reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test herních PC: ALFA Armor Jr. GT

11.12.2007, Jan Vítek, recenze
Test herních PC: ALFA Armor Jr. GT
Do testu sestav se přihlásila i společnost ALFA COMPUTER CZ, která dodala sestavu založenou na procesoru Intel Core 2 Duo, základní desce s čipsetem Intel P35, 2 GB RAM a grafickou kartou NVIDIA GeForce 8800 GT. Jaké jsou ostatní kvality?
Kapitoly článku:
  1. Test herních PC: ALFA Armor Jr. GT
  2. Pohled dovnitř sestavy
  3. Aplikační testy, závěr
Sestava k nám dorazila bez poškození a zabalená v originální krabici od počítačové skříně Thermaltake. Pro zvýšenou odolnost byla tato krabice pečlivě omotána igelitem a příslušenství výrobce přiložil v antistatických sáčcích přímo ke skříni. Podívejme se nejdříve na přehled celé sestavy vypsaný v tabulce:

SestavaALFA Armor Jr. GT
Operační systémWindows Vista Home Premium 32bit
Počítačová skříňThermaltake VC3000BWS Armor Jr.
Základní deskaGigabyte GA-P35-DS4, s.775, iP35
ProcesorIntel Core 2 Duo E6750, 2,66GHz, 1333MHz, 4 MB
Chladič procesoruScythe Ninja SCNJ-1100P
Operační paměti2x Patriot 1 GB PDC22G6400LLK - DDR2 800MHz 4-4-4-12
Grafická kartaZotac GeForce 8800 GT, PCIe x16, 2x DVI, TV-out, 512MB DDR3
Pevný diskSamsung HD501LJ - 500GB, 7200 RPM, 16 MB
Zvuková kartaintegrovaná
Optická mechanikaSamsung SH-S203B, DVD R/RW, DL, RAM, interní, SATA
Napájecí zdrojSeasonic 400W, 12cm ventilátor, PFC aktivní
Příslušenství - HWWi-Fi ASUS 802.11b/g; USB 2.0 All in One Card Reader
CENA28.616 / 29.200,- Kč s DPH (e-shop / prodejna)

Základem celého počítače ALFA Armor Jr. GT je počítačová skříň Thermaltake Armor Jr. VC3000BWS, což je oproti minulému roku veliký pokrok, protože nyní jde o skříň zcela jiné a o mnoho lepší kategorie. Její tělo je vyrobeno z 0,8mm SECC plechu a k chlazení využívá dvou 120mm ventilátorů na 1300 RPM – jeden vepředu (modře podsvícený) a jeden vzadu. Tento model ja také vybaven bočním plexi, skrz něž můžete zálibně pozorovat vnitřnosti svého počítače.Přední strana se vyznačuje klasickým prvkem všech skříní Thermaltake Armor – rozevíracími bočními panely, které nepochybně korespondují se jménem skříně. Jejich účel je čistě designový a někomu by mohly lézt na nervy, každopádně ale skříni dodávají netradiční vzhled. Dole si na levém panelu můžeme všimnout plastické samolepky s logem firmy ALFA.Panely se rozevírají pouhým otočením (drží pouze pomocí magnetů), počemž odhalí bohatě strukturovaný předek skříně. Jeho podstatnou část tvoří perforovaná plocha, za níž si můžete dole všimnout předního ventilátoru starajícího se o chlazení pevných disků. Zcela nahoře vidíme redukci do 5,25“ pozice umožňující instalovat externí 3,5“ zařízení. Přebytečné místo však zde není nevyužité, ale obsahuje tlačítko Power, Reset a dvojici LED indikujících stav počítače a práci pevného disku. Dole pak vidíme optickou DVD mechaniku, další tři záslepky a pak další zaplněnou pozici, kde se skví čtečka pro různé karty (MS, CF, MD, SD, MMC a SM).Čtečka také obsahuje i dodatečný USB 2.0 port, ale pokud zde hledáte i ostatní, hledáte marně. Ty má totiž malý Armor umístěny zhruba ve středu horního panelu, kde jsou skryty pod černými plastovými dvířky. Vidíme zde klasickou sortu konektorů – jeden IEEE1394 FireWire, dva až příliš blízké USB 2.0 sloty a dva audio pro 3,5mm jacky sluchátek a mikrofonu).

Přesuneme se na levou stranu, kde nás čeká pohled na velmi rozlehlé plexisklo ve tvaru poněkud přejedeného písmene X. To je vlevo nahoře i dole vykouslé, kam výrobce umístil dva plastové zámky, jež jsou s to udržet bočnici na místě i bez pomocí dvou velmi masivních přítlačných šroubů. Pokud zaostříme na obsah skříně, pak jistě nejeden milovník tichého chlazení zajásá při pohledu na osamocený chladič Scythe Ninja, jenž nevypadá, že by na sobě měl připevněn ventilátor. A především je potěšitelný příkladný pořádek uvnitř skříně, což je ostatně pro sestavy s průhlednou bočnicí důležité.Pravá strana skříně odhalí pouze holou bočnici bez jakéhokoliv prvku, ale také zámek předních ‘dvířek’. Celá skříň pak viditelně stojí na čtyřech výklopných nožkách pro zvýšení stability.Zadní panel je zpracován naprosto klasicky, ale dle jeho vzhledu a okrajů je zřejmé, že tuto skříň je možné předělat z ATX formátu na BTX. Ale to nám v dnešní době může být jedno a u hotové sestavy dvojnásobně. Všimněme si tedy radši zdroje, jenž má na sobě konektor pro napájecí Eurokabel, přepínač a jinak je celý perforovaný, aby mohl vzduch proudit od jeho spodního ventilátoru ven.Když je řeč o ventilátorech, pak ten zadní ve skříni má na dnešní dobu celkem dobře zpracovaný rošt, a skrz jeho otvory bude vzduch snadno proudit ven. Je také vidět, že na šířku má skříň ještě docela slušnou rezervu. Na zadním štítku základní desky nenajdeme žádný sériový ani paralelní port, ale zato je zde celkem osm USB 2.0 portů, dva IEEE1394 FireWire, jeden Gb LAN, S/PDIF out, PS/2 pro myš i klávesnici a nakonec osm audio vstupů/výstupů zvukové karty. Grafická karta je zde jinak se svými dvěma DVI výstupy samozřejmostí, ale Wi-Fi karta se zlatavým konektorem již tolik ne. Pod ni byl navíc umístěna další záslepka se dvěma konektory eSATA a jedním napájecím konektorem Peripheral Power.


Příslušenství


Mezi příslušenstvím najdeme v první řadě složku s několika dokumenty výrobce, jenž se obrací na zákazníky s více či méně důležitými informacemi. Především se zde píše o tom, že tento počítač je koncipován tak, aby jeho Scythe Ninja chladil procesor pasivně. To by měl do jisté teploty okolního vzduchu zvládnout, ale kdyby ne, pak není problém jej dodatečně osadit originálním ventilátorem Scythe, jejž samozřejmě dostanete společně s počítačem.Dále zde máme nezbytné manuály ke komponentám, OEM verzi softwaru Zoner PhotoStudio 10, instalační CD Windows Vista Home Premium a také příručku pro začátečníky.Softwarovou výbavu dále tvoří CD k optické mechanice, Wi-Fi kartě ASUS (přiložena je samozřejmě také anténa), CD k základní desce Gigabyte a CD ke grafické kartě ZOTAC.Výbavu pak dovršuje již zmíněný 120mm ventilátor Scythe a nezbytnosti k základní desce, počítačové skříni i grafické kartě, jako jsou datové kabely, šroubky, klíče, redukce, atd.
reklama