Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 8 IP kamer s Wi-Fi: závěr

15.8.2007, Jan Vítek, recenze
Test 8 IP kamer s Wi-Fi: závěr
Dnes se podíváme, jak se kamery projevily v praxi. Jde o 8 produktů od firem D-Link, Edimax, LevelOne, Linksys, Ovislink a VIVOTEK. Jak už to bývá, našly se horší kousky, ale i velmi dobré a dá se říci, že zde funguje rčení o více muziky za větší peníze.

Test bitrate


Některé kamery, jako například VIVOTEK, Level One a další umožňují uživateli, aby si nastavil kvalitu videa ne pomocí nic neříkajících nastavení Medium, Standard, Good, Excellent a podobně, ale podle fixního bitrate. To se hodí zvláště když používáte připojení pomocí ADSL, kde upload nedosahuje závratných rychlostí a pohybuje se většinou kolem 64 – 512 kb/s. Pokusil jsem se tedy zjistit, jakou kvalitu přenosu dosáhnete s využitím těchto nízkých přenosových rychlostí pro video. Bitrate jsem zvolil nakonec čtyři – 64, 128, 256 a 512 kb/s. To vše při rozlišení 640 x 480 a barevném obrazu.

Je nutno zdůraznit, že díky MPEG-4 kompresi vypadá statický obraz daleko lépe a dosahuje vyšších obnovovacích frekvencí. Jakmile se v něm ale začnou dít změny, obraz se zpomalí a „rozkostičkuje“, takže kvalita jde citelně dolů. Proto obrázky nemají požadovanou vypovídající hodnotu a musí nastoupit video záznam. Přesto si nejprve ukážeme čtyři obrázky zachycené při vybraných bitrate. Vezměte v potaz, že obraz je na nich statický, tedy výrazně lepší než když kamera sleduje pohyblivý objekt a také nevidíte počet snímků za sekundu, jenž se s větším bitrate zvyšoval. Při 64 kb to bylo odhadem asi 5 FPS a 512 kb již dokázalo přenést kolem 15 FPS, tedy vcelku plynulý obraz v dobré kvalitě. Od 1 Mb/s již s obrazem problémy nejsou – je ostrý a plynulý.


640 x 480 - 64 kbps - video


640 x 480 - 128 kbps - video


640 x 480 - 256 kbps - video


640 x 480 - 512 kbps - video