reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Big Typhoon

19.1.2006, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Big Typhoon
Vzhledem k mnoha vašim žádostem o zařazení chladiče Thermaltake Big Typhoon do testů dnes především z tohoto důvodu přinášíme jeho recenzi. Chladič je to na první pohled vskutku originální a evidentně v sobě skrývá velký potenciál, takže bude jistě zajímavé zjistit, zda porazí i nedávno testovaný ThermalRight HR-01 „HighRiser“, jenž si vedl na výbornou.
Kapitoly článku:
Balení chladiče je celé z plastu, jak se stalo v poslední dobou u Thermaltake zvykem. Plast lze jednoduchým způsobem rozevřít, čímž odhalíme již samotný chladič s připevněným ventilátorem a v základně se skrývající černou krabičku s příslušenstvím.



Při pohledu na spodní stranu se dozvíme jeho firemní označení – CL-P0114 a také se můžeme na malých obrázcích pokochat obsahem vnitřku. Chladič je v balení položený volně a jeho základna je zespodu chráněna pouze plastem a papírem a pro tuto bezesporu vedle heatpipe velmi choulostivou část chladiče by bylo vhodnější zajistit lepší ochranu. Pochvalu ale zaslouží pěnová hmota doslova nacpaná mezi základnu a žebra, která chladič ochraňuje před tlakem zespoda, či shora, který by mu mohl ohnout, nebo dokonce polámat křehké heatpipe.



Představíme si teď specifikace Big Typhoonu:


Podpora socketůAMD 462, 754, 939, 940; Intel 478, 775
Rozměry chladiče122 x 122 x 103
Použité materiályHliník (žebra), Měď (základna, heatpipe)
Heatpipe6x s průměrem 6mm
Hmotnost813g


Chladič je tedy dohromady s ventilátorem vysoký celkem 147mm, což je skoro příliš a tak bych jej nedoporučoval k provozu v úzkých skříních. Stejně tak jeho váha přes 800 gramů už sama nabádá k důrazu na kvalitní připevnění. Thermaltake také uvádí rozměry 122x122, ovšem ty platí pouze pokud nepočítáme heatpipe vedoucí k žebrům. S nimi by se měly rozměry uvádět spíše 130x122.



Jak je z obrázku jasně vidět, Thermaltake k tomuto chladiči přibalil i rovnou namontovaný ventilátor i s vkusnou mřížkou z kulatých drátů. Jde samozřejmě o 12cm verzi s podobným motorkem, jako měl včera testovaný Thermaltake Thunderblade A1929. Je to rovněž výrobek firmy Hong Sheng s typovým číslem A1225L12S. Jeho další specifikace uvedu rovněž v tabulce.



Rozměry120 x 25
Napětí12V
Napětí nutné k roztočení7V
Spotřeba3,6W
Rychlost otáčení1300RPM (+-10%)
Průtok vzduchu54,4 CFM
Tlak vzduchu1,87mm H2O
Hluk16dBA
Napájení3-pinový konektor

Bližší pohled

Podíváme se teď na samotný chladič a představíme si jeho vlastnosti, které výrobce neuvádí. Asi nejzajímavější je pohled seshora bez ventilátoru. Ten odhalí aktivní plochu složenou z měděných heatpipe a hliníkových žeber. Použité heatpipe, celkem šest samostatných kousků, mají průměr 6mm a vedou z obou stran základny po třech kouscích k dvakrát 70 hliníkovým žebrům. Rozložení heatpipe je dobré, ale možná bych je ještě o kousek posunul směrem ke krajům chladiče, kde by jistě chytly silnější proud vzduchu.


Žeber je, jak jsem již řekl, celkem 140 a svými rozměry tvoří celkovou aktivní plochu okolo 6650cm2, a to je velmi vysoká hodnota. Žebra samotná jsou silná 0,3mm a jejich vzájemný odstup je kolem 1mm. Tato hodnota je velmi důležitá, neboť mimo jiné určuje, jak silný ventilátor a proud vzduchu jím tlačený je potřeba k optimálnímu chlazení. Zde je jasné, že pro zvlášť slabé ventilátory tento chladič dělaný není. K nim by se hodil spíše nedávno testovaný Scythe Ninja. Předpokládejme tedy, že Thermaltake ví, co dělá a 1300RPM je pro Bigh Typhoon optimum.



Pohled zboku odhalí kryt žeber obepínající chladič ze všech čtyřech stran a mající za úkol usměrňovat proud vzduchu, aby náhodou neopustil prostor mezi žebry dříve, než je vhodné. Žebra jsou jím zakryta zhruba v jejich horní třetině.



Uchycení žeber je neméně důležitá věc, protože tvoří poslední problémový přechod vedení tepla z procesoru. Žebra jsou na heatpipe nalisována a musím Thermaltake pochválit, že jejich styčná plocha využívá celý 1mm volného prostoru mezi nimi. Navíc jsem také odhalil jistou poloprůhlednou látku, s jejíž pomocí jsou žebra zajištěna. Ale není jisté, zda mají kromě toho také napomáhat vedení tepla, ale k tomu by se spíše využil kov.



Dostáváme se ke zpracování základny a styčné plochy. Hlavní základna s místem pro zapuštění šestice heatpipe má rozměry 51 x 50 x 9mm. Jistě si také dokážete představit lepší připojení heatpipe tak, aby byly se základnou spojeny co největší plochou. Takhle jsou seshora zajištěny jen přišroubovaným úzkým měděným plíškem. Ale samozřejmě nedrží pouze s jeho pomocí, jsou také poctivě přiletovány.


Okolo konců heatpipe je vidět hmota zajišťující žebra na svých místech


Styčná plocha je zpracována dobře. Jsou jistě vidět vzájemně rovnoběžné náznaky rýh po zarovnávání, ale jinak je plocha hladce zpracována, jak naznačuje odraz šroubku.






Příslušenství

Příslušenství je skryto v černé krabičce v základně balení a obsahuje vše, co potřebujete k upevnění na vyjmenované sockety. Příjemné jistě je, že tento chladič mohou využít i majitelé procesorů a desek se Sockety A, tedy procesory AMD K7. Podmínkou ale je, že deska má okolo socketu přítomny otvory pro instalaci rozměrnějších chladičů. To ale není jediný problém. Vzhledem ke hmotnosti chladiče, pozici jeho těžiště a především absencí heatspreaderů na starších AMD procesorech bych byl při jeho instalaci velmi opatrný a při následné manipulaci s PC ještě opatrnější.



Příslušenství se tedy skládá z nezbytných kovových spon k zajištění chladiče na desku, 3mm široké pěnové vložky chránící SMD součástky zespoda desky a mykačové podložky, která patří umístit mezi pěnovou vložku a kovovou sponu. Následně je tu ještě sada šroubků, sestavitelná spona pro LGA 775 socket a přehledně zpracovaný manuál s názornými fotkami instalace.


Jako poslední součást příslušenství je tu ještě malý sáček s bílou silikonovou teplovodivou pastou. Ten sice pro prvotní instalaci bohatě postačí, ale stejně bych raději uvítal klasickou tubičku, zvláště u takovéhoto chladiče.

reklama