Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v úhledné, pevné kartónové krabici. Samotný zdroj je navíc v bublinkovém pytlíku a papírovém obalu. Zdroj je ověnčen bohatým příslušenstvím. Nalezneme v něm šroubky k uchycení, nálepku na case, multijazyčný manuál (bez češtiny) a sadu kabelů v úhledném pouzdru.


Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 430W, maximální součet odběrů na 3.3 a 5V větvi je 150W a 348W na 12V větvích. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
26A
28A
20A
20A
není
0.6A
3.0A

Zdroj je vybaven aktivním PFC a může být napájen ze sítě napětím 100-240V bez negativního vlivu na funkci. Zdroj umožňuje monitoring otáček ventilátoru pomocí základní desky, otáčky si řídí zdroj sám dle teploty.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je nastříkaná černou barvou, která navíc obsahuje malé bílé částečky. Skříňka vyniká vysokým leskem a působí opravdu luxusně. Provedení zadní stěny je přímo ukázkové, celá plocha je využita pro větrací otvory, ty mají navíc příjemně zaoblené hrany díky poměrně silné vrstvě barvy. Zdroji dominuje ventilátor vyrobený z čirého plastu, je kryt drátěnou mřížkou zlaté barvy a v jejím středu se nachází zlaté logo Enermax. Provedení otvoru ventilátoru je perfektní, žádné ostré hrany nebrání průtoku vzduchu. Lopatky ventilátoru jsou slušně zaoblené a navíc velmi hladké a bez otřepů.


Kabeláž

Tento zdroj je vybaven modulární kabeláží, to umožňuje přítomnost jen těch kabelů, které potřebujeme. Nepotřebné od zdroje jednoduše odpojíme a nikde ve skříni nám nezavází - to je ta ideální stránka věci. Nectností tohoto řešení je to, že je v přívodu zařazen další kontakt, na kterém je vždy nějaký přechodový odpor, který s sebou přináší úbytek napětí úměrný zátěži. Enermax zvolil to nejmenší zlo - kabeláže Main Power a +12V Power konektorů jsou napevno. Těmito svazky právě tečou největší proudy. Odpojitelné jsou tedy jen svazky s Peripheral Power, PCIe a Serial ATA konektory.

Veškerá kabeláž je potažena flexem černé barvy s jedním vláknem žluté barvy (připomíná mi šňůry starých žehliček). Main Power konektor je dělený na 20+4piny, aby se dal použít i ve starších deskách disponujících 20pin Main Power konektorem. Zdroj je vybaven zdvojeným +12V Power konektorem. Délka kabelových svazků Main power a +12V Power konektoru činí lehce nadstandardních 60cm.

Zdroj umožňuje napájení dvou karet v PCIe slotech (ocení majitelé dvou grafických karet v SLI režimu), délka jejich kabelových svazků je 55cm. Dále jsou ke zdroji dodávány tři kabelové svazky nesoucí každý po dvou Peripheral Power konektorech a Serial ATA napájecích konektorech. Jeden z nich navíc nese jeden FDD napájecí konektor. Délka těchto svazků činí 70cm, Peripheral Power a Serial ATA napájecí konektory jsou umístěny na střídačku s roztečí 5 a 9cm. Peripheral Power konektory jsou vybaveny pomůckou pro jednodušší odpojování. Kabeláž tohoto zdroje je velmi bohatá a určitě nebudou chybět konektory i těm nejnáročnějším.
Vnitřní provedení

Ihned po otevření bylo jasné, že zdroj využívá shodné koncepce jako Seasonic S12.

Zdroj je vybaven velmi robustním vstupním EMI filtrem proti pronikání rušení ven nebo dovnitř. Chvályhodné je to, že je tento filtr zařazen až za síťový spínač (v rámci testu je to druhý testovaný kus takto řešený). Zdroj je bohatě výkonově dimenzovaný, jsou použity kvalitní spínací tranzistory od firmy Toshiba, hlavní transformátor svojí velikostí zcela odpovídá udávanému výkonu. Zdroj má opravdu robustně provedený usměrňovač pro 12V větvi, lze tedy předpokládat, že si hravě poradí i s velmi žravými sestavami a stejně kvalitně výkonově dimenzované jsou i ostatní napájecí větve. Bohužel na pozicích filtračních kondenzátorů nejsou použity tak kvalitní typy jako v Seasonicu S12, ovšem ve stejnosměrném meziobvodu je použit jakostní typ od firmy Hitachi vyrábějící součástky pro nejnáročnější průmyslové použití. Kvalita osazení je poměrně slušná, výhradu mám pouze k pájení. Výrobce připájel k zemnímu spoji poměrně silný kus drátu za ůčelem snížení proudového namáhání cesty na plošném spoji, důsledkem čehož je deska znatelně prohnutá a to není ideální stav. Jinak je pájení zcela v pořádku. Tento zdroj je velice slušně řešen, mohu doporučit.

reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor Samsung uvádí CRG5: značně prohnutý a rychlý herní monitor
Samsung si připravil herní monitor, který je vybaven obrazovkou typu VA schopnou pracovat na obnovovací frekvenci až 240 Hz. Její povrch je přitom prohnutý tak, že opisuje část kružnice o poloměru 1500 mm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS
HP představilo nový herní monitor Omen X 27. Jde o velmi rychlý 240Hz HDR monitor, který využívá displej s technologií TN. Přesto ale zákazníkům slibuje, že nabídne kvalitu obrazu typickou spíše pro IPS displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware
V Dellu a Alienware se rozhodli řádně oprášit svou herní nabídku, díky čemuž se můžeme podívat nejen na nové monitory, ale také na nové desktopy, klávesnice či myši. Hlásí se tak i Aurora R9 nebo levnější Dell G5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek