Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část
, , recenze
Včera jsme začali srovnávací test 14 zdrojů, kde jsme se věnovali jejich popisu. Dnes jsou tedy na řadě testy a závěrečné shrnutí. Pokud Vás tedy některý ze zástupců zaujal a nebo jste jen zvědaví, jak si zdroje v praxi opravdu vedou, najdete v této druhé části rozhřešení. Předem můžeme prozradit, že jeden zdroj během zátěžových testů shořel.
K oblíbeným
reklama
Tento zdroj je doslova "hvězdou" celého testu. Ne že by nějak vynikal parametry, ale po 20ti minutách odebírání výkonu 350W shořel. Nechal po sobě pouze výrazný zápach laků a impregnačních hmot. Ovšem než došlo k destrukci, povedlo se nasbírat nějaké hodnoty. Ventilátor zdroje byl poměrně tichý, ale zdroj vydával bzučivo-pískavý těžko popsatelný zvuk. Zdroj dosahoval při 25% zatížení účinnosti 70%, při plném zatížení účinnost paradoxně klesla na 60%. Hodnota účinnosti při plném zatížení tedy nesplňuje požadavky dané specifikací. V následující tabulce naleznete napětí jednotlivých větví při různé zátěži.


25%
50%
100%
12V1
12,06
11,74
11,43
12V2
12,06
11,74
11,43
5V
5,02
4,90
n/a
3.3V
3,27
3,21
3,18


Z tabulky lze vidět, že napětí 12V větve při plné zátěži je na hraně tolerance udávané specifikací.  Při pokusu o plné zatížení zdroje na 5V větvi již vysazovaly ochrany zdroje, zátěžové testy byly provedeny při celkovém výkonu 350W. Teplota vzduchu vycházejícího ze zdroje dosáhla 40°C při teplotě okolí 22°C. Zde jsou oscilogramy šumu a zvlnění na jednotlivých větvích:


5VSB větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


12V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


5V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


3,3V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div

Naměřená zvlnění jsou zcela v mezích daných specifikací. Ještě pár detailů k poruše zdroje: po otevření jsem zjistil spálenou společnou výstupní tlumivku, teplota byla dost vysoká, protože se k ní přitavila i ochranná bužírka kabelu k ventilátoru. Již v první části testu jsem psal, že vnitřnosti tohoto zdroje odpovídají asi tak 350W zdroji a jak se ukázalo, tak jsem mu ještě příliš fandil. Tlumivku si můžete prohlédnout na fotografiích.


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek