Test 92mm ventilátorů.

Test 92mm ventilátorů.
, , recenze
Dnes pokračujeme slíbeným testem 92mm ventilátorů. Bude jich celkem 11 od 9 výrobců. Důvod, proč se jejich počet tolik zredukoval, je, že tato velikost přeci jen není tolik rozšířena, jako 80m, nebo dokonce i 120mm, které v poslední době zaznamenaly masivní nástup. O těch ale až příště.
K oblíbeným
reklama
Nejdříve si představíme všechny ventilátory najednou. Otáčky se pohybovaly v rozmezí od 1100 až po 3600RPM, o což se postaraly hlavně Thermaltaky. Nejmenší počet otáček na druhou stranu umožňovaly firmy Papst, Enermax a Coolermate. Máme tu i dva designově ojedinělé ventilátory od Thermaltaku, na něž stojí za to se podívat.

Přehled testovaných 92mm ventilátorů:
 • A.C. Ryan BlackFire4
 • Akasa Amber Series
 • CoolerMate CMT-ALF-9A
 • Enermax UC-9FAB-B(N)
 • Blacknoise Noiseblocker Ultra Silent SE2
 • Papst 3412 N/2GLLE
 • Papst 3412 N/2GLE
 • Titan TFD-A9225/12V
 • Thermaltake Starforce A2266
 • Thermaltake UFO Twin Blade A2218
 • Xilence XPF 92.r


A.C. Ryan BlackFire4


S podrobným představením začneme stejně jako minule podle abecedy, tedy opět s firmou A.C. Ryan, jenž ze své široké škály různě barevných ventilátorů dnes nabídne opět UV-reaktivní model s jasně červeným rámečkem a zelenými lopatkami. Ostatně nápis UV-active fever mluví za vše.Specifikace BlackFire4:


Velikost (mm)92
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)2500
Hluk (dBA)25,2
Průtok vzduchu (CFM)43,4
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)1,9
Cena (s DPH)349,-


Zpracování ventilátoru je velmi podobné, jako u předchozího modelu, tedy neslavné. Ostré lopatky přispívají k aerodynamickému hluku a u větších modelů vzhledem k rozměrům důležitost jejich zpracování ještě narůstá. Směrem po směru jejich otáčení z rohů svítí čtveřice diod starající se o patřičný UV efekt.Ventilátor je napájen přes třípinový konektor a příslušenství umožňuje napájení přesměrovat na molexy vedoucí ze zdroje. Poslední věcí, co v balení najdeme jsou už jen šroubky s hrubým ostrým závitem určené k montáži na skříň.Akasa Amber Series


92mm kousek ze série Amber je dokonalou zvětšeninou 80mm verze, včetně barevného schématu. Průhledné plastové balení vedle něj ještě obsahuje černou krabičku s příslušenstvím. Ventilátor samotný se chlubí výkřiky Ultra Quiet a Long Life, tak uvidíme, zda se tato zvětšená verze nezlepší od předchozí, která se řadila spíše mezi průměr.Specifikace 92mm Amber Series:


Velikost (mm)92
Šířka (mm)25
Otáčky (RPM)1400
Hluk (dBA)18
Průtok vzduchu (CFM)29
Typ ložisek kuličková
Spotřeba (W)N/A
Cena (s DPH)439,-


Lopatky Akasy jsou sice ostré, ale ne tak, jako u A.C. Ryanu – hrana se brzy rozšiřuje a lopatky jsou tak poměrně masivní. Rámeček by mohl být více zakulacený, takhle na dvou místech tvoří hranu.Ventilátor je napájen také přes třípinový konektor a rozšiřující příslušenství obsahuje redukci na molex, při jejímž použití nemusíte ztratit komfort sledování otáček přes dodatečně vyvedený konektor se žlutým vodičem pro sledování a černým pro uzemnění. A stejně tak, jako u předchozí recenze se i zde pozastavuji nad logickým opodstatněním tohoto přídavného kabelu, který má šanci posloužit leda coby prodlužka k napájení. Nakonec ještě najdeme pytlík se čtyřmi šroubky k montáži.

reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů