reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Level 10M: industriální myš

13.11.2012, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Level 10M: industriální myš
Thermaltake nás po celý tento rok připravuje na příchod myši Level 10M, na níž spolupracoval s DesignWorksUSA (BMW). Nyní je již tato myš konečně na trhu, takže se můžeme podívat, zda ona mediální masáž byla oprávněná a před sebou máme kvalitní kus hardwaru.
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Level 10M: industriální myš
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Myš Thermaltake eSports Level 10M byla oficiálně představena v březnu, ovšem poprvé se s ní tento výrobce pochlubil již hned na začátku tohoto roku. Těšit jsme se mohli na originální myš vzniklou ze spolupráce s firmou DesignWorksUSA spadající pod BMW Group. Thermaltake se nás snažil přesvědčit, že právě díky tomu bude tato myš opravdu výjimečná, ne-li sen každého hráče. Mluvilo se především o 3D Steering Axis Movement, čili nastavení bočního náklonu myši a výšky zadní části těla. Vedle toho má být tato myš velmi vzdušná, což je vidět na první pohled a má mít schopnost uzamykat boční tlačítka.
- klikněte pro zvětšení -


Toto vše jsme o Level 10M věděli již od začátku tohoto roku, stejně jako to, že nám měla nabídnout laserový senzor s rozlišením 8200 dpi. A vedle toho se představuje ve čtyřech barevných provedeních - černém, bílém, zeleném a červeném.

Thermaltake Level 10M přišla v černé krabici, na níž výrobce uvedl v bodech ty nejdůležitější vlastnosti, ovšem základní specifikace se zde nedozvíme. Ty nám odhalí až webová prezentace, kterou velmi vkusně započne zvuk startujícího motoru. Jestli nechcete spadnout ze židle, doporučuju ztlumit zvuk. Namísto toho nám mohl Thermaltake napsat něco více o použitém senzoru, než jen jeho maximální rozlišení.

Model
Thermaltake eSports Level 10M - MO-LTM009DT
Rozměry
147 x 67,5 x 38,8 mm
Hmotnost
152 gramů
Senzor
laserový
Odezva
1 000 Hz (1 ms)
Rozlišení
až 8 200 dpi
Tlačítka
11 programovatelných, 5 profilů, 128 kB palubní paměti
Rozhraní
USB 2.0
Ergonomie
především pro praváky
Verze
černá / bílá / zelená / červená

Technických specifikací je tedy pomálu. Informace z tabulky ještě doplním o podsvícení pomocí LED diod, u nichž je možné nastavit 7 barev. Podsvícené je přitom logo značky Tt eSports, kolečko, rámeček na hlavním levém tlačítku a pak ukazatel hodnoty dpi. Stránky výrobce mimochodem uvádí pouze tři dostupná barevná provedení, tedy bez červeného, ale i to je v nabídce obchodů.


Dále je třeba upřesnit ergonomii, čili vhodnost pro pravoruké a levoruké uživatele. Primárně je myš určena pro pravou ruku, ovšem její tělo je spíše souměrné, takže ani levák nebude mít při jejím použití problémy, zvlášť když si bude moci nastavit náklon myši dle potřeby (v možnostech je 5° doleva či doprava). Ovšem nebude moci dost dobře využít čtyřsměrný ovladač umístěný na levém boku, na nějž jen horko těžko dosáhne malíčkem.


Zpracování myši


Základna této myši je vyrobena z tlustého hliníkového plechu, což nabízejí také myši Corsair M60 a M90 (recenze). Tvar této části je velmi jednoduchý, prostě je to jen vhodně zohýbaný plech. Na něm pak sedí poodhalené vnitřnosti a na nich zase vrchní část - kryt - z černého a stříbrného pogumovaného plastu, jaký je dnes velmi běžný. Když si myš pořádně prohmatáme, tak zjistíme, že vrchní část sedí na kovové základně ne pevně, ale pružně. To je celkem logické, když si můžeme nastavit sklon doleva či doprava až o 5 stupňů. Tělo tedy není kompaktní, ale i přesto jsou jednotlivé části dobře spojeny a my si nemůžeme stěžovat na jeho chatrnost.

Na obrázku pravého boku této myši si můžete dobře prohlédnout dva kovové inbusové šroubky. Tím vrchním můžeme nastavit výšku hřbetu myši (rozmezí 5 mm), přičemž mechanismus je velmi jednoduchý. Jde pouze o šroub, na nějž zespoda tlačí silná pružina. Můžeme si tak zvolit, zda nám bude myš tlačit do dlaně, nebo se naopak zmenší a dá nám víc prostoru pro jemné ovládání prsty. Druhým šroubkem pak nastavíme sklon hřbetu do stran z pohledu uživatele, přičemž tento šroubek mi přišel ve své středové poloze moc volný. Šlo jím otáčet v podstatě bez odporu, který se objevil až v krajních polohách.
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče ovládacích prvků, hlavní tlačítka kladou odpovídající odpor, tedy nejsou moc tuhá ani lehká na stisk, přičemž levé má v sobě podsvícený obdélníček (asi abychom se do něj trefili) a pravé zase čtyřstupňový ukazatel nastavené úrovně dpi. Pak tu je levý bok, kde máme jednak dvě tmavá tlačítka s výchozí funkcí posunu zpět a vpřed. To menší přední má u této myši bohužel výrazně tužší stisk, alespoň u našeho kousku tomu tak bylo. A to je velmi nevhodné, zvláště když na ně dosáhneme spíše jen špičkou palce, takže pokud už mají mít různý odpor, mělo by tomu být opačně.

Pak tu je u myší neobvyklý ovladač - stisknutelný čtyřsměrný knoflík, čili takový malý digitální joystick. Směrem od sebe a k sobě přepínáme mezi úrovněmi dpi, stiskem knoflíku zase cyklujeme mezi profily (mění se barvy podsvícení myši) a pak už zbývá naklánění knoflíku nahoru a dolů, což ve výchozím nastavení nedělá nic. Zde bych se rád zmínil o jednom problému, který se týká naklonění knoflíku dolů. V ostatních směrech to jde bez problémů, protože můžeme nahmatat jeho hrany, ale směrem dolů už palcem narazíme na podložku, takže se může klidně stát, že namísto naklonění dolů si nechtěně přepneme profil a to bude v zápalu hry jistě velmi nepříjemné. Řešením je mít v takovém případě palec umístěný na horní hraně knoflíku a tlačit jím dolů. Takže to rozhodně není neřešitelný problém. Nicméně kdyby měl tento knoflík měkčí protiskluzový povrch a byl o několik milimetrů výše, bylo by to daleko lepší.

Na pravém boku myši pak máme dvě úplně stejná černá tlačítka jako na levém, ovšem se dvěma rozdíly. Jejich označení je C a D namísto A a B a tuhost jejich stisku je někde mezi tlačítky na levém boku. Osobně bych ocenil, kdyby hmatová odezva všech bočních tlačítek u této myši byla pokud možno stejná, ale zde tomu tak není. V případě tlačítka B je stisk až tak lehký, že to několikrát sepnulo omylem pouze při pohybu s myší. Ono totiž není moc míst, kam si můžete odložit palec, abyste mohli myš pevněji uchopit a třeba zvednout.

Podsvícené kolečko je v kontrastu s tělem myši Level 10M spíše subtilní, ale to není na škodu. Má gumový a vzorkovaný povrch, takže se s ním otáčí velmi dobře, i když jeho odpor přitom není malý. Máme tu také výrazné krokování, ale to se bohužel především při otáčení směrem vzhůru tak trochu ztrácí právě v oné celkové tuhosti, což snad časem trošku povolí.

Nakonec si myš obrátíme na záda, kde se odhalí její dva velké a dva malé teflony. Ty jsou velmi hladké, ale jak pracují, na to se zaměříme v poslední kapitole. Nakonec tu je senzor ukrytý pod ochrannou samolepkou, aby myš při transportu k zákazníkovi nedošla újmy. To by bylo v pořádku, kdyby ovšem tato samolepka šla dolů lépe než cenovka z bonboniéry. Před koupí Thermaltake Level 10M tedy není radno si stříhat nehty.


Příslušenství


Nyní už jen k příslušenství. Velmi vhodným doplňkem je malý vak pro přenášení této myši nebo čehokoliv jiného, pak tu je sáček s manuálem a také diskem, kde najdete především doprovodný software a pak je tu malý inbus, kterým budete moci snadno upravit výšku a náklon myši. To je vše.reklama