reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Test 5 hi-end chladičů CPU

, , srovnávací test
Test 5 hi-end chladičů CPU
Tématem pro dnešní srovnávací test se stalo 5 výkonných procesorových chladičů vyšší třídy, které by tedy měly zaujmout především výkonem. Jedná se o modely firem Akasa, Cooler Master, Noctua, Thermalright a Zalman, takže nabídka je široká.

Noctua NH-C14


Třetím testovaným chladičem je novinka NH-C14 od firmy Noctua, který se podobně jako jeho předchůdce NH-C12P odpoutal od koncepce věžovitých chladičů a přiblížil se klasickému typu s ventilátory v jedné rovině se základní deskou. Díky tomu může fungovat jako nízkoprofilový chladič s výškou pouze 105 mm, pokud se tedy spokojíme jen s jedním ventilátorem.NH-C14 přichází v téměř krychlové krabici, kde je chráněn lepenkou, která jej udržuje uprostřed, aby se mu při transportu nic nestalo. Choulostivé bude především spojení základny a žeber, což padá na bedra šestice heatpipe a jedné kovové výztuhy..Nyní ke specifikacím chladiče:

Model
Noctua NH-C14
Rozměry
130 x 140 x 166 mm
Hmotnost
850 / 1000 g (s 1 / 2 ventilátory)
Materiál
měď, hliník, 6x heatpipe
Ventilátor
Noctua NF-P14 (140 mm)
1200 / 900 / 750 RPM
110,3 / 83,7 / 71,2 m3/h
19,6 / 13,2 / 10,1 dBA
Kompatibilita
Intel LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3

Hmotnost plně vyzbrojeného chladiče dosahuje přesně 1 kilogramu, čili nadprůměrné hodnoty, ale na rozdíl od věžovitých chladičů nebude NH-C14 desku tak páčit, protože má nižší profil (výška 130 / 105 mm). Nad ostatními modely má také výhodu ve dvou 140mm ventilátorech, které dosahují průtoku vzduchu 110 m3/h při 1200 RPM. Dále tu jsou dva další pevné otáčkové stupně dané použitými adaptéry s odpory. Regulace tedy neprobíhá pomocí PWM, ale snížením napájecího napětí.Provedení chladiče je jednoduché a my zde nenajdeme žádné okrasné plasty či jiné prvky, které nemají co do činění s jeho prvotním určením. Je zde tedy měděná základna a v ní šest souběžných heatpipe, které se zvedají, aby protnuly množství hliníkových žeber, za něž jsou pomocí drátových spon zaklesnuty ventilátory. Ty vychází z původních 120mm modelů NF-P12, s nimiž mají i podobný název (NF-P14) a pro ušetření místa byly opatřeny kulatým rámečkem, jehož rozteče otvorů pro montáž odpovídají 120mm ventilátorům s hranatými rámečky.Žebra chladiče jsou, jak jsme ostatně u modelů Noctua zvyklí, silná (0,4 mm) a pravidelně rozmístěná s 1,5mm mezerami. Dvě dvojice ze šesti heatpipe protínají žebroví v oblasti, kde bude tah vzduchu od ventilátorů nejsilnější a zbývající dva solitéři jsou osamoceny na krajích. Pro lepší spojení jsou heatpipe k žebrům přiletovány, což mezi moderními chladiči rozhodně není pravidlem. Řada z nich má totiž heatpipe na žebra pouze nasunuty, kvůli čemuž je konstrukce oslabena a také přenos tepla může být výrazně horší.V základně chladiče je nasázena jedna 6mm trubice vedle druhé a pro další tu již nezbyl ani kousíček prostoru. Přenos tepla z procesoru zajistí poniklovaná měděná styčná plocha, jejíž jemně broušená plocha bohužel nebyla zcela rovná a směrem ke krajům se mírně svažovala. Lepší ale tak, než aby byl uprostřed důlek. Pro provedení konečné montáže chladiče jsou na něm již upevněny spony se dvěma šroubky opatřené pružinkami, které zajistí rovnoměrné rozložení přítlaku. Takový systém razí firma Noctua již od svých prvních modelů a ví proč.Podívejme se ještě na chladič zbavený ventilátorů. U svých okrajů má zasunuté silikonové hranoly, přes něž na něj doléhnou ventilátory a zaznamenáme také dva otvory, které bylo nutné vytvořit k tomu, abychom šroubovákem dosáhli na zmíněné šroubky s pružinkami.

Příslušenství


Montážní mechanismus SecuFirm2 se stal již před dobou standardem pro všechny chladiče Noctua. Ta tak může velmi pružně reagovat na příchod nových socketů a nabídnout svým zákazníkům nový typ zdarma, až ten tedy bude potřeba. Je to jedna z výhod, kterou získáme výměnou za vyšší ceny chladičů Noctua. Set je rozdělen na sáčky s díly pro AMD, Intel a společné části. Patří k tomu ještě jednoduchý křížový šroubovák a kvalitní teplovodivá pasta NT-H1.Montáž NH-C14 můžeme provést na sockety Intel LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA775 a AMD AM2, AM2+, AM3 (vyžadován je zadní rámeček).


Instalace


V porovnání s předchozími instalačními mechanismy už SecuFirm2 značně vyspěl. Poskytuje totiž nejen bezpečnou a pevnou montáž (od toho vychází konečně i jeho název), ale také dobrý komfort. U socketů Intel LGA si nejdříve připravíme zadní rámeček a těmi pravými otvory protáhneme šroubky, které v nich dost dobře drží samy o sobě. Na takto vybavený rámeček nasuneme základní desku a na vyčnívající šroubky pak dáme vysoké plastové podložky. Ze si pak musíme uvědomit, jak chceme mít chladič otočený a podle toho do vhodných pozic nasunout horní spony. Ty se nakonec zajistí matkami, pro něž funguje i dodávaný křížový šroubovák, a tím zakončíme přípravu základní desky.Následně si připravíme pastu, namažeme ji na procesor a přiložíme chladič. Zde je nutné předtím odepnout oba ventilátory, abychom se dostali k připraveným šroubkům, které jsou součástí spon přimontovaných k chladiči. Pak už jednoduše utáhneme šroubky až kam to jde, protože o rozložení přítlaků se postarají jejich silné pružiny. Nemusíme se tedy starat o to, zda je chladič nedotažený, nebo zda už na desku tlačí příliš. Novinkou oproti původnímuu mechanismu rovněž je, že se šroubky do závitů chytnou samy, takže je nemusíme na jedné straně šroubovat a na druhé chladič přidržovat, aby se neodlepil od procesoru. To by vhodnému rozprostření pasty rozhodně neprospělo.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Noctua NH-C14 poskytuje server Heureka.cz

reklama
reklama
reklama
reklama