reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test PC - FOX Cult-X1

13.12.2005, Karel Polívka, recenze
Srovnávací test PC - FOX Cult-X1
Počítače firmy FOX Computers jsou známé díky osobitému podání. Tato firma se nebojí vlastních modifikací a v minulosti se díky nim již nejednou zvýraznila. Nejde o sériovou výrobu, a proto může ke svým počítačům přistupovat jinak. Jak si povede tentokrát?
Kapitoly článku:
 1. Srovnávací test PC - FOX Cult-X1
 2. Detailní pohled na komponenty
 3. Výsledky testů
Počítačová skříň aneb provedení exteriéru a interiéru

Na počítač od firmy FOX Computers jsem byl docela zvědavý. Předpokládal jsem totiž, že se lišáci opět zašlou takový počítač, na který bychom například v hypermarketech narazili opravdu stěží. Předem bylo jasné, že se bude jednat o platformu AMD a téměř jisté také bylo to, že se setkáme se základní deskou DFI ze série LANParty postavené na čipové sadě z rodiny nForce4. Dále jsem podle sortimentu této firmy očekával skříň v podání značky CoolerMaster a paměti značky Corsair, kterých jsem se nakonec také opravdu dočkal. Další komponenty byly však už otázkou, snad tu byl ještě předpoklad v podobě chlazení v podobě značky Arctic Cooling - opět oprávněně. Celkový výpis komponent je následující: • Procesor: Athlon 64 3200+ (2000MHz, 10 x 200, jádro DH8-E6 / Venice, 512KB L2 cache)
 • Základní deska: DFI LanParty-UT nF4-D (čipová sada nForce4) - BIOS 06/23/2005
 • Operační paměť: 2x512MB Corsair CMX512-3200C2 DDR 400MHz (2-3-3-6)
 • Grafická karta: Asus GeForce 6600 (128MB, 300 MHz jádro, 548 MHz paměť) - pasivně chlazená
 • Pevný disk: DiamondMax 10 (SATA 150, 160GB, 8MB buffer, 7200rpm)
 • Optická mechanika: LG GSA-4167B
 • Audio: zvuková karta Sound Blaster Audigy 4
 • Chladič procesoru: Arctic Cooling 64 Silencer Ultra
 • Disketová mechanika: kombinovaná se čtečkou paměťových karet (CF/MicroDrive, SD/MMC/SM/MS)
 • Skříň: CoolerMaster Centurion 5 CAC-TA5
 • Zdroj: Eurocase ATX-500JSP, pasivní PFC, termoregulace ventilátoru, "super silent", hliníkový obal (+3.3V: 28A / +5V: 30A / +12V: 34A / -5V: 0.3A / -12V: 0.8A / +5V vsb: 2A) - 500W
 • Operační systém: Windows XP Home Edition, SP2

Po výkonnostní stránce zde kazí dojem použitá grafická karta, jelikož GeForce 6600 je dnes v porovnání s alternativami, jež trh nabízí, poněkud dýchavičnou záležitostí. Naproti tomu se zde setkáváme s paměťovými moduly DDR400 pracujícími s časováním CL2, čímž v tomto testu disponuje už jen jeden počítač (brzy se na něj podíváme). Základní desce není co vytknout, jelikož se zde jedná o osvědčený model a vhodné je také poukázat na zdroj, který zde nepředstavuje slabinu, jako tomu bylo v některých předchozích případech. Osobitý design dotváří skříň CoolerMaster Centurion, která je navíc i uvnitř velice dobře řešena (ostatně uvidíte sami).

V této souvislosti je ještě třeba poznamenat, že tato skříň, kterou FOX pro své počítače používá, se nepatrně liší od standardního sériově vyráběného modelu, jenž nese označení CoolerMaster Centurion 5 CAC-T05. Jak se můžete podívat na stránkách výrobce, tak jsou zde rozdíly hlavně v případě bočnice (upravené kusy pro FOX mají podélnou perforaci táhnoucí se středem, naproti čemuž sériový model má perforaci pro 80mm ventilátor naproti umístění procesoru (+ / -) a dále další perforovanou oblast naproti prostoru rozšiřujících karet).
Čelní maska je zde tvořena hustou kovovou síťovinou černé barvy, která je po celé ploše zevnitř doplněna molitanem, jenž působí jako protiprachový filtr. V horní části se nachází pět 5.25" pozic pro mechaniky a hned pod nimi pouze jedna 3.5", která je zde zaplněna disketovou mechanikou kombinovanou se čtečkou paměťových karet.

