reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SteelSeries Shift: klávesnicový chameleón

11.1.2011, Jan Vítek, recenze
SteelSeries Shift: klávesnicový chameleón
Dnes si představíme herní klávesnici SteelSeries Shift, jejíž specialitou je výměnné pole kláves. Díky tomu si můžeme původní klávesy snadno a rychle vyměnit za jiné, které výrobce přizpůsobil některým herním titulům. To však není vše, ale o tom až v článku.

Zkušenosti z provozu


Software nám tedy umožní, abychom si ve vytvořeném profilu přiřadili makra nejen ke speciálním klávesám, ale také ke všem ostatním a ještě si přepínali mezi "vrstvami" pomocí dvou kláves Bar Lock a Pad Lock. Pokud vám ale postačí 3x 8 tlačítek vyhrazených přímo makrům, můžete využít pouze je plus funkci záznamu maker pomocí tlačítka Record bez softwarového nastavení.

Specialitka v podobě výměnného pole kláves dává této klávesnici punc originality, ovšem reálný přínos je již věc druhá. Záleží na tom, zda má SteelSeries v nabídce modul zrovna pro vaši oblíbenou hru a také zda tento modul bude vůbec vyhovovat vašim představám. Ve výsledku může být tedy tato funkce užitečná, ale stejně tak dobře ji nemusíte nikdy potřebovat a v tom případě jen vyhazujete peníze.

Co se týče kláves samotných, pak ty mají tichý a měkký dosed a plný zdvih, ovšem ve svém rámečku jsou více utopeny, než je u stolních klávesnic obvyklé. To může zpočátku trošku vadit, ale osobně jsem si na to rychle zvykl. Pouze mi vadilo, že si nemohu jako obvykle klávesnici za horní řadu kláves posouvat po stole, k čemuž přispěly i velmi přilnavé gumové nožky a těžké tělo. Důležitý údaj také je, kolik najednou stisknutých kláves dokáže Shift rozeznat - odpověď je 7, což je dostatečný počet.

SteelSeries také umožní klávesnici díky výklopným nožkám zdvihnout ve dvou stupních a při psaní vzhledem k jejímu vysokému tělu přijde velmi vhod dodávaná podložka pod zápěstí. Ta by ale mohla být přichycena k hlavnímu tělu poněkud pevněji.


Závěrečné hodnocení


SteelSeries Shift je mohutná a těžká herní klávesnice, kterou charakterizují speciální multimediální a makro tlačítka, mocný software a pole hlavních kláves, které je možné vyměnit za jiné s tématem vybrané hry a upraveným designem. Tyto kvality jsou bezesporu jejím plusem, ale pak je tu samozřejmě i odvrácená strana.Ta je tvořena ne zrovna intuitivním grafickým uživatelským rozhraním obslužného softwaru, které by mohlo a mělo být ještě zdokonalen a pak je tu cena kolem 2250 Kč s daní a s tím spojená možnost výměny kláves (cca 500 Kč). Za tuto funkci si totiž už u základního modelu bezesporu připlácíme, přičemž otázkou zůstává, zda ji vůbec někdy využijeme, protože nabídka náhradních modulů je omezená a není vůbec jisté, zda se do ní někdy dostane námi oblíbená hra a navíc musíme počítat i s tím, že dříve nebo později bude celý tento produkt zapomenut a odsunut do tzv. discontinued.

SteelSeries bude logicky vyrábět takové doplňkové klávesové moduly, které mu mohou přinést co největší zájem zákazníků, což ukazuje na nejrozšířenější herní tituly a z toho bychom měli vycházet. Tak či tak to je ale sázka do loterie.

Mohutné tělo
Vyšší cena
Výměnná pole kláves
Otázka využitelnosti výměnných kláves
Multimediální a makro klávesy
Nepříliš intuitivní GUI sofwaru
Slušný software
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 2 250 Kč s DPH, záruka 2 rokyStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu SteelSeries Shift Gaming Keyboard poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení klávesnice SteelSeries Shift děkujeme firmě SteelSeries
---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

SteelSeries Shift is a massive and heavy gaming keaboard which is characterised by special multimedia and macro keys, powerful software equipment and also interchangeable keysets with certain game designs. These qualities themselves are without any doubt Shift's advantage, but as always, there is also the reverse side.

On the second hand, the provided software could have better and more intuitive graphics user interface and then there is price of the keyboard (about 2250 CZK) connected with the interchangeable keysets (cca 500 CZK). This function definitely affects the price of basic model of Shift keyboard and the question is, whether we will have a chance to use it, since the offer of different keysets is very limited, at least now. But still we cannot be sure if SteelSeries will some day offer a keyset for our beloved game and one also has to take into account that some day the whole product may become discontinued.

SteelSeries will logically develop such keysets that will be able to make the highest profit and that points at the most popular game titles, which should be noted. Either way, buying SteelSeries Shift is a bit of a gamble.Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama