reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Thermaltake Spedo: multifunkční skříň

, , recenze
Thermaltake Spedo: multifunkční skříň
Společnost Thermaltake má v nabídce řadu skříní, mezi nimiž dnes testovaný model Spedo (VI90001N2Z) rozhodně má čím vyniknout. Výrobce zde slibuje nejen kvalitu, ale také řadu funkčních prvků, kam patří záležitosti jako C.R.M.3 či FANCOOL 8.
Thermaltake Spedo: multifunkční skříň
Kapitoly článku:
Thermaltake Spedo se řadí mezi počítačové skříně typu Full Tower, takže nepůjde o žádného střízlíka, což je jasné už z hmotnosti 12,4 kg. Výrobce zde pak hovoří o několika inovacích, kam patří následující: C.R.M.3 (Cable Routing Management 3), A.T.C.3 (Advanced Thermal Chamber 3), FANCOOL 8, 3,5 HDD relocation, Easy Install a Plug and Play Fan. Některé z nich však jsou záležitostí pouze verze Advance (VI90001W2Z) a jde konkrétně o A.T.C.3, plastové krytky systému C.R.M.3 a také klasická verze má černý pouze exteriér a ne i interiér. O vyjmenovaných inovacích se ale nyní zmíním celkově.


Cable Routing Management 3 má na starosti úhledné a uspořádané vedení kabelů. K tomu slouží na zadní straně traye pro základní desku plastové panely, jež mají kabely zakrýt tak, aby se maximalizoval průtok vzduchu skrz skříň pro co nejlepší chlazení komponent. Advanced Thermal Chamber 3 znamená, že Spedo je uvnitř rozděleno na 3 komory pro nezávislé chlazení procesoru, grafických karet a napájecího zdroje.Pak je tu FANCOOL 8, kde osmička znamená počet ventilátorů o velikosti 120, 140 a 230 mm, z nichž většina je volitelná, respektive si je musíte dokoupit sami. Existuje však ještě verze skříně Advance, která využívá poněkud jiné velikosti ventilátorů, z nichž šest je již v základní výbavě, ale za to si připlatíme alespoň cca 1300 Kč (ovšem nehledě na další doplňky). 3,5 HDD relocation dovoluje přemístit šachtu pro pevné disky mezi mechaniky, což dle Thermaltake má dále vylepšit průtok vzduchu. Předposlední je Easy Install, což je klasická možnost instalace komponent pouze pomocí vlastních rukou a poslední vlastnost Plug & Play Fan znamená, že boční ventilátor má jinak provedené napájení, díky němuž se nemusíme potýkat s kabelem.

Na všechny tyto vlastnosti se v recenzi podíváme podrobněji, ovšem nyní přichází na řadu specifikace:

Model
Thermaltake Spedo - VI90001N2Z
Typ
Full Tower
Rozměry
536 x 232 x 610 mm (V x Š x H)
Hmotnost
12,4 kg
Materiál
0,8mm SECC, plast, děrovaný plech
Pozice
7x 5,25"
6x interní 3,5"
1x externí 3,5"
Sloty
8x standardní
Kompatibilita
MicroATX / ATX
Chlazení
Přední (nasávání) : 140 x 140 x 25 mm TurboFan, 1000 RPM, 16 dBA
Zadní (vysávání) : dva 120 x 120 x 25 mm TurboFan, 1300 RPM, 17 dBA
Vrchní (vysávání) :140 x 140 mm nebo 120 x 120 mm (volitelný)
Spodní (nasávání) : 120 x 120 mm (volitelný)
CPU (vysávání) : 120 x 120 mm (volitelný)
Fanbar (vysávání) : 120 x 120 x 25 mm (volitelný)
Boční (vysávání) : 2x 140 x 140 mm nebo 2x 120 x 120 mm (volitelné)
I/O porty
USB 2.0 x 2, eSATA konektor x 1, HD Audio
Verze
VI90001N2Z- klasická verze
VI90001W2Z - Advance verze s vylepšeným chlazením

Celá skříň se skládá z 0,8mm SECC plechu, což je standard, který neurazí, ale také nenadchne, takže bude velmi záležet na celkovém zpracování skříně. To velmi ovlivní konečnou pevnost celé konstrukce. Dále se dočkáme děrovaného plechového materiálu využitého na přední i vrchní straně a nakonec to je kombinace tmavě a světle šedě zbarveného plastu.Přední panel svým zpracováním nijak nepřekvapí, protože je na Full Tower celkem klasické. Jsou tu postranní plastové lišty zdobené tenkými sloupky ze světlejšího plastu a uvnitř nich je uzavřeno 12 záslepek, z nichž se ale zdaleka ne všechny dají využít pro instalaci mechanik či jiných zařízení. Zcela nahoře pak máme logo výrobce a na pravé straně nahoře dvě nízkozdvihová tlačítka - velký Power a malý Reset. Oba pak mají pod sebou kontrolní LED pro signalizaci stavu počítače a práce pevného disku.


