Test pětice výkonných CPU chladičů

Test pětice výkonných CPU chladičů
, , recenze
V dnešní recenzi se zaměříme na pět chladičů se 120mm ventilátory, jež můžeme považovat za výkonné modely. Jejich součástí je dvojice zbrusu nových modelů od firmy Cooler Master. Na kobylku se jim budou snažit dostat chladič od Akasa, Scythe a Thermalright.
K oblíbeným
reklama
Výchozím bodem tedy jsou chladiče Cooler Master GeminII a Hyper 412S, jejichž soupeři budou Akasa Venom Voodoo, Scythe Yasya a také již starší, ale stále aktuální Thermalright SI-128 SE. Testovat budeme na platformě AMD se 125W procesorem Phenom II X6 1100T.
- klikněte pro zvětšení -


Dnes se výrobci snaží své zákazníky lákat především na dvě věci - přímý styk heatpipe s heatspreaderem procesoru, tedy bez použití měděné základny jako prostředníka, což nemusí být vždy výhrou. Problémem totiž jsou hluchá místa mezi heatpipe tvořená jen hliníkovými výplněmi a také drážky vzniklé na přechodech mezi materiály. To ale již konečně po letech vyřešil třeba samotný Cooler Master u svého Hyper 212 EVO, což je příklad, jejž by ostatní výrobci měli následovat.

A druhým lákadlem mají být speciálně tvarované lopatky ventilátorů, které by dle představ marketingových oddělení měly poskytnout sníženou hlučnost a zvýšený průtok vzduchu, ovšem o tom můžeme v řadě případů minimálně pochybovat. Příkladem pro takový chladič může být hned první z testovaných - Venom Voodoo.

Seznam testovaných chladičů:
 • Akasa Venom Voodoo (AK-CC4008HP01)
 • Cooler Master GeminII SF524 (RR-G524-13FK-R1)
 • Cooler Master Hyper 412S (RR-H412-13FK-R1)
 • Scythe Yasya (SCYS-1000)
 • Thermalright SI-128 SE

Testovací konfigurace:
 • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
 • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,5 V)
 • Referenční chladič: Noctua NH-U12P
 • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
 • Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
 • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
 • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.) Týdenní šance o dvouvěžový chladič Noctua (10.2. - 16.2.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 10.2. do 16.2. naše Týdenní šance se značkou Noctua, v které jste mohli vyhrát dvouvěžový chladič Noctua NH-D15 chromax.black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes, soutěž, Karel Polívka
Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5 Sony se má potýkat s výrobní cenou připravované PS5
Ceny nových herních konzolí jsou obvykle ostře sledované, neboť poměr mezi výrobní a prodejní cenou bývá obvykle velice malý. Nyní se můžeme podívat na to, co se v tomto ohledu povídá o PS5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek