reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnávací test PC: Mironet

5.12.2006, Jan Vítek, recenze
Srovnávací test PC: Mironet
Třetí počítač pochází od firmy Mironet, která nám jej připravila založený na základní desce MSI K9N Diamond, dvoujádrovém Athlonu 64 X2, 2GB RAM a grafické kartě GeForce 7600GT. Oproti předchozím dvěma se může pochlubit výrazně vyšším grafickým výkonem.
Kapitoly článku:
 1. Srovnávací test PC: Mironet
 2. Pohled dovnitř sestavy
 3. Aplikační testy
Počítač Mironet došel v krabici opatřené firemní lepicí páskou. Tato krabice byla až podezřele naducaná a také jsem uvnitř objevil krabici další a až v ní se skrývala sestava. Ta byla samozřejmě chráněna polystyrenovými výplněmi a igelitovým obalem. Příslušenství došlo zvlášť v krabici od základní desky. Celkově jsem v obou krabicích našel následující:
 • Procesor: Athlon 64 X2 4200+ (2200MHz, 2x 512kB, socket AM2) – jádro Windsor, 90nm, HT 1000MHz
 • Základní deska: MSI K9N Diamond – nForce 590 SLI + 590 MCP, DDR2 800Mhz
 • Operační paměť: 2x 1024MB DDR2 800MHz A-Data
 • Grafická karta: Leadtek PX7600GT 590MHz, 256MB DDR3 1,6GHz, HDTV, max 2048 x 1536 85Hz
 • Pevný disk: Western Digital CaviarXL (WD 2500KS), 250GB, 160MB cache, SATA 3Gb/s, 7200RPM
 • Optická mechanika: NEC AD-7173A (8x6x18x18x), 2MB buffer
 • Audio: integrovaná Creative SB Audigy SE, 24-bit, 96kHz, 7.1 kanálová
 • Chladič procesoru: Arctic Cooling Alpine 64 (0,6 Sone, tlumič vibrací)
 • Disketová mechanika:
 • Čtečka paměťových karet: 1x USB2.0, Compact Flash/II, Microdrive, SD, miniSD, SM, MMC, RS-MMC, MS, MS-Pro, MS Magic Gate, xD
 • Skříň: Asus TA210 Miditower ATX, 0,6mm SECC ocel, přední 80mm a zadní 2x 80mm/1x 92mm
 • Zdroj: Eurocase 400W 300XXV2 (max 390W)
 • Operační systém: Microsoft Windows XP Home Edition SP2
 • Další: Nero Express 6
 • Cena: 27 981,- Kč s DPH
 • Záruční lhůta: 5 let nároku na bezplatný servis

Počítač Mironet má jako základ skříň Asus TA210 Miditower, k níž bych měl několik výhrad. Z nich nejvážnější je asi použitý materiál – pouze 0,6mm tlustý SECC plech, který k pevnosti konstrukce moc nepřidá a dále také provedení předního panelu z černého plastu. Ten je lesklý a hladký, a tak na něm snadno ulpívají nečistoty a otisky prstů. To je ještě horší, pokud si uvědomíme, že čelní panel obsahuje množství otvíratelných dvířek, na které se chtě nechtě sahat musí. Po pár dnech používání bez důkladného čištění už musí přední maska vypadat nevábně.Skříň umožňuje instalaci až čtyř 5,25“ zařízení, dvou externích 3,5“ zařízení a až pěti pevných disků do skrytých 3,5“ pozic, což snad uspokojí nároky každého. Dvě horní plastové záslepky jsou otevíratelné a opatřené pružinkami, aby se opět mohly vrátit na své místo. Jde tedy o tzv. stealth pozice se skrytými optickými mechanikami. Ty otevírají dvířka tím, že prostě překonají odpor pružinky svými vlastními dvířky. Můžou zde však vzniknout dva problémy – dvířka některých mechanik se mohou o záslepky zasekávat a pak je zde záležitost kompatibility s mechanikami bez dvířek, nýbrž se zdířkou. Avšak to samozřejmě platí pro případné budoucí modely, které byste chtěli do skříně umístit.Za rozměrnými dvířky s logem Mironetu se skrývají pozice pro externí 3,5“ zařízení. Z toho je vrchní zaplněna čtečkou paměťových karet, která v sobě integruje i jeden USB 2.0 port. Vedle sebe má čtečka skryté tlačítko Reset. To je navíc tak malé, že jej nemáte šanci stisknout ani nehtem, a tak musí zaúřadovat nějaká pomůcka. Pod výsuvnými dvířky a logem Asus objevíme tlačítko Power s LED osvětlením. To je sice již velké dostatečně, ale na druhou stranu klade tuhý odpor a uživatel ani nedostane hmatovou odezvu, že bylo stisknuto.Mechanika NEC AD-7173A nabízí rozhraní ATA66, přistupovou dobu k CD 140ms a DVD 160ms, 2MB buffer a základní rychlosti čtení CD 48x a DVD16x. Zápis na CD pak zvládá rychlostí 48x a na přepisovatelná CD zapisuje 32x. Co se týče DVD, pak na DVD+/- R zapisuje shodně 18x, DVD+ RW 8x, DVD- RW 6x. Double Layer DVD +/- naplní rychlostí 8x a nakonec DVD RAM zapisuje 12x. Nechybí ani nativní podpora technologie Labelflash.

