Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a dodatečně v igelitovém pytlíku. V příslušenství nalezneme pouze síťovou šňůru a návod. Na šroubky k uchycení již výrobce nemyslel.
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 550W. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
16A
18A
0.5A
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a 12cm teplotně řízeným ventilátorem.
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je opatřena lesklou hnědou povrchovou úpravou. Perforace zadní stěny je provedena velice dobře, nijak nebrzdí průchod vzduchu. Poněkud nešťastně je vyřešen otvor ventilátoru ve víku zdroje. V plechu jsou totiž prolisované úchyty, aby mřížka nevyčnívala nad stěnu zdroje. Plech sice nijak nezasahuje do rámečku, ale je dost vzdálen od hrany rámečku a to není nejšťastnější řešení. Samotný ventilátor klasické černé barvy má velmi ostré lopatky se znatelnými otřepy. Z fotek ja navíc možné vidět, že zdroj přišel v takovém stavu, že kryt neseděl přesně.
Kabeláž

Flexo zde nalezneme jen na kabelovém svazku Main Power konektoru. Main Power konektor je dělený, lze jej tedy zapojit i do základních desek s 20pin napájecím konektorem. Zdroj disponuje jednoduchým +12V Power konektorem a jedním konektorem pro napájení karet do PCIe. Délka jejich kabelových svazků činí shodně standardních 50cm. Zdroj dále disponuje dvěma Serial ATA napájecími konektory, délka jejich kabeláže je 65cm. K dispozici máme také 6 Peripheral Power konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 75cm, zakončenými FDD napájecími konektory.
Zdroj je poměrně slušně vybaven konektory, ale podle mě je to stále málo na výkon 550W.
Vnitřní provedení

Zdroj má poměrně ošizený EMI filtr, další slabina je v kapacitě kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu, jelikož ta je vzhledem k výkonu zdroje velmi nízká (dokonce menší než u Fortronu 400W).
Hlavní transformátor budí stejnou nedůvěru jako u zdrojů EC550W, vzhledem k výkonu je poměrně malý. Usměrňovače jednotlivých větví jsou také výkonově poddimenzované. Zdroj obsahuje dvě oddělené +12V větve. O řízení se stará klasický obvod TL494. Filtrační kondenzátory jednotlivých větví mají poměrně nízkou kapacitu a jsou použity od pochybného výrobce. Zajímavý je způsob provedení chladičů. Osazení není moc dobře provedené, na desce je velmi těsno, kvalita pájených spojů je slušná.reklama
Nejnovější články
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm
NVIDIA již zcela vážně nabídla společnosti Softbank za britskou firmu Arm celkem 40 miliard dolarů, přičemž od té doby se v této věci nestalo nic zásadního. Otázka je především ta, zda akvizice projde přes regulační orgány.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář