Test 5 CPU chladičů - od 92 mm až po pasiv

Test 5 CPU chladičů - od 92 mm až po pasiv
, , recenze
Dnes se po delší době podíváme na nové modely chladičů procesorů, mezi nimiž asi nejvíce vynikne model Orochi od společnosti Scythe. Tento mastodont s 10 heatpipe nemá problém svou velikostí zastínit téměř jakýkoliv jiný chladič, ale výkon je již otázkou. Kromě toho se představí tři modely OCZ a jeden Noiseblocker.
K oblíbeným
reklama

Noiseblocker NB-CoolScraper 3


Společnost Blacknoise se již dříve v našem testu představil modelem Noiseblocker NB-CoolScraper 120, který se uvedl mohutnou heatpipe. Tento model přichází v papírové krabici, kde je uvnitř dodatečně chráněn ještě plastovým výliskem.Model
NB-CoolScraper 3
Rozměry
129 x 157 x 95 mm
Hmotnost
682 g
Materiál
hliník, měděná heatpipe
Ventilátor
120 x 120 x 25 mm
17 dBA
Kompatibilita
Intel LGA775
AMD sockety pomocí volitelného rámečku

Chladič si je se starším modelem velmi podobný a evidentně jde v podstatě o aktualizovanou verzi. Největší zvláštností, která Noiseblockery od odstatních CPU chladičů odlišuje, je jedna jediná, ale mohutná heatpipe, která má v průměru 25 mm a tvoří také základnu celého chladiče, takže teplo z procesoru může přes pastu přecházet přímo do ní.Základna heatpipe je jinak vsazena do hliníkového rámečku, jenž má pouze jeden účel - držet chladič v socketu na procesoru. Toto balení však má k dispozici pouze retenční kit pro LGA775, tedy procesory Intel. Výrobce pak na obalu píše, že má k dispozici ještě kit pro montáž na sockety AMD. A jediná kulatá heatpipe má ještě jednu výhodu - chladič je díky ní možné libovolně natáčet v celém rozsahu 360 °.Heatpipe se nahoře napojuje na množství hliníkových žeber, která jsou tlustá 0,5 mm a mají mezi sebou 2mm rozestupy. Větší tloušťka žeber je zcela na místě, protože heatpipe může rozvádět teplo pouze do jejich středu, a konce žeber jsou tak od ní vzdálena až pět centimetrů. To také vidím jako největší nevýhodu takové konstrukce.Zezdola i seshora pak máme na chladiči upevněny další hliníkové plechy s modrou povrchovou úpravou. Ty na sobě nesou typ chladiče a výrobce, ale za úkol mají především přidržovat 120mm ventilátor. Jedná se o 120 x 120 x 25mm model NB-UltraSilentFan SX1 revize 2.1. O této revizi se však na stránkách nemluví, pouze o 2.0, ale u té je udávaná jiná hlučnost. Zde Noiseblocker uvádí hlučnost 17 dBA, ale pak již o dalších specifikacích mlčí.Zpracováním se mi dodávaný ventilátor velmi líbil. Jeho průhledné plasty jsou velmi pěkne začištěny, lopatky mají kulaté hrany bez jakýchkoliv známek otřepů a rámeček je pěkně zakulacený.


Příslušenství


Kromě dodávaného ventilátoru je v bílé krabičce s příslušenstvím přítomen univerzální zadní rámeček pro základní desku, který můžeme snadno rozevřít jako nůžky a přizpůsobit pro různé sockety, pak v samostatném sáčku silikonové trny pro připevnění ventilátoru a nakonec v malé tubě teplovodivá pasta s označením ST-304.
Instalace


Přes malé množství součástek nebyla instalace až tak bezproblémová. Nejdříve si připravíme zadní rámeček, který nastavíme dle potřeby a slícujeme s otvory v základní desce. Poté by mělo stačit přiložit chladič a pomocí čtyřech šroubků s pružinkami jej uchytit v zadním rámečku. Jenomže žebra chladiče začínají sotva 36 mm nad základní deskou a i s nepříliš rozměrným chladičem severního můstku naší základní desky si vadí. Pak nám může být i docela jedno, že chladič lze natočit libovolně v rozmezí 360°, protože se bude i tak pořád někde s chladičem NB omezovat.Jediná poloha, kterou jsem tedy mohl použít, byla s ventilátorem umístěným u horní hrany základní desky, což je v reálném použití v počítačové skříni samozřejmě nepoužitelné. Pokud bych dal ventilátor z druhé strany, pak by se i ten omezoval s chladičem NB, i když v případě nouze by takto šel použít. Chladiče byly ale testovány především na stole, takže jejich orientace nebyla důležitá, a tak jsem si vybral schůdnější řešení.

A nakonec je zde menší problém s uchycením šroubků do zadního rámečku. Ty totiž jen tak na něj nedosáhnou, a my je musíme přes odpor pružinek nejdříve uchytit, což není zrovna úžasná práce, ale s trochou cviku se vše podaří.
reklama
Nejnovější články
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik