Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright XP-120: P4 3.8 GHz za 1000 otáček

27.4.2005, Martin Přikryl, recenze
Thermalright XP-120: P4 3.8 GHz za 1000 otáček
Také přemýšlíte o tom, jak uchladit Pentium 4 s jádrem Prescott potichu? Už vám nedostačuje běžný BOX chladič, který je synonymem všeho jen ne efektivního chlazení? Dodnes jste měli možnost řešit problém nákupem Zalmanů. Dnes si ukážeme trochu něco jiného, co může s kartami při volbě hodně zamíchat.
Kapitoly článku:
Thermalright XP-120


Tento také velmi rozlehlý chladič je na první pohled velmi libivý (alespoň mě se zamlouval). Jak již sám název napovídá, lze v kombinaci s ním použít pouze 120mm ventilátor (pokud chcete jiný, musíte projevit trochu bastlířského umu). Stejně jako Freezer 7 používá i XP-120 technologii heatpipe, a to hned pomocí pěti měděných poniklovaných trubic. Měděná taktéž poniklovaná základna převádí teplo pomocí heatpipu do hliníkového těla chladiče. Dál už vše nechává výrobce na uživateli. Ventilátor není součástí balení, uživatel si ho musí vybrat sám dle svým představ (nebo jet na pasiv ;-) ). Na námi použitou desku se Socketem T je třeba ještě zvlášť dokoupit bracket. U některých balení je stejně tak třeba koupit bracket i pro Socket 754/939/940, pokud chcete chladič použít na Athlon 64 (zde ovšem pozor na rozměry, kompatibilita je hodně ošidná). Instalace je jedna z nejhorších (nejsložitějších), jakou jsem kdy viděl. Za prvé musíte mít desku mimo kejs. Takže v případě upgradu nepříjemná práce navíc. Za druhé se musejí skrz desku spojeny backplate a dva brackety (to je asi nejnesnadnější část instalace), které jakoby simulovaly klasickou kolíbku známou ze Socketu478. Brackety...


...jsou z tvrzeného plastu a když vezmu v potaz sílu přítlaku a váhu chladiče, dost pochybuji o jejich výdrži. Zvlášť když jsou v horní části rozdvojené v užší sloupky, takže ve výsledku vše drží 8 tenkých plastových sloupků. Pasiv pak již jen celkem běžně do „kolíbky“ nasadíme. Ventilátor se připevní na dvě tenké podložky (zabraňují přenosu vibrací) pomocí dvou drátků, do kterých se ventilátor secvakne. Poněkud nejistý úchyt.


120mm ventilátor Nexus ve standardní oranžové barvě


Použili jsme 120mm ventilátor od firmy Nexus Real Silent case fan s kluzným ložiskem. Tento ventilátor na 12V standardně točí jen 1000 otáček za minutu, moc nefouká, ale je velmi tichý - přesněji nejtišší, co můžete koupit. Mezi další doporučené tiché ventilátory patří: AcoustiFan AF120TC, Enermax / Compuman / Globe Fan UC-12FAB / B1202412M-3M, Papst 4412FGL nebo např. Yate Loon D12BL-12. Většinu z nich bohužel u nás neseženete, narazit můžete leda na Enermax (GlobeFan s kuličkovými ložisky) a z Německa za nepříjemné ceny přivést Papst.Chladič je díky převážně hliníkové konstrukci překvapivě lehký - 370g. To je ale bez ventilátoru, který sám váží něco kolem 150 až 300g, podle typu. Rozměry chladiče jsou 110x125x63mm, opět bez ventilátoru, který na výšku měří obvykle dalších 25mm.

Stránky výrobce, na kterých mimochodem naleznete i kompatibilitu se základními deskami: http://www.thermalright.com/a_page/main_product_xp120.htm


Pohled zvrchu bez nainstalovaného ventilátoru


... a s ventilátorem Nexus Real Silent 120mm


Srovnání velikosti s krabičkou cigaret

Co je to Heatpipe?

