reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright V1 Ultra: chladič pro majetné

8.3.2006, Jan Vítek, recenze
Thermalright V1 Ultra: chladič pro majetné
Recenzí VGA chladiče Arctic Cooling Accelero X1, NV Silencer 5 a Zalman VF700-Cu jsme načali téma, na které teď navážeme testem chladiče z horní hranice cenového pole, modelu Thermalright V1 Ultra. Uvidíme, jak se popere s třikrát levnější konkurencí.
Kapitoly článku:
  1. Thermalright V1 Ultra: chladič pro majetné
  2. Instalace chladiče
  3. Teplotní testy a závěrečné hodnocení
Chladič jsem instaloval na grafickou kartu Gigabyte s čipem nVidia GeForce 7800GTX (přesné označení GV-NX78X256V-B). Tu jsme použili i při testování předešlých chladičů Arctic Cooling Accelero X1, NV Silencer 5 a Zalman VF-700 Cu. Zbytek sestavy byl v následujícím složení:
  • Základní deska: DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D
  • Procesor: Athlon 64 FX55@2.6GHz 1.6V, Cool'n'Quiet vypnuto
  • Chladič procesoru: Thermalright XP90C + Papst 3412 N/2GLE @ 1600RPM
  • Operační paměť: Mushkin PC3200 (2*512MB)
  • Pevný disk: Seagate Barracuda 7200.9 40GB
  • Zdroj: Coolermaster RS-450-ACLY – 450W
  • Skřín: Chieftec BX B-B-SL


Okolní teplota kolísala od 22 po 23°C. K zátěžovým testům jsem použil testu 3DMark03 a jeho Nature, který se pořád opakoval až do té doby, než teplota jádra přestala růst. Obyčejně k tomu stačí asi 10 cyklů a ani zde nešlo o výjimku. Před samotnými testy se ale zmíním o hluku, jaký chladič vydává. Je jasné, že 80mm ventilátor při otáčkách 2500 RPM tak blízko jemnému žebroví nebude příliš tichý. Navíc si můžete všimnout, že ventilátor má poměrně velký motorek a tak je zde nezanedbatelně veliké hluché místo zůstávající bez ofuku.

Ventilátor na základní otáčky spolehlivě přehlušil veškeré ostatní zdroje hluku v počítači, takže zde se rozhodně nejedná o tiché řešení ve stylu Accelera X1/2 nebo i Zalmanu VF-700. Ventilátor se napájí přes třípinový konektor přímo ze základní desky. ThermalRight tedy mohl nabídnout, když už ne přímo regulaci, aspoň redukci ze zdrojového molexu. Ta by stejně jako u zmíněného Zalmanu dovolovala vybrat si, zda chceme ventilátor napájet z 12V nebo 5V větve. Při 5V se už totiž dá mluvit o tichém chladiči.


Chladič
IDLE
LOAD
Originál - IDLE 2100RPM/LOAD 2500RPM
50°C
81°C
AC Accelero X1 - 2000RPM
36°C
61°C
AC NV Silencer 5 - 2000RPM
38°C
64°C
Zalman VF-700 Cu - 2650RPM
39°C
65°C
Thermalright V1 Ultra - 2500RPM
42°C
77°C


Výsledky testů V1 Ultry nenadchly o nic více než způsob jejího uchycení. V podstatě se dá říci, že se jeho výkon oproti původnímu chladiči karty příliš neliší. Tedy až na teploty v klidu, jenomže tu si musíme uvědomit, že originální chladič při provozu mimo zátěž snižuje otáčky, zatímco V1 Ultra je stále udržuje na maximální hodnotě. Pokud chladič porovnáme s ostatní konkurenci, zde je vidět, že se nedá mluvit o ničem jiném než propadáku.


ZávěrPokud si uvědomím, že bych si mohl koupit za takovou cenu VGA chladič, který by mi oproti původnímu chlazení nabídl nesnadnou a problematickou montáž, téměř stejný výkon, možné kolidování s ostatními komponentami a stále vysokou hlučnost, asi bych se neradoval.Je sice možné, ba přímo pravděpodobné, že ony vysoké teploty byly způsobeny nedostatečným tlakem pasivu na jádro, ovšem tato chyba jde na vrub Thermalrightu. Těžko si můžeme na zapůjčených chladičích dovolit převrtávat otvory pro šrouby. Osobně také nechápu, jak mohli recenzenti ostatních serverů dát tomuto chladiči vysoká, až nejvyšší hodnocení, když se vesměs všichni potýkali s problémy při instalaci, kdy museli hledat alternativní šroubky, vrtat do chladiče, ohýbat heatpipe a používat vlastní, nižší chladiče pamětí. Od produktu takovéto ceny bych očekával, že vše bude ihned funkční a k instalaci nebudu potřebovat více než šroubovák a vlastní ruce. Na druhou stranu ale musím chápat, že zajistit kompatibilitu s více grafickými kartami je podstatně těžší, než udělat chlazení na míru (Accelero X1). Jenomže podívejme se třeba na Zalman VF-700, který má vše vyřešeno elegantně a nemá potřebu využívat trojice heatpipe, co vedou na druhou stranu karty.

Jediné použití V1 Ultry vidím v kombinaci se slabšími kartami a vhodným CPU chladičem, co by zároveň ofukoval pasiv. Chladič se totiž dá při vhodné konfiguraci použít i pasivně, jenomže má vůbec cenu pro chlazení karet středního a nízkého segmentu kupovat výrobek za 2000Kč?


Kvalitní zpracování pasivů
CENA
Originální design
Slabý chladicí výkon
Ikona Odkaz na databázi
Hlučný/není možné měnit otáčky
Ikona Odkaz na databázi
Špatné uchycení
Cena: 1948 s DPH (JSC Computers)
Za zapůjčení chladiče Thermalright V1 Ultra a
ventilátoru Papst děkujeme firmě JSC-ComputersDále děkujeme firmě Ridea distribution za poskytnutí základní desky DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D


Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama