reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 5 hi-end chladičů CPU

10.1.2011, Jan Vítek, srovnávací test
Test 5 hi-end chladičů CPU
Tématem pro dnešní srovnávací test se stalo 5 výkonných procesorových chladičů vyšší třídy, které by tedy měly zaujmout především výkonem. Jedná se o modely firem Akasa, Cooler Master, Noctua, Thermalright a Zalman, takže nabídka je široká.

Thermalright Venomous X


Renomovaná americká firma Thermalright vyslala do boje s ostatními hi-end modely svou věž Venomous X, která zaútočí svými šesti duálními heatpipe, tvarovanými žebry a snad i pověstnou kvalitou.Thermalright již nebalí své produkty do prostých hnedých krabic téměř bez potisku a namísto toho si vybrala elegantní černý obal, v němž narazíme zprvu na příslušentví v lesklé černé krabici a až pak na dobře chráněný chladič Venomous X.Jeho specifikace jsou následující:

Model
Thermalright Venomous X
Rozměry
127 x 63 x 160 mm
Hmotnost
755 g
Materiál
měď, hliník, 6x duální heatpipe
Ventilátor
nutno dokoupit až dva 120 x 25 mm
Kompatibilita
Socket 1366/1156/775 & AM2/AM3

Jak je tomu již zvykem, Thermaltake až na výjimky ke svým chladičům nedodává ventilátory, díky čemuž mají jeho zákazníci větší svobodu výběru, třeba z nabídky té samé firmy. Samotný chladič není nijak přehnaně velký, ale zato má mohutné tělo s tlustými žebry. To se skládá z měděné základny, heatpipe a hliníkových žeber, kde měděné části byly poniklovány, aby byl vzhled sjednocen.Žebra mají v tomto případě tloušťku plného 0,5 milimetru a k heatpipe byla přiletována stejně jako u modelu Noctua NH-C14. Očekávat můžeme tedy velmi efektivní rozvod tepla po celém těle chladiče, pokud tedy není někde zakopaný pes. Není to také poprvé, co Thermalright konce žeber zohýbal tak, aby se lépe nastavovaly lopatkám ventilátorů, jež se typicky točí proti směru hodinových ručiček. Tím chce zajistit co nejlepší podmínky pro snadný průtok vzduchu skrz chladič.Mezera mezi žebry je přes 1,5 mm, takže dobrou práci by měl snadno odvést i jeden ventilátor, ovšem tělo chladiče i příslušenství je připraveno i pro dva kusy. Heatpipe jsou v těle uspořádané tzv. napřeskáčku, ale vespod se pak ohýbají do jednoho šiku, aby se nasoukaly do měděné základny, kterou seshora přiklopí hliníkový blok s důlkem uprostřed, díky nemuž bude chladič držet na socketu. A ani zde se nezapomnělo na letování pro zajištění pevného spojení.Styčná plocha se zde chlubí přímo zrcadlovým leskem, ovšem na druhou stranu byla mezi testovanými chladiči ta nejméně rovná. Pokud má Noctua NH-C14 trošku vypoulenou styčnou plochu směrem k procesoru, pak pro Venomous X to platí dvojnásob. Uvidíme, jak se to projeví v testech.
Příslušenství


V černé krabičce dostaneme vše, co budeme k montáži chladiče Venomous X potřebovat. Jde tedy o nářadí, mechanismy pro sockety Intel LGA 1366/1156/775 a AMD AM2/AM3 včetně dobré teplovodivé pasty Chill Factor 3 a také spony a podložky pro tlumení vibrací pro ventilátory.Obrázkový manuál je umístěn po boku chladiče a k němu dostaneme ještě obligátní firemní samolepkuInstalace


Thermalright Venomous X má připraven masivní systém montáže, na který téměř stačí pouze naše ruce. U socketů LGA si připravíme zadní rámeček, nastavíme šroubky podobně jako u chladičů Noctua a nasuneme jej zezadu na desku. Zepředu jej pak zajistíme velkými přítlačnými matkami, které fungují i jako další šroubky, takže na ně zase patří přední vyvýšená spona.Tato spona se už zajistí pouze matkami a my máme připravenu půdu pro konečné umístění chladiče, přičemž nemusíme předem myslet na jeho orientaci, protože přední spona nám jej umožní umístit dle libosti. Pak stačí přiložit chladič na namazaný procesor, provléknout jím sponu se šroubky podobně jako u Cooler Master V6GT a vše přimontovat. Thermalright má zde navíc ještě tuto poslední sponu opatřenou výškově nastavitelným trnem, který tlačí základnu chladiče proti procesoru. Můžeme ji tedy předem povolit, sponu samotnou snadno a pevně přišroubovat a pak pomocí speciálního dodávaného klíče vrátit trn do výchozí polohy, aby se zajistil přítlak na procesor.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Thermalright Venomous X poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>

reklama