Chladiče Freezer 7 a XP-120 používají tzv. Heatpipe. Co to je? Teplo se z procesoru přenáší do měděné základny chladiče, do které jsou napojeny trubičky s náplní (kapalinou), která má teplotu varu např. 45°C. Jakmile se základna chladiče dostane na pracovní teplotu, převod tepla probíhá díky změně skupenství média ve většinou měděných trubicích. Zplyněné ohřáté médium rychle putuje k druhému konci trubice, kde se ochladí a zkapalní. Teplo se předá klasickým způsobem do okolního těla pasivu a dál pryč prouděním vzduchu od ventilátoru. Existují dva typy heatpipes - jeden funguje pouze ve svislé poloze, druhý v libovolné. Testované chladiče mají druhý zmíněný typ, na orientaci chladiče ve skříni tak nezáleží.Testy

Testovalo se na již zmíněné sestavě s extrémně žravým Pentiem 4 3.8 GHz s jádrem Prescott. . Základní deska Intel je dobře kalibrovaná, nehlásí nesmyslné výsledky teplot, jak to dělají například desky Asus. Odečet teplot probíhal pomocí výborného programu SpeedFan 4.22, který umožňuje vytvářet i hezké grafy.

Ve všech grafech si všimněte otáček ventilátorů chladiče Freezer 7 a Intel BOX, ty se regulovaly samy dle teploty. Nexus na Thermalright XP-120 měl konstantní otáčky neustále a Zalmana si můžete regulovat sami pomocí FanMate2. Já zvolil dva extrémy, takže máte možnost odhadu zlatého průměru v případě, když byste chtěli zvolit otáčky mezi.


První měřená hodnota je v teplota v klidu v OS Windows XP SP2 na co nejmenší otáčky ventilátoru (což jsem ovlivňoval nastavením BIOSu základní desky resp. regulací FanMate u Zalmanu). Díky úspornému režimu Enhanced Halt State (C1E) u revize E0 se procesor v klidu ve Windows XP podtaktovával na frekvenci 2800MHz při Vcore 1.16V.Celkem shodné výsledky až na Freezera. Pravděpodobně má náplň heatpipu vyšší teplotu varu, a tedy účinnost toho systému se projevuje až při vyšší teplotě. Taktéž nejnižší otáčky ventilátoru ze všech se mohly projevit.


Druhá měřená hodnota je teplota při maximální zátěži, kterou jsem vytvořil použitím programu CPUBurn, přesněji BurnK7, který prokázal při rožnění P4ky nejlepší výsledky. Na druhý procesor (logický díky HyperThreadingu) jsem pustil Prime95 s nastavením pro maximální vytížení CPU.


Zde se jasně projevuje vysoká účinnost Heatpipu. Kupodivu Freezer stále nepracuje na nejvyšší otáčky ventilátoru. Zalmanu a jeho kvantům mědi bez dostatečného odvodu tepla ventilátorem evidentně dochází dech. Ve vysokých otáčkách je to už lepší, ale kdo to má poslouchat. Zcela bezkonkurenční XP-120 díky pěti trubicím heatpipu a 120mm fanem vede. Intel BOX i přes vysokou teplotu stále nezvyšuje otáčky ventilátoru, hlučnost poměrně přijatelná, ovšem ticho vypadá jinak ;-).


Třetí měřená hodnota je čas za jaký byl schopen chladič vrátit teplotu z 80°C (tu jsem způsobil vypojením ventilátoru) na teplotu naměřenou při maximální zátěži. To vše pod stálou maximální zátěží. Zde má každý chladič prokázat svoji účinnost při extrémních podmínkách.V účinnosti odvodu tepla pryč z pasivu vede bezkonkurenčně Freezer (zde konečně vytáčí ventilátor na nejvyšší otáčky). Naopak Zalman na nejmenší otáčky zůstává neuvěřitelně pozadu. Opět se projevuje nevýhoda celoměděného pasivu - naakumuloval teplo, ale jeho odevzdání okolí mu dělá problémy. Ostatní si vedou vyrovnaně.

Čtvrtá měřená hodnota je teplota po 3 minutách po ukončení zátěže. Ukazuje schopnost chladičů co nejrychleji dostat přebytečné teplo pryč a zároveň při jaké úrovni hluku. Nejlepší modely se velmi přiblížily k teplotě v klidu.
Co dodat. Hlučný Zalman a tichý XP-120 jsou nejlepší. Intel BOX na opačné straně bitevního pole.