reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sumicom PC - hliníkové miniatury

18.1.2007, Jan Vítek, recenze
Sumicom PC - hliníkové miniatury
Dnes se podíváme na jednu specialitku v podobě miniaturních PC, které jsou si vzhledově velmi podobné, avšak brzy poznáte, že se dovedou i velmi lišit. Počítačové miniatury má na svědomí nám nepříliš známá firma King Young Technology, jež tedy bude mít šanci se dnes ukázat. Podívejme se, jak se předvedou počítače s označeními P4-855-S, P4-865-B, P4-915-S.
Z onoho označení se již dá leccos vyčíst, tedy především to, že všechny modely jsou založeny na platformách od Intelu. Ale nepředbíhejme, nejdříve se zaměříme na balení. To není ani v nejmenším reprezentativní, což však v žádném případě nevadí, pokud ovšem dokáže ochránit svůj obsah při přepravě. A to by v každém případě dokázat měl, protože kromě tuhé lepenkové krabice má každý počítač i se svým příslušenstvím kolem sebe tlustou vrstvu tuhého pěnového materiálu.

Krabice mají také na vršku silná plastová poutka, takže není problém si je pohodlně z obchodu odnést. Po otevření uzříte v igelitu pečlivě zabalený počítač a v dalších přihrádkách příslušenství, jehož není moc a dalo by se charakterizovat jako adaptér, instalační CD a opravdu jednoduchý manuál.

Nejdříve se zaměříme na první stroj, jímž je P4-855-S, označovaný také jako S625 FC – Car PC. Ten má jako jediný z testovaných produktů zvláštní zaměření – je totiž určen k instalaci do auta. Tomu je však speciálně uzpůsoben především napájecí adaptér, který byl doplněn o vypínač na nízkonapěťovém kabelu. Jinak je ale tento adaptér bez problémů použitelný i v domácím prostředí a tedy neexistuje žádný důvod, proč by celý počítač byl vyhrazen pouze pro auta.


- klikněte pro zvětšení -


ModelSumicom P4-855-S (S625 FC – Car PC)
ProcesorCeleron M 370 (1,5GHz)
Chlazenípasivní - celá skříň
Čipová sadaIntel 855GME + ICH4
Grafický adaptérIntel Extreme Graphics 2
Paměti512MB DDR333
Pevný diskToshiba MK6032GAX 60GB 2,5"
Optická mechanikaTeac CD-224E-N
Rozměry250 x 160 x 57
I/O3x USB 2.0, 1x IEEE1394, Ethernet RJ45, D-Sub, LPT, Serial Port, 2x PS/2, Mic, Line In, Line Out
Cena*9 895,- Kč včetně DPH
Cena této sestavy17 850,- Kč včetně DPH
* Cena bez procesoru, paměti, pevného disku a optické mechaniky

Na první pohled nás při pohledu na S625 zaujme jeho vnější provedení z masivního hliníku s černou úpravou a žebrováním po celé ploše. Zde již můžu říci, že vaše podezření je správné – všechny komponenty, tedy především procesor, jsou chlazeny pasivně. Díky tomu počítač při provozu nevydává ani hlásku a také pevný disk nemá téměř šanci se přes hliníkovou karoserii nějak projevit – to pouze při intenzivním seeku.


- klikněte pro zvětšení -

Zařízení má vnější rozměry 250 x 160 x 57, které by v podstatě mohly být ještě menší nebýt 6mm žeber. Celý počítač má tedy rozměry zhruba shodné s externími CD mechanikami, což je výborné a bude zajímavé sledovat, jak se výrobci povedlo do těchto velmi restriktivních prostor vměstnat všechny komponenty.


- klikněte pro zvětšení -

Přední panel tvoří jednoduchý kus tlustého hliníkového plechu, jehož největší část zabírají dvířka laptopové optické mechaniky. Ta je u všech mechanik naprosto stejná – model CD-224E-N od firmy Teac. To je však pouze čtečka a ještě k tomu pouze CD, takže na DVD můžete zapomenout. V dnešní době, kdy i ty nejlevnější notebooky mají v základní výbavě DVD vypalovačky, jde o minimálně podivný výběr. Dolní část je pak zaplněna porty a tlačítky. Bráno zleva to máme IEEE1394 FireWire port, dále USB 2.0, 3,5mm jack pro sluchátka, světelné diody signalizující stav PC a práci disku, tlačítka Reset a Power a nakonec vstup pro mikrofon (taktéž 3,5mm jack).


- klikněte pro zvětšení -

Na druhé straně, která je krytá podobným hliníkovým plechem, jsou, jak jinak, I/O porty. U tohoto modelu se dočkáme dlouhého LPT portu, sériového portu a vedle něj také klasického D-Sub analogového VGA výstupu. Ostatní porty jsou již u všech PC naprosto stejné, pouze napájecí má každý model jiný. Dočkáme se tedy Line-Out audio výstupu, PS/2 konektorů pro myš i klávesnici, Ethernet RJ-45 portu a dalších dvou USB 2.0. Osobně nevidím příliš důvodů, proč takovéto PC vybavovat LPT portem. Ušetřené místo by se mohlo lépe využít pro DVI, další audio konektory nebo více USB. Avšak plně si také uvědomuji, že výrobce je limitován možnostmi použité základní desky.Do útrob každého z dnes testovaných zařízení se dostaneme odšroubováním čtyřech zadních rohových šroubků. Poté již můžeme pohodlně vytáhnout celý zádní panel i se základní deskou a tedy i všemi vnitřnostmi. PCB základní desky se zasouvá do kolejniček, takže není problém počítač opětovně sestavit.
reklama
reklama