Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v úhledné, pevné kartónové krabici. Samotný zdroj je navíc v bublinkovém pytlíku a papírovém obalu. Zdroj je ověnčen bohatým příslušenstvím. Nalezneme v něm šroubky k uchycení, nálepku na case, multijazyčný manuál (bez češtiny) a sadu kabelů v úhledném pouzdru.


Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 430W, maximální součet odběrů na 3.3 a 5V větvi je 150W a 348W na 12V větvích. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
26A
28A
20A
20A
není
0.6A
3.0A

Zdroj je vybaven aktivním PFC a může být napájen ze sítě napětím 100-240V bez negativního vlivu na funkci. Zdroj umožňuje monitoring otáček ventilátoru pomocí základní desky, otáčky si řídí zdroj sám dle teploty.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je nastříkaná černou barvou, která navíc obsahuje malé bílé částečky. Skříňka vyniká vysokým leskem a působí opravdu luxusně. Provedení zadní stěny je přímo ukázkové, celá plocha je využita pro větrací otvory, ty mají navíc příjemně zaoblené hrany díky poměrně silné vrstvě barvy. Zdroji dominuje ventilátor vyrobený z čirého plastu, je kryt drátěnou mřížkou zlaté barvy a v jejím středu se nachází zlaté logo Enermax. Provedení otvoru ventilátoru je perfektní, žádné ostré hrany nebrání průtoku vzduchu. Lopatky ventilátoru jsou slušně zaoblené a navíc velmi hladké a bez otřepů.


Kabeláž

Tento zdroj je vybaven modulární kabeláží, to umožňuje přítomnost jen těch kabelů, které potřebujeme. Nepotřebné od zdroje jednoduše odpojíme a nikde ve skříni nám nezavází - to je ta ideální stránka věci. Nectností tohoto řešení je to, že je v přívodu zařazen další kontakt, na kterém je vždy nějaký přechodový odpor, který s sebou přináší úbytek napětí úměrný zátěži. Enermax zvolil to nejmenší zlo - kabeláže Main Power a +12V Power konektorů jsou napevno. Těmito svazky právě tečou největší proudy. Odpojitelné jsou tedy jen svazky s Peripheral Power, PCIe a Serial ATA konektory.

Veškerá kabeláž je potažena flexem černé barvy s jedním vláknem žluté barvy (připomíná mi šňůry starých žehliček). Main Power konektor je dělený na 20+4piny, aby se dal použít i ve starších deskách disponujících 20pin Main Power konektorem. Zdroj je vybaven zdvojeným +12V Power konektorem. Délka kabelových svazků Main power a +12V Power konektoru činí lehce nadstandardních 60cm.

Zdroj umožňuje napájení dvou karet v PCIe slotech (ocení majitelé dvou grafických karet v SLI režimu), délka jejich kabelových svazků je 55cm. Dále jsou ke zdroji dodávány tři kabelové svazky nesoucí každý po dvou Peripheral Power konektorech a Serial ATA napájecích konektorech. Jeden z nich navíc nese jeden FDD napájecí konektor. Délka těchto svazků činí 70cm, Peripheral Power a Serial ATA napájecí konektory jsou umístěny na střídačku s roztečí 5 a 9cm. Peripheral Power konektory jsou vybaveny pomůckou pro jednodušší odpojování. Kabeláž tohoto zdroje je velmi bohatá a určitě nebudou chybět konektory i těm nejnáročnějším.
Vnitřní provedení

Ihned po otevření bylo jasné, že zdroj využívá shodné koncepce jako Seasonic S12.

Zdroj je vybaven velmi robustním vstupním EMI filtrem proti pronikání rušení ven nebo dovnitř. Chvályhodné je to, že je tento filtr zařazen až za síťový spínač (v rámci testu je to druhý testovaný kus takto řešený). Zdroj je bohatě výkonově dimenzovaný, jsou použity kvalitní spínací tranzistory od firmy Toshiba, hlavní transformátor svojí velikostí zcela odpovídá udávanému výkonu. Zdroj má opravdu robustně provedený usměrňovač pro 12V větvi, lze tedy předpokládat, že si hravě poradí i s velmi žravými sestavami a stejně kvalitně výkonově dimenzované jsou i ostatní napájecí větve. Bohužel na pozicích filtračních kondenzátorů nejsou použity tak kvalitní typy jako v Seasonicu S12, ovšem ve stejnosměrném meziobvodu je použit jakostní typ od firmy Hitachi vyrábějící součástky pro nejnáročnější průmyslové použití. Kvalita osazení je poměrně slušná, výhradu mám pouze k pájení. Výrobce připájel k zemnímu spoji poměrně silný kus drátu za ůčelem snížení proudového namáhání cesty na plošném spoji, důsledkem čehož je deska znatelně prohnutá a to není ideální stav. Jinak je pájení zcela v pořádku. Tento zdroj je velice slušně řešen, mohu doporučit.

reklama
Nejnovější články
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm
NVIDIA již zcela vážně nabídla společnosti Softbank za britskou firmu Arm celkem 40 miliard dolarů, přičemž od té doby se v této věci nestalo nic zásadního. Otázka je především ta, zda akvizice projde přes regulační orgány.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář