Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v kartónové krabici a dodatečně v igelitovém pytlíku. V příslušenství nalezneme pouze síťovou šňůru a návod. Na šroubky k uchycení již výrobce nemyslel.
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 550W. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
16A
18A
0.5A
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven pasivním PFC a 12cm teplotně řízeným ventilátorem.
Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je opatřena lesklou hnědou povrchovou úpravou. Perforace zadní stěny je provedena velice dobře, nijak nebrzdí průchod vzduchu. Poněkud nešťastně je vyřešen otvor ventilátoru ve víku zdroje. V plechu jsou totiž prolisované úchyty, aby mřížka nevyčnívala nad stěnu zdroje. Plech sice nijak nezasahuje do rámečku, ale je dost vzdálen od hrany rámečku a to není nejšťastnější řešení. Samotný ventilátor klasické černé barvy má velmi ostré lopatky se znatelnými otřepy. Z fotek ja navíc možné vidět, že zdroj přišel v takovém stavu, že kryt neseděl přesně.
Kabeláž

Flexo zde nalezneme jen na kabelovém svazku Main Power konektoru. Main Power konektor je dělený, lze jej tedy zapojit i do základních desek s 20pin napájecím konektorem. Zdroj disponuje jednoduchým +12V Power konektorem a jedním konektorem pro napájení karet do PCIe. Délka jejich kabelových svazků činí shodně standardních 50cm. Zdroj dále disponuje dvěma Serial ATA napájecími konektory, délka jejich kabeláže je 65cm. K dispozici máme také 6 Peripheral Power konektorů rozdělených mezi dva svazky o délce 75cm, zakončenými FDD napájecími konektory.
Zdroj je poměrně slušně vybaven konektory, ale podle mě je to stále málo na výkon 550W.
Vnitřní provedení

Zdroj má poměrně ošizený EMI filtr, další slabina je v kapacitě kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu, jelikož ta je vzhledem k výkonu zdroje velmi nízká (dokonce menší než u Fortronu 400W).
Hlavní transformátor budí stejnou nedůvěru jako u zdrojů EC550W, vzhledem k výkonu je poměrně malý. Usměrňovače jednotlivých větví jsou také výkonově poddimenzované. Zdroj obsahuje dvě oddělené +12V větve. O řízení se stará klasický obvod TL494. Filtrační kondenzátory jednotlivých větví mají poměrně nízkou kapacitu a jsou použity od pochybného výrobce. Zajímavý je způsob provedení chladičů. Osazení není moc dobře provedené, na desce je velmi těsno, kvalita pájených spojů je slušná.reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek4 komentáře