reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test pětice výkonných CPU chladičů

29.2.2012, Jan Vítek, recenze
Test pětice výkonných CPU chladičů
V dnešní recenzi se zaměříme na pět chladičů se 120mm ventilátory, jež můžeme považovat za výkonné modely. Jejich součástí je dvojice zbrusu nových modelů od firmy Cooler Master. Na kobylku se jim budou snažit dostat chladič od Akasa, Scythe a Thermalright.

Cooler Master Hyper 412S


Model Hyper 412S již není horkou novinkou, ale aktuální je, neboť byl představen teprve v listopadu 2011. Jedná se již o klasickou věž, jejíž rozměry a rozložení heatpipe připomíná známý Noctua NH-U12. Tvar lopatek je ale jiný a charakterizují jej čtyři hluboké zářezy. Cooler Master tento chladič vyrobil podobným způsobem jako model Hyper 212 EVO, takže se můžeme těšit na základnu, kde mají heatpipe přímý styk s heatspreaderem procesoru a přitom mezi nimi nejsou žádné mezery vyplněné hůře vodivým hliníkem.

Pokud je mi známo, je v této době Cooler Master jedinou firmou, která takové zpracování nabízí, ale dle dosavadních zkušeností by nemělo trvat dlouho, aby ostatní výrobci s velkou pompou a vlastním marketingovým označením přišli s tím samým.

Model
Cooler Master Hyper 412S (RR-H412-13FK-R1)
Rozměry
132 x 70 x 160 mm
Hmotnost
507 g
Materiál
4x duální 6mm heatpipe, hliníková žebra
Ventilátor
120 mm
1300 RPM +/- 10% (900 RPM s adaptérem)
52,6 CFM (36,4 CFM)
1,14 mm vodního sloupce (0,55 mm)
22,5 dBA (16,1 dBA)
Long Life Sleeve Bearing
Kompatibilita
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011
AMD AM2, AM2+, AM3, FM1
Verze
pouze tato

Tento chladič nás tedy nemá v podstatě čím překvapit. Využívá naprosto stejný 120mm ventilátor jako předchozí Cooler Master GeminII SF524, tedy model s lopatkami stejnými jako využívá i Akasa, který bude pracovat na základní otáčky 1300 RPM a ty budeme moci zpomalit pomocí dodávaného kabelu s odporem na 900 RPM.

Zpracování celého chladiče je tedy velmi jednoduché, ovšem nenajdeme zde obvyklé zohýbané konce, které napomáhají tomu, aby byl pasiv zpevněn a žebra udržovala rovnoměrné odstupy. Tyto ohnuté části byly přitom umně skryty a najdeme je pod šroubkem, jenž přidržuje poslední tlusté žebro s logem výrobce.

Na rozdíl od předchozího modelu Cooler Masteru jsou zde žebra tlustá a mají mezi sebou větší mezery. Jde konkrétně o 0,4 mm tloušťky a celé 2 mm mezery, díky čemuž by měl i pomaloběžný ventilátor být schopen snadno profouknout celé tělo chladiče.

Podívejme se ještě na spodní část tohoto modelu, kterou tvoří čtyři 6mm heatpipe držené pohromadě pomocí hliníkové kostky. Dnes již výrobci obyčejně nabízí více než čtyři heatpipe, nebo jde alespoň o tlustší, 8mm trubice. Ovšem na druhou stranu taková Noctua NH-U12 má také jen čtyři 6mm heatpipe a stále jde o velmi výkonný chladič.

Styčná plocha je chloubou modelu Hyper 412S. Jak již bylo řečeno, tvoří ji pouze zploštěné heatpipe, které mezi sebou nemají žádný jiný materiál, díky čemuž by měly lépe odvádět teplo z procesoru než chladiče, jejichž heatpipe mají s ním rovněž přímý styk, ale mezi sebou mají rovněž hliník základny.


Příslušenství


V samostatné krabičce dostaneme od výrobce univerzální zadní rámeček a přední sponu, dále sáček s drobným příslušenstvím včetně malé tuby s teplovodivou pastou, dále čtyři černé plastové rámečky pro montáž až dvou 120mm ventilátorů, jednoduchý křížový šroubovák, prodlužovací kabel s odporem pro snížení otáček ventilátoru na 900 RPM a pak samozřejmě i manuál.

Instalace


Cooler Master Hyper 412S má instalaci oproti předchozímu GeminII SF524 o poznání složitější. U socketů pro procesory AMD si ale budeme moci vybrat orientaci chladiče po 90° a docílíme i jeho pevného usazení, i když zde by se hodilo lepší zajištění proti otáčení se kolem vertikální osy. Nejdříve je třeba připravit základní desku s pomocí čtyř mohutných matek, které nasuneme seshora do montážních otvorů a z druhé strany je zajistíme přes univerzální zadní rámeček.

Pak si již vezmeme chladič, přiložíme jej na procesor opatřený teplovodivou pastou a skrz heatpipe prosuneme rozkládací vrchní sponu, jejíž přítlak můžeme regulovat pomocí středového šroubku. Spona má již připraveny šroubky pro upevnění do matek, které jsme nainstalovali v předchozích krocích a zde už zjistíme, proč má tento chladič tak moc vykrojená žebra - abychom se mohli dostat ke šroubkům s pomocí dlouhého šroubováku. Fázi utahování je třeba věnovat velkou pozornost, aby všechny šroubky byly upevňovány víceméně rovnoměrně, a chladič si tak dobře sedl.

Nakonec je ještě třeba vzít dva kousky černého plastového rámečku, přišroubovat je k ventilátoru a ten nacvaknout na tělo chladiče.
reklama