reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright XP-120: P4 3.8 GHz za 1000 otáček

27.4.2005, Martin Přikryl, recenze
Thermalright XP-120: P4 3.8 GHz za 1000 otáček
Také přemýšlíte o tom, jak uchladit Pentium 4 s jádrem Prescott potichu? Už vám nedostačuje běžný BOX chladič, který je synonymem všeho jen ne efektivního chlazení? Dodnes jste měli možnost řešit problém nákupem Zalmanů. Dnes si ukážeme trochu něco jiného, co může s kartami při volbě hodně zamíchat.
Kapitoly článku:
  1. Thermalright XP-120: P4 3.8 GHz za 1000 otáček
  2. Thermalright XP-120, testy
  3. Fotogalerie, hodnocení
Úvodem

Jak nám postupem času výrobci procesorů připravují stále hřejivější novinky, musí stejně tak uživatelé stále migrovat na adekvátní modely chladičů. Aktuálně víc v tomto ohledu zlobí Intel. Jeho top modely procesorů jsou klasickou cestou (rozumějme ventilátor ochlazující hliníkový pasiv) téměř neuchladitelné, a to pomineme powerusery, kteří ještě mají potřebu procesory přetaktovávat. Zde se chladič stává ještě klíčovější záležitostí.

Proto se dnes podíváme na zajímavější, technologicky pokročilejší modely chladičů a zároveň je porovnáme s klasickým boxovaným chladičem (chladič přiložený výrobcem přímo u nového procesoru).

Na čem se testovalo

Jelikož je momentálně nejtopivější platformou Intelí „pekelný“ SocketT (LGA775), použijeme ho i k našim testům. Testovací „bastl“ jsem složil z desky Intel D915GAVL, 2x256MB DDR400 A-Data, Pentium4 570 3.8GHz LGA775, zdroj Nexus 400W ATX, Seagate Barracuda 7200.7+ SATA. Procesor je pro náš účel nejlepší volba (kolem 140-150W), topivější model neznám. Okolní teplota „bastlu“ se pohybovala kolem 17-18°C.Testovací platforma


Jako porovnání s klasickou konstrukcí použijeme BOXovaný Intel Cooler, který dostanete s procesorem při koupi. Sice se již o zcela klasickou konstrukci nejedná, ale stále ho považuji za jeden z běžných chladičů (minimálně pro účel zažehnání topivosti Prescottu). Ventilátor se reguluje v rozmezí 1900-2400 otáček/minutu. Tělo je složeno z měděného jádra a hliníkových žeber vějíře.

BOX chladič Intel pro patici LGA775
(klikněte pro zvětšení)Abychom pořádně provětrali možnosti novinky, máme tu i další účastníky souboje o nejnižší teplotu :-). Teď se na každý z nich podíváme zvlášť.

Arctic Freezer 7 LGA
Chladič od renomované švýcarské firmy, která již své kvality projevila jak na poli chladičů pro procesory, tak pro grafické karty. Konstrukce je poměrně nestandardní, plně zaměřená na maximální účinnost 4 heatpipů. Ty převádí teplo z celoměděné základny do hliníkového hustě žebrovaného těla chladiče (dle údajů výrobce až 200W!). Ten ochlazuje 80mm ventilátor s keramickým ložiskem, které svým mechanickým pohybem nezpůsobuje žádný výrazný hluk.

Pružné uchycení ventilátoru má za úkol eliminovat jeho vibrace, přenos vibrací na tělo chladiče a tím zmenšit i hlučnost. Trošku mě zarazilo na pohled až amatérské spojení heatpipů a základny chladiče. Chladič nezpůsobí potíže se svou velikostí a ani se svým umístěním v běžné skříni.Uchycení chladiče na základní desku nedělá téměř žádný problém.


Využívá typizovaného systému „by Intel“, tedy čtyři zacvakávací úchyty. Sice při finální montáži je třeba vyvinout dost hrubou sílu, která může hraničit téměř se zlomením PCB desky, ale chladič jsem již nasazoval n-krát a nikdy jsem problém neměl. Naopak nedokonalé zacvaknutí jednoho ze čtyř úchytů má na svědomí okamžité zvýšení teploty. Pro odejmutí chladiče musíte tyto čtyři úchyty pootočit o 90° a pak již jen lehce vytáhnout z otvorů v základní desce. Ventilátor si reguluje otáčky sám v závislosti na teplotě v rozsahu 300-2500 otáček za minutu. Celková váha chladiče je 516g. Celkové rozměry: 92 x 114 x 120 mm.

Stránky výrobce: http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=34&disc=


Zalman 7700Cu

Na první pohled hodně masivní, respekt budící chladič. Takový měděný mastodont :-) Obrovský celoměděný vějíř bude mít díky svým rozměrům v jistých skříních dost problémy. Půdorysná velikost silně přesahuje okraj základní desky a může kolidovat se zdrojem. Chladič je určen pro Society 478 a 775 (Intel P4 a Celeron) a u AMD pro 754, 939 a 940 (tedy kompletní rodina AMD64 včetně Opteronu).120mm ventilátor může být plynně regulován pomocí zařízení FanMate2 v plném rozsahu otáček 1000-2000 ot/min. Můžete ho i vynechat a připojit ventilátor přímo na desku (potom se nelekněte při prvním spuštění, hluk při otáčkách vyšších než 2000rpm je velmi silný). Ten je způsoben hlavně dvoukuličkovým ložiskem ventilátoru. Jeho charakteristické...


Bracket pro Zalman 7700Cu


... cvakání je až nepříjemně hlučné. Někdo může namítnout, že je to tak hlavně kvůli vyšší životnosti ložiska. Ano, to je pravda, ale kluzné ložisko vydrží bez problému i dva roky, což je díky obrovskému pokroku běžná životnost chladiče u jednoho uživatele. Chladič je díky své obrovské váze (přes 900g) nutné instalovat pomocí tzv. „backplatu“ a „clipu“ (nevýhodou je, že se musí instalovat na desce mimo kejs), které zajistí mnohem menší namáhání desky při svislé pozici. Clip a backplate se společně spojí šrouby skrz otvory v desce a až k němu je dvěma šrouby v jedné ose připevní vlastní chladič. Tak není PCB desky namáháno jen bodově na čtyřech místech, ale na celém prostoru kolem patice. Přeci jen je maximální doporučené zatížení Socketu 775 nesmí přesáhnout 450g. Zde je překročeno více než dvakrát! Zalman také na svých stránkách upozorňuje, že neručí za škody způsobené chladičem při přepravě PC!

Stránky výrobce: http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=145&code=005009

reklama