Zcela dole pod dalšími výklopnými dvířky, která ale z pochopitelných důvodů nejsou opatřena pružinou, přebývají přední I/O porty. Můžeme využít až 4 USB2.0 porty, výstup na sluchátka, vstup pro mikrofon a jeden IEEE1394 FireWire.


- klikněte pro zvětšení -

Na levé bočnici můžeme vidět dvě oblasti s průduchy, kterými může dovnitř proudit vzduch. Jedna je nad oblastí, kde se předpokládá výskyt procesoru a druhá trochu předsunutá před sloty, kde by měla posloužit především grafické kartě. Mezi nimi si můžeme všimnout také vylisovaného loga výrobce a také držadla pro prsty, aby šla bočnice lépe vysunout.


- klikněte pro zvětšení -

Druhá bočnice již pochopitelně žádné průduchy nemá, protože by tam byly zcela zbytečné. Avšak logo Asus Chassis a držadlo zde najdeme také. Obě bočnice drží za packy v otvorech šasi a každou zajišťují dva klasické šroubky.Zadní strana nám mimo jiné ukáže, že zdroj je vybaven 120mm ventilátorem, jenž by tak měl odvádět teplý vzduch přímo od procesoru. Menším zklamáním však pro mě byly pozice pro ventilátory. Specifikace hovoří o možnosti instalovat dva dodatečné 80mm nebo jeden 92mm ventilátor. Avšak pokud by byla skříň rozšířena o několik málo milimetrů, pohodlně by se vešel i 120mm. To nám ale u základní sestavy může být teď stejně jedno, protože osazen není ani jeden přídavný zadní ventilátor.Na zadním I/O štítku základní desky uzříme pestrou škálu portů. Pokud to vezmeme seshora, pak to jsou dva PS/2 pro klávesnici a myš, pod nimi jeden sériový a jeden paralelní port, místo druhého sériového portu se výrobce rozhodl umístit raději IEEE1394 FireWire a ihned pod něj koaxiální S/PDIF. V dolní půlce následuje čtveřice USB2.0 portů a nakonec výstupy zvukové karty a optický S/PDIF konektor.


Příslušenství

Mezi příslušenstvím této sestavy najdeme téměř výhradně to, co dostaneme k jednotlivým komponentám. Mezi dvě výjimky patří CD taška, v níž byla umístěna veškerá CD, co k sestavě dostaneme, což kvituji.Uvnitř ní se skrývají datové nosiče s instalací systému Windows XP Home Edition SP2 i s certifikátem, Nero Express 6, MSI Drivery a utility, ovladače Sound Blaster, ovladače pro grafickou kartu Leadtek, bonus software od Leadteku (PowerDVD 6, Orb a Adobe Reader a nakonec hry Serious Sam II a Trackmania Nations.


- klikněte pro zvětšení -

Dále zde máme nezbytné kabely pro SATA zařízení, víceúčelový videokabel ke grafické kartě a SLI můstek.Nesmí chybět napájecí Eurokabel, dvě redukce Peripheral Power - SATA Power, dvě redukce DVI - D-Sub a kulatý FDD kabel.A zcela nakonec nezbytné manuály/certifikáty a také druhá výjimka v podobě knížky "První kroky s počítačem". Mironet také nabízí pětiletou záruku na bezplatný servis. Bylo by ale lepší, kdyby si vyplňující certifikátu dal větší pozor na to, co píše, protože tři chyby v základních specifikacích jsou poněkud příliš (MSI Diamont, Athlon 64 X2 4200+ 2000Hz, DDR2 667MHz A-Data)reklama