reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test chladicích podložek pod notebooky - 1. část

12.6.2007, Michal Učeň, recenze
Test chladicích podložek pod notebooky - 1. část
Výrobci už občas neví, co by vymysleli nového. Jako zákazníci se tak setkáváme s produkty, které se na první pohled jeví jako zbytečnosti. Do této kategorie možná patří i chladicí podložky pod notebooky, které se objevují v nabídce téměř každého výrobce chladičů. Proto je tu náš test, který má za úkol vybrat tu nejlepší a také zjistit, jak jsou tyto podložky vůbec účinné.
Prodejnost notebooků se čím dál více blíží stolním počítačům, a tak není divu, že se výrobci snaží vymyslet různé produkty cílené právě na uživatele notebooků. Mezi různými webkamerami, přídavnými klávesnicemi, myškami a reproduktory jsou chladicí podložky úplnou novinkou. Zpočátku se u uživatelů dočkaly spíše negativního přijetí, protože se jejich využití při přenášení zdálo být nepraktické a navíc notebooky na první pohled příliš problémů s chlazením nemají. Postupem času se ale ukázalo, že přeci jen se zvyšujícím se výkonem roste i zahřívání a to komponentům neprospívá stejně jako běžnému stolnímu počítači.

Uživatelé notebooku jistě také zaznamenali nepříjemné přehřívání nohou v případě, že máte notebook na klíně. Je však účinnost chlazení podložky dostatečná? Lze podložky pohodlně přenášet společně s notebookem, nebo je jejich použití omezeno na pracovní stůl? To vše by nám měl odhalit následující test vybraných podložek, které jsou dostupné na našem trhu. Dnes začneme s podrobným popisem a představením jednotlivých chladicích podložek. Testu se účastní následující produkty:

  • Gigabyte G-Pad GH-GBY11-NP
  • Akasa Notebook Cooler and USB-hub (AK-NBCH-01B)
  • Lian Li 15-inch Notebook Cooler Pad NC-01A
  • Primecooler PC-NTB I Coolpad
  • Revoltec Notebook Cooler RNC-1000
  • Revoltec Notebook Cooler RNC-2000
  • Thermaltake R150N01 iXoft
  • Nexus TTD-3000
  • Zalman NC-1000 Notebook cooler


Gigabyte G-Pad GH-GBY11-NP


Podložka je zabalena v průhledném plastovém obalu, který osobně nemám moc v oblibě kvůli složitějšímu otevírání. Ve většině případů je nutné použít nůž nebo nůžky, přičemž při neopatrném zacházení může dojít i k menšímu zranění. Přeprava produktu v takovém balení je však relativně bezpečná.Uvnitř je samotná podložka a navíc obal na přenášení, čímž se zvyšuje pohodlnost při přenášení. Materiál ochranného obalu je látkový a trochu se vlastnostmi podobá neoprenu. Příručka ani žádné další součásti balení výrazně nechybí, protože není prakticky co instalovat a umístění pod notebookem je naznačeno na obrázku na vrchní straně papírové reklamní výplně obalu.Podložka Gigabyte G-Pad je celá z hliníku, takže má dobré předpoklady pro účinné chlazení. Rozměry 355 (šířka) x 255 (výška) x 5,6 (tloušťka) mm jsou vhodné až pro 15" pro notebooky, samozřejmě ji lze použít i pro menší přístroje. Velice nízká je i hmotnost 580 gramů, která patří v testu k nejnižším hodnotám.Konstrukce je jednoduchá, jedná se vlastně o kovovou placku, která má ze spodní strany žebrování pro zvýšení účinku odvětrávání zahřáté kontaktní plochy. Podložka tedy nevyužívá žádného aktivního chlazení, což sice omezuje efektivitu chlazení, ale také to znamená nulovou hlučnost a žádné energetické nároky na baterii notebooku.Uprostřed podložky je kloub, s jehož pomocí ji můžete složit a vsunout do obalu při přenášení. Obě části pak drží pohromadě magnet. Bohužel je obal velmi těsný a podložku kvůli ostrým hranám musíte zasouvat velmi opatrně. Výborná mobilita je asi největší předností této podložky a je to také u chladicí podložky k notebooku samozřejmě důležitý parametr. V tomto ohledu asi nemá až na Thermaltake mezi zbývajícími testovanými produkty konkurenci, jak si ale povede v testu chlazení, to uvidíme až v příští části našeho testu.


- Kloub uprostřed podložky zajišťuje zmenšení rozměrů při přenášení -


- Podložka vložená do obalu na přenášení -

V praxi je používání podložky docela pohodlné. Její využití je však možné pouze na stole, což omezuje uživatele zvyklé mít notebook na klíně, například při cestování. Tento fakt si pak protiřečí s mobilitou podložky, která tak v případě, že není po ruce rovný stůl, ztrácí svůj smysl. Je to trochu škoda, protože ne vždy je na cestě po ruce rovná plocha, pokud se ale jedná o ostatní předpoklady mobility, podložka je na tom výborně. Své uplatnění tak najde například u uživatelů, kteří notebook přenášejí z kanceláře domů a naopak. Usazení notebooku je i přes absenci protiskluzových prvků stabilní, záleží však na umístění a materiálu nožek notebooku, které jsou v tomto případě rozhodující. Podložka nemá žádný sklon, její profil je také nízký, a tak si jí pod notebookem sotva všimnete.


- Podložka ve "složeném" stavu -


- Podložka není pod notebookem téměř vidět -


- Přesahuje pouze po stranách, u některých notebooků je schovaná úplně -

Model
Gigabyte G-Pad GH-GBY11-NP
Rozměry - otevřená
355 (šířka) x 255 (výška) x 5,6 (tloušťka) mm
Rozměry - zavřená
177,5 (šířka) x 255 (výška) x 7,8 (tloušťka) mm
Hmotnost
580 gramů
Materiál
aluminium
Způsob chlazení
pouze pasivní
Podpora rozměrů notebooku
až 15"
Příslušenství
obal na přenášení
Další funkce
žádné
reklama