťastnější řešení. Samotný ventilátor klasické černé barvy má velmi ostré lopatky se znatelnými otřepy. Z fotek ja navíc možné vidět, že zdroj přišel v takovém stavu, že kryt neseděl přesně.
Kabeláž

Flexo zde nalezneme jen na kabelovém svazku Main Power konektoru. Main Power konektor je dělený, lze jej tedy zapojit i do základních desek s 20pin napájecím konektorem. Zdroj disponuje jednoduchým +12V Power konektorem a jedním konektorem pro napájení karet do PCIe. Délka jejich kabelových svazků činí shodně standardních 50cm. Zdroj dále disponuje dvěma Serial ATA napájecími konektory, délka jejich kabeláže je 65cm. K dispozici máme také 6 Peripheral Power konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 75cm, zakončenými FDD napájecími konektory.
Zdroj je poměrně slušně vybaven konektory, ale podle mě je to stále málo na výkon 550W.
Vnitřní provedení

Zdroj má poměrně ošizený EMI filtr, další slabina je v kapacitě kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu, jelikož ta je vzhledem k výkonu zdroje velmi nízká (dokonce menší než u Fortronu 400W).
Hlavní transformátor budí stejnou nedůvěru jako u zdrojů EC550W, vzhledem k výkonu je poměrně malý. Usměrňovače jednotlivých větví jsou také výkonově poddimenzované. Zdroj obsahuje dvě oddělené +12V větve. O řízení se stará klasický obvod TL494. Filtrační kondenzátory jednotlivých větví mají poměrně nízkou kapacitu a jsou použity od pochybného výrobce. Zajímavý je způsob provedení chladičů. Osazení není moc dobře provedené, na desce je velmi těsno, kvalita pájených spojů je slušná.reklama
Nejnovější články
Western Digital míří k soudu za zatajování SMR ve svých HDD Western Digital míří k soudu za zatajování SMR ve svých HDD
V polovině letošního dubna vypukl velký skandál společnosti Western Digital. Zjistilo se totiž, že některé její disky měly technologii SMR, kterou ale WD nikde neuvedlo. Nejde totiž o něco, co by bylo zrovna žádoucí. Není divu, že je nyní na stole žaloba.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 17.2. do 23.2. naše Týdenní šance se společností QNAP, v které jste mohli vyhrát mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Na WSU úspěšně řeší problémy s životností Na-Ion akumulátorů Na WSU úspěšně řeší problémy s životností Na-Ion akumulátorů
Vědci v Washington State University (WSU) a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) se snaží vyřešit problémy sodíkových akumulátorů, které by mohly nahradit ty lithiové. Nyní už dokázali výrazně zvýšit jejich životnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rádi byste si vyzkoušeli Half-Life: Alyx, ale nemáte VR? Modifikace to umožní Rádi byste si vyzkoušeli Half-Life: Alyx, ale nemáte VR? Modifikace to umožní
Společnosti Valve se povedlo zvednout velkou vlnu nadšení, když ohlásila další díl své zbožňované série Half-Life, ovšem zároveň s tím dokázala nakrknout možná ještě větší počet lidí, když se ukázalo, že Alyx bude pouze pro VR headset. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Huawei utratil přes 23 miliard dolarů za zásoby čipů amerických firem Huawei utratil přes 23 miliard dolarů za zásoby čipů amerických firem
Zajímavá zpráva přichází od Nikkei Asian Review. Dle ní měla společnost Huawei utratit vpravdě mamutí částku za zásoby "nezbytných komponent", které jí mají vydržet alespoň rok a půl. Co za tím vězí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář