reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců

, , recenze
Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců
V testu nižšího mainstreamu porazil ASUS Radeon X1650XT ve většině testů své oponenty a v poměru cena/výkon nenašel konkurenci. Velká spotřeba, vysoká hlučnost a vydávané teplo ale odsunuly tuto kartu z medailových pozic. Napraví jí další výrobci reputaci?
Test 5 Radeonů X1650XT od různých výrobců

HIS X1650XT IceQ Turbo Dual 256MB


Narozdíl od ostatních výrobců z názvu této grafické karty lze vyčíst téměř vše, co potřebujete vědět. Čínský výrobce grafických karet HIS u této karty použil chlazení „IceQ“. Přídomek „Turbo“ označuje přetaktovanou edici a konečně „Dual“ ukazuje na osazení dvou DVI konektorů.
Chlazení IceQ rozhodně tuto kartu nezmrazí, přesto se jedná o jedno z nejúčinnějších řešení na chlazení grafických karet bez použití heatpipes. Provedení je podobné volně prodejné řadě „Silencer“ od švýcarské firmy Arctic Cooling. Chladič nasává vzduch zevnitř skříně, ten se prožene mezi hliníkovými žebry chladiče a nakonec se skrz záslepku dostane ven z počítače. Pro fanoušky PC moddingu bude určitě příjemným zpestřením modrý UV plast, ze kterého je vyroben ventilátor s maximální hlučností 20dB. Celková hlučnost je velice nízká a chladič byl nejtišší ze všech testovaných karet s aktivním chlazením. U jiných grafických karet by za nedostatek mohla být považována absence regulace ventilátoru, ovšem u takto tichého chlazení se nejedná o velké mínus. Co zamrzí více, je nemožnost sledování teplot, díky čemuž ztrácíte přehled o účinnosti tohoto chlazení.


HIS není skoupí na příslušenství a v krabici najdete manuál (bez češtiny), 2 CD, jednu redukci DVI, redukci cinch a dva kabely. První CD obsahuje ovladače, na druhém naleznete Cyberlink DVD Solution (plné verze: PowerDirector 5 SE Plus, Medi@Show 3, Power2GO 5 - CD, demoverze: PowerDVD Copy, PowerBackup, LabelPrint, JukeBox), plnou RPG hru Dungeon Siege 1.1 a demoverze her RollerCoaster Tycoonn 3, Half-life 2, Act of War: Direct action, Tribes: Vengeance Single Player, Axis & Alies. Nakonec se na CD vměstnala jedna utilita - GameShadow, která udržuje Vaše hry v kondici. Gameshadow umožňuje automatické stahování patchů a dalšího herního softwaru. Poslední zajímavou částí je děrovaná záslepka (karta má fyzicky pouze jednu záslepku, druhou lze libovolně přidělat).


Vzhledem k naddimenzovanému chlazení by bylo hříchem kartu nepřetaktovat. HIS se rozhodl kartu trošku popotlačit již v základu. Jádro žene až na frekvenci 630MHz, paměti běží na frekvenci 1460MHz. Tyto frekvence již jsou téměř hranicí. Přesto karta byla schopná proběhnout testy při rychlosti jádra 640MHz, respektive 1540MHz u pamětí.

MSI RX1650XT-T2D256EZ 256MB

Z obchodu si odnesete krabici v provedení menšího kufru s plastovým uchem. První, co Vás na této kartě upoutá, je velký hliníkový chladič podpořený dvěmi heatpipes. Ty odvádí teplo od grafického čipu RV560. MSI vzhledem k chlazení nijak s frekvencemi karty neexperimentovala a ponechala je u GPU na 575MHz a u pamětí na 1350MHz. Paměťové čipy od firmy Quimonda mají teoretickou rezervu 50MHz.

Celkový počet hliníkových žeber je 62. Celkově chlazení působí masivním dojmem. Dílenské zpracování karty zvládlo MSI na výbornou.
MSI přibalilo dvě redukce DVI -> VGA, tři páry kabelů na video, CD s množstvím utilit a ovladači. Nakonec jsou v kufru schovány tři menší manuály včetně českého.Paměťové čipy nemají vlastní chladič, ani nejsou nijak „ofukovány“. Při troše kutilského umu lze na paměti přidělat alespoň malé pasivní chladiče, které je možné koupit v jakémkoliv obchodě s počítačovými komponenty. V cestě úpravám by heatpipes stát neměly.
Na závěr se podíváme na přetaktování. Jádro se dostalo na stabilních 607MHz, paměti na velice solidních 1540MHz. Výsledná frekvence pamětí by odpovídala spíše 1,3ns modulům. Vynikající výsledek.

reklama
reklama
reklama