Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a dodatečně v igelitovém pytlíku. V příslušenství nalezneme pouze síťovou šňůru a návod. Na šroubky k uchycení již výrobce nemyslel.
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 550W. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
16A
18A
0.5A
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a 12cm teplotně řízeným ventilátorem.
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je opatřena lesklou hnědou povrchovou úpravou. Perforace zadní stěny je provedena velice dobře, nijak nebrzdí průchod vzduchu. Poněkud nešťastně je vyřešen otvor ventilátoru ve víku zdroje. V plechu jsou totiž prolisované úchyty, aby mřížka nevyčnívala nad stěnu zdroje. Plech sice nijak nezasahuje do rámečku, ale je dost vzdálen od hrany rámečku a to není nejšťastnější řešení. Samotný ventilátor klasické černé barvy má velmi ostré lopatky se znatelnými otřepy. Z fotek ja navíc možné vidět, že zdroj přišel v takovém stavu, že kryt neseděl přesně.
Kabeláž

Flexo zde nalezneme jen na kabelovém svazku Main Power konektoru. Main Power konektor je dělený, lze jej tedy zapojit i do základních desek s 20pin napájecím konektorem. Zdroj disponuje jednoduchým +12V Power konektorem a jedním konektorem pro napájení karet do PCIe. Délka jejich kabelových svazků činí shodně standardních 50cm. Zdroj dále disponuje dvěma Serial ATA napájecími konektory, délka jejich kabeláže je 65cm. K dispozici máme také 6 Peripheral Power konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 75cm, zakončenými FDD napájecími konektory.
Zdroj je poměrně slušně vybaven konektory, ale podle mě je to stále málo na výkon 550W.
Vnitřní provedení

Zdroj má poměrně ošizený EMI filtr, další slabina je v kapacitě kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu, jelikož ta je vzhledem k výkonu zdroje velmi nízká (dokonce menší než u Fortronu 400W).
Hlavní transformátor budí stejnou nedůvěru jako u zdrojů EC550W, vzhledem k výkonu je poměrně malý. Usměrňovače jednotlivých větví jsou také výkonově poddimenzované. Zdroj obsahuje dvě oddělené +12V větve. O řízení se stará klasický obvod TL494. Filtrační kondenzátory jednotlivých větví mají poměrně nízkou kapacitu a jsou použity od pochybného výrobce. Zajímavý je způsob provedení chladičů. Osazení není moc dobře provedené, na desce je velmi těsno, kvalita pájených spojů je slušná.reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek