reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Mambo: nečekaně levný case

30.1.2006, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Mambo: nečekaně levný case
Thermaltake donedávna vyráběl skříně především pro vyšší segment trhu. Zvláště je známá její série Xaser se svým nenapodobitelným designem předního panelu. Nyní tu máme zástupce nejnižší cenové kategorie a uvidíme, jak se výrobce popral s omezeným rozpočtem.
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Mambo: nečekaně levný case
  2. Pohled dovnitř a instalace komponent
  3. Teplotní testy a závěr
Obal Mamba je již na potěžkání podezřele lehký a není se čemu divit, pokud se podíváme na specifikace uvádějící čistou váhu skříně pouhých 6,2Kg. Ta je zabalena v klasické lepenkové krabici, její rohy a stěny chrání tlustý polystyren a pro jistotu je celá ještě vložena do igelitového pytle. Lepicí páskou je na její vrchní stranu ještě přidělaný jednoduchý manuál v anglickém jazyce, stručně a přehledně popisující průběh instalace komponent a jiné důležité věci.


Po vybalení se můžeme pokochat pohlednou a (na Thermaltake) jednoduchou černou skříní, jíž dominuje přední silně zvlněný panel, průduchy na boku a zadní 120mm ventilátor. Přednostně si ale představíme její specifikace.


Specifikace – Thermaltake Mambo VC2000:

Velikost
Middle tower
Čistá hmotnost
6,2Kg (bez zdroje)
Barva
černá
Rozměry
430 * 200 * 502 (v*š*h)
Chlazení
1x 120*25mm, 1300RPM vzadu
1x 120/92/80*25mm vepředu (volitelný)
1x 80mm zboku (volitelný)
1x 80/92mm zboku (volitelný)
Materiál
0,8mm SECC
Pozice
4x 5,25“ externí
2x 3,5“ externí
5x 3,5“ interní
Sloty
7
Přední porty
2x USB
1x MIC, 1x HEADPHONES

Pohled na levý bok Mamba odhalí především dvě perforovaná místa. To horní je připraveno pro 80mm ventilátor a je umístěno proti pozici chladiče procesoru.Problém ale je, že u dnešních moderních desek, zvláště pro AMD, je procesor umístěn o několik centimetrů pod předpokládanou pozicí a proud vzduchu z ventilátoru je poněkud mimo. Navíc bych uvítal, kdyby bylo toto místo připraveno pro větší velikost ventilátoru, čímž by se zvýšila efektivita a snížila hlučnost.


Pod touto pozicí je ještě připravena perforace pro další ventilátor pro chlazení především grafické, ale i jiných rozšiřujících karet, jehož přesné umístění je již možné si vybrat. A díky tomu je také možné použít i větší velikosti, třeba 92mm, ale i 120mm, ovšem za tu cenu, že část ventilátoru bude zakrytá. Nakonec je v bočnici ještě prolis, jenž usnadňuje její otevření.Pravá strana nám ukáže především dva přední USB porty, vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka. Pro FireWire konektor je pouze připravené místo, ale fyzicky přítomen není. Samotná bočnice ještě v její dolní části obsahuje úzký proužek s podlouhlým perforováním, ale u toho si vůbec nejsem jistý s jeho funkcí, protože je téměř celý zakryt deskou pro instalaci základní desky. Také tato bočnice je vzadu prolisována, aby bylo její odejmutí usnadněno.


Přední strana nám ukáže hlavně jednoduchou a hlubokou vlnku a bíle natištěný název skříně v horním levém rohu. Dvířka jsou od zbytku čela odděleny stříbrnou linkou se symbolem, jenž má dle Thermaltaku představovat křídla.Víc už k vidění není na předním panelu nic, snad kromě malinké žluté samolepky, která má kupujícím napovědět, že dvířka se otevírají zmáčknutím a ne zatažením, jak jsme v poslední době zvyklí. Není tedy problém tuto nálepku strhnout; k designu moc nepřidá.


Otevřením dvířek se ukáží 4 horní pozice pro 5,25“ zařízení a dvě externí pozice pro 3,5“ zařízení. Vedle nich je černé plastové tlačítko POWER a ihned pod ním titěrný RESET. Nakonec jsou zcela vespod stavové diody ukazující stav PC a práci pevných disků. Dvířka jdou, jak je z obrázku vidět, otevřít pouze ve velmi omezeném úhlu okolo 100°. Pokud se je pokoušíte otevřít více, pak ze svých pantů jednoduše vypadnou. Thermaltake to označuje jako záměr a nazývá to unikátním designem. Tuto skutečnost ovšem popisuje zvláštní list dodatečně vložený do manuálu a tak si nejsem jistý, zda nejde spíše o snahu zachránit konstrukční nedostatek a udělat z něj výhodu. Však k čemu jsou dobrá dvířka, která ze svého uložení tak ochotně vyskakují?


Zadní pohled odhalí především prosvítající lopatky 120mm ventilátoru, ale je jasně vidět, že se dají využít i velikosti 80 a 92mm, avšak nevidím jediný logický důvod, proč by je někdo měl použít. Jak je vidět, jednu záslepku již pro nás výrobce odstranil a ostatní ještě čekají na vylomení.
reklama