reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šup, fotečky, do notebooku

22.11.1999, Vít Zatloukal, recenze
Šup, fotečky, do notebooku
ActionTec SmartMedia adaptér.
Fotografie lze z digitálního fotoaparátu dostat do počítače několika způsoby. Tím nejběžnějším je připojit fotoaparát k počítači kabelem a pomocí příslušného software (také obojí bývá součástí dodávky) fotografie přenést na pevný disk. Výhodou tohoto způsobu je, že většinou se využívá rozhraní Twain, takže ke stahování obrázků lze použít libovolný grafický software (třeba PhotoShop nebo PaintShop). Elegantnější způsob představuje vyjmout paměťovou flash kartu z fotoaparátu a vložit ji do příslušného adaptéru. S kartou pak pracujete jako s výměnným diskem (disketou, Zipem), takže na ni můžete třeba i něco nahrát.

Čtečky flash karet lze připojovat k počítačům a notebookům různým způsobem. Často se využívá USB rozhraní, které je jednoduché, rychlé a navíc kompatibilní i s platformou Macintosh. Jinou možnost představují PC Card (PCMCIA) adaptéry. Ty jsou určeny především pro použití v noteboocích. Jedním z nich je i SmartMedia (SSFDC) adaptér ActionTec, který jsme měli k dispozici.

SSFDCNa první pohled
SmartMedia adapter ActionTec vypadá na první pohled jako kterákoliv jiná PCMCIA karta, jen vpředu má nenápadnou štěrbinu pro vložení SmartMedia karty. Po jejím zasunutí se, podobně jako u disketové mechaniky, vysune tlačítko, kterým je možné kartu vytáhnout. SSFDC adaptér jsme dostali pouze v malé krabičce bez jakéhokoliv návodu nebo instalačního CD. Velmi stručný návod je umístěn na spodní straně adaptéru a pro jeho použití je dostačující.

Instalace
Adaptér není nutné nijak speciálně instalovat, po vložení do PCMCIA slotu jej Windows 95/98 sami detekují a spustí se průvodce instalací, který nalezne potřebné ovladače (jsou součástí Windows) a adaptér nainstaluje. To se děje pouze při prvním vložení. Před vsunutím adaptéru do PCMCIA slotu je do něj nutné nejprve vložit kartu, jinak adaptér není systémem detekován. Stejně tak při vysouvání karty je nejprve nutné vyjmout adaptér z PCMCIA slotu a teprve potom vysunout kartu z adaptéru. Pokud vyjmete kartu ještě před vytažením z PCMCIA slotu, dojde pravděpodobně k zatuhnutí systému (alespoň nám se tak stalo). Toto najdete na spodní straně adaptéru tučným písmem.

Testy
Po instalaci (de facto vložení do PCMCIA slotu) se v systému objeví “nový disk” s prvním volným písmenem. Se SmartMedia kartou pak lze pracovat stejně jako s pevným diskem – kopírovat, přejmenovávat a mazat soubory, vytvářet adresářovou strukturu. Pro nás bylo docela překvapením, že fotografie z našeho redakčního Olympusu C840 jsou na SmartMedia kartě uloženy v adresáři “Imolym” (zřejmě zkratka Images Olympus). Fotografie umístěné v jiném adresáři (který jsme vytvořili) nebylo možné ve fotoaparátu prohlížet.

Hlavní výhodou PCMCIA adaptéru by měla být jeho rychlost, proto jsme provedli měření rychlosti kopírování fotografií ze SmartMedia karty na disk a opačně. V obou případech byla rychlost stejná – 3,7MB fotografií bylo přeneseno 6,5 s, což odpovídá přenosové rychlosti 4,5Mb/s.

Vzhledem k tomu, ze SSFDC adaptér umožňuje pracovat s libovolnými soubory, lze jej použít i k přenášení souborů na SmartMedia kartách mezi notebooky (nebo počítači vybavenými PCMCIA slotem). Není to však jeho primární určení a nemůže v této oblasti konkurovat specializovaným zařízením (Zip, LS-120 apod.).

Závěr
SmartMedia adaptér ActionTec je vhodnou pomůckou pro náruživé “digitální” fotografy. Umožňuje rychle a pohodlně kopírovat fotografie ze SmartMedia karet (především) do notebooku. Díky adaptéru můžete se SmartMedia kartou pracovat stejně jako s disketou nebo pevným diskem.

K testování zapůjčil: ComDis
reklama