Spodní části dominuje uspořádání ovládacích prvků skříně (ve standardním zastoupení - tlačítka Power a Reset společně s LEDkami indikujícími stav počítače, jež jsou obě poněkud atypicky modré barvy a poměrně výrazné intenzity). Tento výběžek s ovládacími prvky je velice nenásilně doplněn o kovové logo výrobce, které nepůsobí nijak rušivě - to se musí lišákům nechat. Skříň je dále vespodu vybavena dvěma konektory rozhraní USB 2.0 a jedním konektorem rozhraní FireWire / IEEE1394 (jejichž přívodní kabely jsou stíněné - tedy jak má být). Nechybí ani typický výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Při pohledu na zadní část zaujme pozornost perforace pro umístění odsávacího ventilátoru o průměru 12cm, jenž patří do standardní výbavy této skříně.
I/O výstupy počítače, jež zprostředkovává základní deska, jsou v následujícím podání: 2x PS/2 (klávesnice, myš), 1x S/PDIF-out (coaxial), 1x S/PDIF-in (coaxial), audio (modul KARAJAN), 6x USB 2.0, 1x IEEE1394a, 1x RJ-45 + 2 porty USB 2.0, 1 port IEEE1394a, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon v čelní masce.

Vedle klasických obrazových výstupů v podobě konektorů D-Sub, S-Video a DVI-I je možné se v zadní části setkat ještě s audio konektory přídavné zvukové karty Sound Blaster Audigy 4. Žádné další rozšiřující karty ani brackety se zde nenalézají.

Obě bočnice mají mírnou podélnou perforaci nacházející se přímo ve svém středu. Po odkrytí se nám poskytne pohled na něco, při čem každého musí napadnout slova ve stylu: "Takhle nějak by to mělo vypadat". Vedení veškerých kabelů a jejich uchycení je zde provedeno zkrátka na jedničku. Takhle to vypadá, když si výrobce počítačů má možnost se svými stroji "pohrát" - bohužel je to samozřejmě spojeno s objemem výroby - sériově by to ve velkém množství tímto způsobem šlo dělat opravdu dost těžko, aby to bylo dostatečně efektivní. FOX je ale díky tomuto přístupu ke svým počítačům vyhlášený - a argument, že to dělá v malém množství a proto si to může dovolit u mě neobstojí. Jsou tu mnohé další menší firmy, které nemají objem výroby též nijak zvlášť velký, ale jejich počítače jsou úplně někde jinde, co se kvality asembláže a vůbec volby komponent týče - je to zkátka o přístupu každé firmy.


Na první pohled přitáhnou pozornost pozice pro 5.25" a 3.5" mechaniky, jelikož jejich uchycení je zde tvořeno bezšroubkovitými mechanismy. Se stejným ztvárněním jsme se nedávno setkali u recenze skříně Gigabyte 3DAurora, ze kterého tedy použiji popis:ilustrační obrázek

Princip ukotvení je velmi prostý: stačí mechaniku zasunout na své místo a pak posunout plastový jezdec (vyznačený červeně) směrem doprava. Následně se uzamknutí zabezpečí pojistkou (vyznačena modře), která se posune dolů. K ukotvení se ve skutečnosti použije kovový trn, jež se posunutím jezdce vysune do jedné z dírek na šroubky v mechanice. Pro uvolnění stačí proceduru zopakovat v opačném pořadí.
Stejným bezšroubkovým způsobem jsou upevňovány i pevné disky, pro které jsou ve spodním koši pro 3.5" jednotky připraveny 3 pozice, nad nimiž se nacházejí dvě pozice pro 3.5" mechaniky, z čehož je pouze tu výše položenou (a v tomto případě již zaplněnou) možné vyvést skrze přední masku ven (smysl té dolní mi tedy uniká). Prostor pro pevné disky je dále zepředu obohacen o 80mm ventilátor, který tak zabezpečuje jejich aktivní chlazení společně s přísunem čerstvého vzduchu dovnitř skříně (a v tomto případě se hodí zejména také díky tomu, že má ve stejné úrovni naproti sobě pasiv grafické karty).
Optická mechanika je umístěna v té nejvyšší pozici a jak je vidět, tak přestože je zde k jejímu zapojení použit plochý IDE kabel, nijak nepřekáží a je přichycen k zadní stěně.


Pod grafickou kartou je vynechán prostor dvou pozic (v podstatě vynechat méně ani nešlo) a následně je zde možné nalézt v prvním PCI slotu zvukovou kartu SoundBlaster Audigy 4.V zadní části je, jak již bylo řečeno, 12cm ventilátor starající se o vyfukování ohřátého vzduchu z prostoru kolem procesoru ze skříně ven. Tomu napomáhá také 12cm ventilátor ve spodní části zdroje. V obou případech se jedná o tiché záležitosti, což jen doplňuje chladič procesoru, který je zde v podání firmy Arctic Cooling, konkrétně modelu Arctic Cooling 64 Silencer Ultra.
reklama