- klikněte pro zvětšení -

Z bočního pohledu můžeme dobře vidět, jak je skříň ze tří stran obehnána plastovým krunýřem. Osobně jsem sice kladivem jeho pevnost nezkoušel, ovšem situace vypadá tak, že byste měli být na plastové obložení mimořádně opatrní, protože odolně zrovna nevypadá. Navíc se zvláště nahoře všelijak prohýbá a nedá se říci, že by drželo na šasi pevně, což nám pohled na Thermaltake Spedo rozhodně nevylepší.

Levá bočnice je jinak v tomto provedení vybavena dvěma pozicemi pro 140mm či 120mm ventilátory, jež se mohou postavit naproti grafické kartě i procesoru. Navíc je tu vepředu trošku klikatě tvarovaný průduch, jehož smysl leží ve výfuku vzduchu z diskových šachet, neboť nasávání studeného vzduchu pro pevné disky je zajištěno zepředu. Nakonec tu můžeme vidět plastový zámek, jehož práce je přidržovat bočnici na místě i bez pomocí šroubků.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice má v sobě stejný přední průduch, aby vzduch od disků mohl proudit ven z obou stran a pak vzadu vidíme další pozici pro ventilátor, jež není zrovna obvyklým prvkem, ale přesto to rovněž není úplná novinka. Procesory totiž zahřívají základní desky také z druhé strany, což přivedlo výrobce na myšlenku další možnosti chlazení a i takoví výrobci základních desek již delší dobu nabízejí pasivní chladiče určené pro tento účel, jež se přimontují z druhé strany na samotnou desku. S kvalitním procesorovým chladičem, teplovodivou pastou a dobrým odvětráváním by se ale vše dle mého názoru mělo zvládnout i bez použití dalšího ventilátoru.Zadní stěna již je oproti ostatním vnějším částem bez zbarvení, ovšem verze Advance by ji měla mít černou stejně jako bočnice. A že jsme se dočkali pro recenzi skříně typu Full Tower, pak vzadu zbylo místo na umístění dvou 120mm ventilátorů, jež jsou evidentně již osazeny. Kromě toho je tu i řada dalších průduchů vedle pozic karet a napájecího zdroje. Ten je zde umístěn až zcela dole, což mu umožní nasávat vzduch přímo zespoda, aby se chladil co nejlépe, nebo jej budeme moci rovněž obrátit ventilátorem vzhůru.Rošty ventilátorů jsou trochu vypouleny, aby nebyly nalepeny přímo na lopatkách, což je jedině dobře, ale mohly by být tenčí. A dnešní skříň samozřejmě musí nabídnout kryté otvory pro hadičky vodního chlazení.


- klikněte pro zvětšení -

Vrchní plastová nástavba s kovovými rošty byla dle výrobce aerodynamicky tvarovaná, což ale nemá žádný funkční účel. Pod děrovanou pokličku ale budeme moci uzavřít 140mm, nebo 120mm ventilátor pro vylepšení chlazení (případně 230mm, jestli jej ale seženeme), nebo si pro zhoršení rozpočtu lze naopak dovnitř vylít svůj oblíbený nápoj, takže nic tekutého na vršek skříně raději dávat nebudeme. No a nakonec jsou zde i přední porty ve složení 2x USB 2.0, 2x audio pro mikrofon a sluchátka a jeden eSATA.


- klikněte pro zvětšení -

Jako poslední část skříně v této kapitole se předvede ta spodní. U modelu s možností nasávání vzduchu do zdroje zespodu nesmí chybět nějaké podstavce, aby se vzduch mohl odkud brát a zde to jsou otočné nohy schopné zvýšit stabilitu celého počítače, což se hodí zejména na koberci. A pak to je také jedna další pozice pro 120mm ventilátor, i když ta dle mých osobních zkušeností nemá valný smysl, když lze vzduch nasávat zepředu i zboku a výrobce ji nabízí nejspíše jen proto, že ji nabídnout může.
reklama
reklama
reklama