Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

18.5.2006, Martin Šejnoha, recenze
Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a dodatečně v igelitovém pytlíku. V příslušenství nalezneme pouze síťovou šňůru a návod. Na šroubky k uchycení již výrobce nemyslel.
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 550W. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
16A
18A
0.5A
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a 12cm teplotně řízeným ventilátorem.
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je opatřena lesklou hnědou povrchovou úpravou. Perforace zadní stěny je provedena velice dobře, nijak nebrzdí průchod vzduchu. Poněkud nešťastně je vyřešen otvor ventilátoru ve víku zdroje. V plechu jsou totiž prolisované úchyty, aby mřížka nevyčnívala nad stěnu zdroje. Plech sice nijak nezasahuje do rámečku, ale je dost vzdálen od hrany rámečku a to není nejšťastnější řešení. Samotný ventilátor klasické černé barvy má velmi ostré lopatky se znatelnými otřepy. Z fotek ja navíc možné vidět, že zdroj přišel v takovém stavu, že kryt neseděl přesně.
Kabeláž

Flexo zde nalezneme jen na kabelovém svazku Main Power konektoru. Main Power konektor je dělený, lze jej tedy zapojit i do základních desek s 20pin napájecím konektorem. Zdroj disponuje jednoduchým +12V Power konektorem a jedním konektorem pro napájení karet do PCIe. Délka jejich kabelových svazků činí shodně standardních 50cm. Zdroj dále disponuje dvěma Serial ATA napájecími konektory, délka jejich kabeláže je 65cm. K dispozici máme také 6 Peripheral Power konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 75cm, zakončenými FDD napájecími konektory.
Zdroj je poměrně slušně vybaven konektory, ale podle mě je to stále málo na výkon 550W.
Vnitřní provedení

Zdroj má poměrně ošizený EMI filtr, další slabina je v kapacitě kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu, jelikož ta je vzhledem k výkonu zdroje velmi nízká (dokonce menší než u Fortronu 400W).
Hlavní transformátor budí stejnou nedůvěru jako u zdrojů EC550W, vzhledem k výkonu je poměrně malý. Usměrňovače jednotlivých větví jsou také výkonově poddimenzované. Zdroj obsahuje dvě oddělené +12V větve. O řízení se stará klasický obvod TL494. Filtrační kondenzátory jednotlivých větví mají poměrně nízkou kapacitu a jsou použity od pochybného výrobce. Zajímavý je způsob provedení chladičů. Osazení není moc dobře provedené, na desce je velmi těsno, kvalita pájených spojů je slušná.