reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)

20.2.2007, Jan Vítek, recenze
Test 320GB SATA disků - 1. část (představení)
Již je tomu dlouho, co jsme se formou srovnávacího testu podívali na pevné disky, tak to nyní napravujeme recenzí, v níž se utkají 320GB zástupci značek Seagate, Maxtor, Western Digital, Samsung, a Hitachi s rozhraním Serial ATA 3Gb/s. Pojďme na to.

Western Digital Caviar RE16


A nakonec se dostáváme k produktům tradičního výrobce pevných disků Western Digital, jenž má již tradičně bohatou nabídku i ve stejných kapacitách. Podíváme se tak na vlastnosti a výkon disků WD Caviar RE16 – Raid Edition, SE (AAJS), SE (JS) a SE16.Disk s označením WD3200YS-01PGB0 výrobce předurčuje pro RAID pole u systémů s vysokým vytížením a měl by tedy nabídnout vyšší spolehlivost při provozu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, což je ovšem dostatečně dobře patrné z mnohem vyšší hodnoty MTBF (Mean Time Before Failure), jež činí kolem 1.000.000 POH, což je i dvakrát více než u běžných disků. Navíc verze RE obsahují dodatečné schopnosti pro zvýšení spolehlivosti při komunikaci s RAID adaptéry (specific time limited error recovery). Vše se také odráží v pětileté záruční lhůtě.


modelové označení
WD3200YS-01PGB0
kapacita
320 GB
velikost bufferu
16 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
3
počet hlaviček
6
přístupová doba
8,7 ms
12V max. Amp
N/A
5V max. Amp
N/A
MTBF
1.000.000 POH
start / stop
50.000
operační teploty
5 - 55°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
65 G / 2 ms
neoperační šok
250 G / 2 ms
hlučnost
28 dB (33 dB seek)
AAM
ano (vypnuté)

Tyto disky dále podporují technologie NCQ a Hot Plug, mají vylepšené řízení spotřeby, kdy mají dle slov firmy ušetřit až 25% energie s patřičnými dopady na zahřívání. Můžeme je koupit ve verzích od 120 GB po 500 GB s 16MB cache. Plotny u WD RE16 však dosahují oproti ostatním diskům pouze 107 GB dat, tudíž je nutné, aby u 320GB disku byly tři se šesti hlavičkami, což zvyšuje hluk.
Hlučnost disku

Disky Western Digital měly problémy se znatelným šumem, což se projevovalo i na delší vzdálenost. Bezpochyby jde o následek zvýšeného počtu ploten oproti ostatním modelům. Navíc ani ostatní zvukové projevy nepatří mezi to nejlepší. WD RE16 dokázal skříň hlasitě rozvibrovat a tedy ani zde se situace nezlepšila. Jediná světlá výjimka byl zvuk při seeku, který byl při porovnání se Seagate disky tlumenější a níže položený, takže tolik nevadil, ale to je jen slabá útěcha.


Western Digital Caviar SE – AAJS


Disky Caviar SE s označením AAJS jsou zaměřeny na tichý provoz a slušný výkon, což je předurčuje pro běžné zákaznické sestavy a konzumní elektroniku. WD3200AAJS vychází ze série WD1600AAJS, která jako první série od výrobce Western Digital využila 160GB plotny, respektive jednu plotnu. Naše verze však samozřejmě pro dosažení kapacity 320GB musí využít plotny dvě a k nim čtyři čtecí / zapisovací hlavičky.Důraz na tichý provoz je doprovázen technologiemi WhisperDrive a SoftSeek a vůbec AAM, jež byla u tohoto disku ve výchozím nastavení zapnuta (hodnota 128). Díky tomu byl zvukový projev opravdu slušný, ale o tom později. Bohužel jsem nemohl na stránkách výrobce najít specifikace, což je pochopitelné, neboť se jedná o novinku, již nemáte zatím šanci nikde sehnat. Můžeme se v tomto testu tedy pochlubit i jistým puncem exkluzivity.


modelové označení
WD3200AAJS-55RYA0
kapacita
320 GB
velikost bufferu
8 MB
rozhraní
SATA 3Gb/s
buffer
300 MB/s
SATA vlastnosti
NCQ, Staggered Spin-up
počet sektorů
625.142.448
počet ploten
2
počet hlaviček
4
přístupová doba
8,9 ms
12V max. Amp
N/A
5V max. Amp
N/A
MTBF
N/A
start / stop
50.000
operační teploty
5 - 55°C
operační tepl. gradient
20°C / hod
operační šok
65 G / 2 ms
neoperační šok
300 G / 2 ms
hlučnost
26 dB (31 dB seek)
AAM
ano (hodnota 128)

Pro tabulku se specifikacemi jsem si tedy vypůjčil údaje starší 160GB verze, od níž by se tento model neměl výrazně lišit. Snad kvůli dvěma plotnám by se mohla o cca 2dBA zvýšit hlučnost, ale jiné změny asi čekat nemůžeme. Při pohledu zezdola se od sebe disky Western Digital příliš neliší. Nenajdeme zde žádnou elektroniku, pouze prázdné PCB, takže veškeré čipy budou na druhé straně. Pomocí jumperů, přes něž se u Seagate a Maxtor zapíná nižší SATA mód, můžeme aktivovat funkci PUIS (Power Up In Standby) – to platí u všech WD v testu.
Hlučnost disku

Disk Western Digital Caviar SE AAJS uplatňuje AAM skutečně dobře a jediná jeho slabina je poněkud výrazný šum vycházející z ploten, jenž je slyšet i na delší vzdálenost. To však nemusí tolik vadit, protože ostatní vlastnosti to bohatě vyvažují. Především seek a provoz disku je na nejlepší úrovni v testu – při testu intenzivních přesunů hlaviček, kdy byly disky položeny na dřevěné desce stolu, jsem téměř nepostřehl, kdy se disk pouze točil a kdy prováděl seek. A jakmile jsem jej přiložil k bočnici prázdné skříně, vibrace se téměř vůbec neprojevily a celkově byly srovnatelné s diskem Seagate Barracuda ES - disk se jednoduše zvukově projevuje jinak a to je těžké posoudit. Barracuda ES však měla neporovnatelně hlasitější provoz, a tak z tohoto duelu vychází jako daleko lepší tento Western Digital a úspěšně se dere na vedoucí místo v testu, co se týče hluku.
reklama