Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část

Srovnávací test 14 zdrojů - 2. část
, , recenze
Včera jsme začali srovnávací test 14 zdrojů, kde jsme se věnovali jejich popisu. Dnes jsou tedy na řadě testy a závěrečné shrnutí. Pokud Vás tedy některý ze zástupců zaujal a nebo jste jen zvědaví, jak si zdroje v praxi opravdu vedou, najdete v této druhé části rozhřešení. Předem můžeme prozradit, že jeden zdroj během zátěžových testů shořel.
K oblíbeným
reklama
Tento zdroj je doslova "hvězdou" celého testu. Ne že by nějak vynikal parametry, ale po 20ti minutách odebírání výkonu 350W shořel. Nechal po sobě pouze výrazný zápach laků a impregnačních hmot. Ovšem než došlo k destrukci, povedlo se nasbírat nějaké hodnoty. Ventilátor zdroje byl poměrně tichý, ale zdroj vydával bzučivo-pískavý těžko popsatelný zvuk. Zdroj dosahoval při 25% zatížení účinnosti 70%, při plném zatížení účinnost paradoxně klesla na 60%. Hodnota účinnosti při plném zatížení tedy nesplňuje požadavky dané specifikací. V následující tabulce naleznete napětí jednotlivých větví při různé zátěži.


25%
50%
100%
12V1
12,06
11,74
11,43
12V2
12,06
11,74
11,43
5V
5,02
4,90
n/a
3.3V
3,27
3,21
3,18


Z tabulky lze vidět, že napětí 12V větve při plné zátěži je na hraně tolerance udávané specifikací.  Při pokusu o plné zatížení zdroje na 5V větvi již vysazovaly ochrany zdroje, zátěžové testy byly provedeny při celkovém výkonu 350W. Teplota vzduchu vycházejícího ze zdroje dosáhla 40°C při teplotě okolí 22°C. Zde jsou oscilogramy šumu a zvlnění na jednotlivých větvích:


5VSB větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


12V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


5V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div


3,3V větev, nastavení: 1ms/div   20mV/div

Naměřená zvlnění jsou zcela v mezích daných specifikací. Ještě pár detailů k poruše zdroje: po otevření jsem zjistil spálenou společnou výstupní tlumivku, teplota byla dost vysoká, protože se k ní přitavila i ochranná bužírka kabelu k ventilátoru. Již v první části testu jsem psal, že vnitřnosti tohoto zdroje odpovídají asi tak 350W zdroji a jak se ukázalo, tak jsem mu ještě příliš fandil. Tlumivku si můžete prohlédnout na fotografiích.


reklama
Nejnovější články
Budou snad Intel Meteor Lake pouze pro notebooky? Budou snad Intel Meteor Lake pouze pro notebooky?
Letos v létě jsme se dozvěděli, že do roadmapy Intelu se měly vmáčknout jisté procesory Arrow Lake, které by měly dorazit stejně jako Meteor Lake ještě v roce 2023. To vypadalo velice podivně a nyní se nabízí vysvětlení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX 6000S: 6nm refresh mobilních RDNA2? Radeon RX 6000S: 6nm refresh mobilních RDNA2?
Už dlouho se mluví o tom, že AMD pro výrobu oprášených Radeonů generace RDNA2 použije 6nm proces, jaký má využít také Intel pro své karty Arc Alchemist. Co si ale přesně chystá a v čem se 6nm čipy mají uplatnit?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: dostupnost RTX 2060 12GB se brzy zlepší NVIDIA: dostupnost RTX 2060 12GB se brzy zlepší
NVIDIA se dosud chovala, jako by o svou GeForce RTX 2060 12GB ani neměla zájem. Oficiálně ji neprezentovala, nesdělila cenu a její nástup na trh nechala zcela v režii AIB firem, které nerozesílaly žádné vzorky pro recenze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
God of War a požadavky na výkon PC, Horizon Zero Dawn s DLSS God of War a požadavky na výkon PC, Horizon Zero Dawn s DLSS
NVIDIA upozornila na dvě novinky týkající se dvou již bývalých exkluzivit ze světa PlayStation. Jde jednak o God of War, který brzy přijde v PC verzi a pak o titul Horizon Zero Dawn, který si na PC už dávno hrajeme, ale dosud ne s DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Staré Opterony, Xeony či mobilní PC dostávají nový život v běžných PC Staré Opterony, Xeony či mobilní PC dostávají nový život v běžných PC
Nedostatek hardwaru na trhu podněcuje recyklaci staršího hardwaru, z nějž se v Číně staví počítače, pro něž původně vůbec nebyl určen. Máme tu totiž staré Xeony či Opterony nebo také mobilní procesory v desktopech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře