reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Test devíti multifunkčních panelů

, , recenze
Test devíti multifunkčních panelů
Tématem dnešního článku je test 9 multifunkčních panelů do počítačových skříní od 8 výrobců. Tyto panely jsou povětšinou určeny pro monitoring teplot komponent a monitoring i nastavování otáček ventilátorů. Leckde se však najdou ještě doplňkové funkce.

Sunbeam Chromatic Windmill


Společnost Sunbeam známe především jako výrobce casemoddingových záležitostí, pokud tedy slovo casemodding nebudeme brát v jeho zcela původním smyslu. Od Sunbeam si tedy můžeme pořídit barevné i UV reflexní obaly na kabely, barevné přítlačné šroubky, osvícení skříně pomocí LED či studených katod, nebo také skříně a napájecí zdroje. Ale nás bude zajímat Chromatic Windmill - LCD panel pro ovládání otáček ventilátorů a sledování teplot.Model
Chromatic Windmill
Rozměry
149 x 98 x 42 - určeno do 5,25" pozice
Materiál
hliník, plexi
Ventilátory
regulace až 7 ventilátorů (dohromady 70 W)
Teplotní čidla
3 čidla
Ostatní
teplotní alarm, HDD aktivita, čas (12hod. formát)
Dostupná zbarvení
černá - CW-BK
stříbrná - CW-SV

Chromatic Windmill přišel ve středně velké krabici, kde byl samotný panel ze všech stran chráněn tuhým papírem, jenž jej udržoval od krajů krabice a také zabalen v igelitovém sáčku. Téměř celý panel je vyroben z černě zbarveného hliníku (k dispozici je také stříbrná verze), pouze jeho přední část ma na sobě připevněno průhledné čiré plexi, a je tak téměř až zrcadlově lesklá. Kvůli tomu se také ale zvýrazní otisky prstů a panel bude také dobře ukazovat své utržené škrábance.Pod plexisklem můžeme vidět obdélníkový displej ve výřezu o velikosti 79 x 27 mm. Napravo od něj je otočný krokový knoflík se zubatým okrajem. Ten je velmi nízký, takže se poměrně špatně uchopuje, ale je možné na něj prostě přitlačit prst a otáčet. Přesto by ale pohodlnější byl klasický vysoký knoflík. Na druhé straně máme do čtyřech směrů umístěná tlačítka FAN, KEY, SET a C/F, jimiž budete ovládat základní funkce. U nich se mi zase nelíbilo, že je jsou jinak tuhá, takže KEY se stiskne poměrně snadno, ale SET jde již o poznání více ztuha.Dovnitř panelu se bohužel kvůli ochranným samolepkám nepodíváme, takže bude muset stačit pohled na zadní stěnu. V té si můžeme vpravo všimnout otočného uzávěru, za nějž patří kulatá baterie pro uchování času a vedle něj také zapuštěného tlačítka pro obnovení výchozího nastavení. Pod ním je ještě jedna pozice pro tlačítko C/F přepínající mezi stupni Celsia a stupni Fahrenheita, ale to zde není osazeno. A potom je to již finálně dlouhý a úzký průzor, kde máme schovány veškeré konektory. Bráno směrem zleva je to třípinový Power, dále sedm třípinových konektorů pro ventilátory, tři dvoupinové pro teplotní čidla (CPU, HDD a SYS) a nakonec poslední dvoupinový pro sledování aktivity pevného disku. Zde se mi příliš nelíbilo, že konektory jsou až příliš hluboko v panelu, takže je budete muset při vyjímání tahat za kabely.


Příslušenství


Mezi dodávaným příslušenstvím je samozřejmě veškerá kabeláž, kterou má Sunbeam velmi pěkně vyvedenou v průhledné bužirce, kde se dobře ukazuje stínění. Napájení je zajistěno přes průchozí Peripheral Power konektor, z něhož si panel bere +5 i +12 V a konektor do základní desky pro sledování aktivity disku má vyvedenu ještě jednu větev, na kterou si můžete napojit kabel vedoucí k HDD LED na skříni.Dále je tu jednoduše zpracovaný manuál s anglickým popisem funkcí a nastavení a nakonec tři igelitové sáčky, kde jsou dvě baterie, tři lepicí štítky a čtyři šroubky pro montáž.
Zkušenosti z provozu


Další 5,25" panel s velkým displejem, to je Sunbeam a tato firma dostála svému jménu a nabízí opravdu barevný až omalovánkový displej, kde nechybí zátiší s větrným mlýnem, domečkem a palmou. Displej je sice až přehnaně barevný, ale jinak si není na co stěžovat. Odezva je dobrá a i při pohledu shora není problém přečíst zobrazené hodnoty, o čemž se řadě panelů může zdát. Panel je také schopen si díky baterii pamatovat nastavení hodin a jako jediný v testu umožňuje regulaci až 7 ventilátorů, což je ale pro většinu sestav až příliš mnoho.Slabinou je provedení ovládání, jež má sice 4 tlačítka a kolečko, ale komfort tomu neodpovídá. Především nechápu, proč tolik výrobců klade důraz na snadné přepínání mezi °C a °F. Osobně bych spíše uvítal, kdyby toto bylo řešeno třeba pomocí jumperu na zadní části panelu, ale snad není nutné mít k dispozici jedno tlačítko, které je vyhrazené pro tento účel. Jistou výhodou může být podsvícení tlačítek, avšak zde se písmena kvůli ostrému modrému světlu spíše ztrácí ve své rozmazanosti. Celkově jde o slušný panel s vesměs standardními funkcemi a přebarveným displejem. Za design a ovládání tedy Sunbeam zde ovace sklízet nejspíše nebude.
reklama
reklama
reklama
reklama