reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test 80mm a 92mm ventilátorů

10.3.2006, Jan Vítek, recenze
Srovnávací test 80mm a 92mm ventilátorů
Ani moc vody neuplynulo a máme tu druhý srovnávací test ventilátorů. Nyní je ale k výběru již podstatně méně výrobců, a tak můžeme jedním článkem pokrýt rovnou 80mm a 92mm ventilátory, zatímco druhý článek si necháme na zajímavější 120mm třídu.
Celkem se v dnešním článku setkáme se sedmi výrobci – AeroCool, Arctic Cooling, Coolink, Nexus, NorthQ, Revoltec a Sunbeam. Vedle známých značek, jako je AeroCool, AC a Nexus tak tu máme i výrobky firem, které se na českém trhu ještě nestihly moc ohřát – Coolink, NorthQ. Bude tedy zajímavé sledovat, jaké místo si jejich ventilátory vedle osvědčených jistot vydobudou.

80mm
 • AeroCool - Centaurus
 • Arctic Cooling - Arctic Fan 8
 • Arctic Cooling - AF8025
 • Coolink - SWiF-802
 • Nexus - SP802512L-03
 • NorthQ - NQ-3701
 • Revoltec - Air Guard 80mm
 • Sunbeamtech - Silent Anodized 8025 LED Fan

92mm
 • Arctic Cooling - Arctic Fan 9
 • Arctic Cooling - AF 9225
 • Coolink - SWiF-922
 • Nexus - DF1209SL-3
 • NorthQ - 3703


AeroCool - Centaurus


AeroCool má v testu zástupce pouze mezi 80mm ventilátory a začínáme právě jím. Centaurus je mezi testovanými ventilátory vzhledově nezvláštnějším kouskem. Vyroben je z černého plastu, který byl pokryt stříbrnou barvou. Navozuje tak levný dojem kovového výrobku, jaké známe z tržišť. Stříbrná barva se u takovýchto výrobků velmi rychle oprýská a nám tak zbude ventilátor nevalného vzhledu. Po bližším ohledání jsem už pár takových míst s obnaženou černou barvou objevil, zvláště tam, kde se rámeček dotýkal plastového výlisku, coby balení.U tohoto ventilátoru je naprosto jasné, že se dbalo spíše na vzhled, než na funkčnost. Ventilátor ale není zvláštní jen svým rámečkem, ale také rotorem s listy. Za poněkud zarážející totiž považuji skutečnost, že vzhledem k rozměrům celého ventilátoru 101 * 114 * 50mm – které jsou nepravdivě na balení uvedeny jako 80 * 80 * 25mm – je použit rotor z nízkoprofilového ventilátoru, tedy s výškou 15mm. Zde asi opět za designéry přemýšlel někdo jiný a ne zrovna moc valně, když je vzhledem k takové výšce rámečku použit tak nízký rotor. K dosažení dostatečného průtoku vzduchu tak ventilátor potřebuje 11 lopatek, rovněž opatřených stejnou povrchovou úpravou. Oproti očekávání ale nejsou nijak příliš ostré a také jsem nenašel ani známku po otřepech.


Velikost (mm)80 (101*114)
Šířka (mm)15 (50)
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)21,6
Průtok vzduchu (CFM)26,8
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)N/A


Dle výrobce se Centaurus dá použít na místo CPU chladiče, nebo i jako ventilátor do skříně. Zde ale opět musím poukázat na nestandardní rozměry rámečku, které zbytečně zabírají místo a někde se ani nemusí vejít. Centaurus je také jako jeden ze dvou ventilátorů v testu opatřen LED osvětlením, o které se stará čtveřice modrých diod umně zabudovaných v rozích rámečku.

Příslušenství je vesměs standardní, skládající se z kratinké redukce z třípinového konektoru na molex ze zdroje, sady šroubků (dlouhých a krátkých) a nakonec tu máme čtyři gumové podložky pro omezení přenosu vibrací. V nich vidím další nastupující povinnou součást ‘moderních’ ventilátorů, stejně jako byly v minulosti zaručeně tichá ložiska a dále nastoupivší éra světelných diod (dnes pokud možno modrých). Jen doufám, že následovat bude již konečně doba kvalitně vyrobených produktů, u nichž se bude upřednostňovat funkčnost před vzhledem. Ovšem bez poptávky není nabídka.
Arctic Cooling - Arctic Fan 8


Jako druhý nastupuje ventilátor od Arctic Cooling. O těch jste se měli šanci dočíst v nedávném preview, takže nyní si v úvodním popisu spíše jen shrneme známé věci, o kterých jsem již psal. Arctic Cooling tedy nedávno vyrukoval se dvěma novými řadami ventilátorů Arctic Fan a AF. S největší pravděpodobností se za písmeny AF skrývá také Arctic Fan, tudíž bude nejjistější rozlišovat je s pomocí jejich číselných označení, kde verze 8, 9 a 12 se vyznačují pružným uchycením a 8025, 9225 a 12025 pokulhávají s kvalitou, což ale dohání cenou. Začneme s Arctic Fan 8.Arctic Fan 8 je tedy zástupce nové řady vyznačující se účinným systémem protivibračního uložení v rámečku s pomocí gumových úchytů a novým typem dynamických fluidních ložisek, o kterých se ale Arctic Cooling bohužel více nerozepisuje. Jak jsem již psal v nedávném preview, tyto ventilátory mají všechny velmi ostré lopatky s otřepy, zatímco obdobné ventilátory u chladičů procesorů rovněž od Arctic Cooling mají lopatky velmi dobře zaobleny. Nezbývá než doufat, že toto není nový nastolený trend firmy a další revize již budou vypadat jinak. Na rozdíl od Centauru je nadstandardní výška nových AC fanů také patřičně využita zvětšením záběru lopatek. Ty jsou oproti standardním 25mm ventilátorům zvětšeny z 15mm na 18mm a to se také projevuje ve zvýšeném průtoku vzduchu.Velikost (mm)80
Šířka (mm)38,5
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)20
Průtok vzduchu (CFM)28
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8Součástí balení všech nových Arctic Fanů a AF je malá čtvercová samolepka s logem firmy a čtyři krátké tlusté šroubky s řezným závitem.


Arctic Cooling - AF8025


AF 8025 je již plně normální větráček s klasickými rozměry v černé barvě. Nemá také vyveden třetí vodič určený ke sledování otáček a tak je vidět, že zde se šetřilo, kde mohlo. Oproti Arctic Fanu 8 má však tento model o něco lépe zpracované lopatky a navíc i rámeček je zpracován pěkně zaobleně.Zarážející je ale skutečnost, že lopatky mají u svých kořenů jakési výstupky s ostrými hranami a to zrovna není známka kvalitní výroby.


Velikost (mm)80
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2000
Hluk (dBA)21
Průtok vzduchu (CFM)26,8
Typ ložisek fluidní dynamická
Spotřeba (W)1,8

reklama