Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 1. část
, , recenze
Před nedávnem jsme slíbili srovnávací testy počítačových zdrojů. Dnes přinášíme první z nich. Je rozdělen do dvou částí (dnes popis modelů, zítra testy) a je v něm zastoupeno 14 zdrojů v ceně od 1000 do 2500 Kč. Jmenovitě jde o následující značky: Enermax, Eurocase, Fortron (3x), Chill Innovation, LC Power (2x), Nexus, Seasonic, Spire, Tagan, UltraPower.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je zabalen v úhledné, pevné kartónové krabici. Samotný zdroj je navíc v bublinkovém pytlíku a papírovém obalu. Zdroj je ověnčen bohatým příslušenstvím. Nalezneme v něm šroubky k uchycení, nálepku na case, multijazyčný manuál (bez češtiny) a sadu kabelů v úhledném pouzdru.


Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 430W, maximální součet odběrů na 3.3 a 5V větvi je 150W a 348W na 12V větvích. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
26A
28A
20A
20A
není
0.6A
3.0A

Zdroj je vybaven aktivním PFC a může být napájen ze sítě napětím 100-240V bez negativního vlivu na funkci. Zdroj umožňuje monitoring otáček ventilátoru pomocí základní desky, otáčky si řídí zdroj sám dle teploty.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm, je nastříkaná černou barvou, která navíc obsahuje malé bílé částečky. Skříňka vyniká vysokým leskem a působí opravdu luxusně. Provedení zadní stěny je přímo ukázkové, celá plocha je využita pro větrací otvory, ty mají navíc příjemně zaoblené hrany díky poměrně silné vrstvě barvy. Zdroji dominuje ventilátor vyrobený z čirého plastu, je kryt drátěnou mřížkou zlaté barvy a v jejím středu se nachází zlaté logo Enermax. Provedení otvoru ventilátoru je perfektní, žádné ostré hrany nebrání průtoku vzduchu. Lopatky ventilátoru jsou slušně zaoblené a navíc velmi hladké a bez otřepů.


Kabeláž

Tento zdroj je vybaven modulární kabeláží, to umožňuje přítomnost jen těch kabelů, které potřebujeme. Nepotřebné od zdroje jednoduše odpojíme a nikde ve skříni nám nezavází - to je ta ideální stránka věci. Nectností tohoto řešení je to, že je v přívodu zařazen další kontakt, na kterém je vždy nějaký přechodový odpor, který s sebou přináší úbytek napětí úměrný zátěži. Enermax zvolil to nejmenší zlo - kabeláže Main Power a +12V Power konektorů jsou napevno. Těmito svazky právě tečou největší proudy. Odpojitelné jsou tedy jen svazky s Peripheral Power, PCIe a Serial ATA konektory.

Veškerá kabeláž je potažena flexem černé barvy s jedním vláknem žluté barvy (připomíná mi šňůry starých žehliček). Main Power konektor je dělený na 20+4piny, aby se dal použít i ve starších deskách disponujících 20pin Main Power konektorem. Zdroj je vybaven zdvojeným +12V Power konektorem. Délka kabelových svazků Main power a +12V Power konektoru činí lehce nadstandardních 60cm.

Zdroj umožňuje napájení dvou karet v PCIe slotech (ocení majitelé dvou grafických karet v SLI režimu), délka jejich kabelových svazků je 55cm. Dále jsou ke zdroji dodávány tři kabelové svazky nesoucí každý po dvou Peripheral Power konektorech a Serial ATA napájecích konektorech. Jeden z nich navíc nese jeden FDD napájecí konektor. Délka těchto svazků činí 70cm, Peripheral Power a Serial ATA napájecí konektory jsou umístěny na střídačku s roztečí 5 a 9cm. Peripheral Power konektory jsou vybaveny pomůckou pro jednodušší odpojování. Kabeláž tohoto zdroje je velmi bohatá a určitě nebudou chybět konektory i těm nejnáročnějším.
Vnitřní provedení

Ihned po otevření bylo jasné, že zdroj využívá shodné koncepce jako Seasonic S12.

Zdroj je vybaven velmi robustním vstupním EMI filtrem proti pronikání rušení ven nebo dovnitř. Chvályhodné je to, že je tento filtr zařazen až za síťový spínač (v rámci testu je to druhý testovaný kus takto řešený). Zdroj je bohatě výkonově dimenzovaný, jsou použity kvalitní spínací tranzistory od firmy Toshiba, hlavní transformátor svojí velikostí zcela odpovídá udávanému výkonu. Zdroj má opravdu robustně provedený usměrňovač pro 12V větvi, lze tedy předpokládat, že si hravě poradí i s velmi žravými sestavami a stejně kvalitně výkonově dimenzované jsou i ostatní napájecí větve. Bohužel na pozicích filtračních kondenzátorů nejsou použity tak kvalitní typy jako v Seasonicu S12, ovšem ve stejnosměrném meziobvodu je použit jakostní typ od firmy Hitachi vyrábějící součástky pro nejnáročnější průmyslové použití. Kvalita osazení je poměrně slušná, výhradu mám pouze k pájení. Výrobce připájel k zemnímu spoji poměrně silný kus drátu za ůčelem snížení proudového namáhání cesty na plošném spoji, důsledkem čehož je deska znatelně prohnutá a to není ideální stav. Jinak je pájení zcela v pořádku. Tento zdroj je velice slušně řešen, mohu doporučit.

reklama
Nejnovější články
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci
V případě procesorů AMD generace Zen 3 máme víceméně jasno, že ty můžeme očekávat někdy na konci tohoto roku, ovšem jak to bude s další generací grafických karet od AMD, v tom jasno nebylo vůbec.
Dnes, aktualita, Jan Vítek