reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Tower112 - chladící věž v praxi

9.12.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Thermaltake Tower112 - chladící věž v praxi
Původně jsem chtěl chladič Thermaltake Tower112 zařadit do včerejšího testu s ostatními velkými chladiči, ale vzhledem k unikátnosti tohoto řešení nakonec přichází na řadu sólová recenze. V testu se podíváme na tento masivní chladič podrobně a najdete v ní mnoho grafů s různými kombinacemi větráků.
Včera jsem v testu chladičů připomněl, že se dnes dočkáte ještě něčeho "většího". V dnešní recenzi se totiž podíváme na člena rodiny Thermaltake Combo Cool DIY, který se řadí k nejlepším vzduchovým chladičům vůbec. Jedná se o Tower112, celoměděnou "věž" založenou na technologii heatpipes.

Heatpipes začíná dnes být natolik rozšířeným systémem, že snad nemá ani příliš smysl o něm sáhodlouze hovořit. Jedná se o měděné trubičky naplněné kapalinou, která se v místě nejvyšší teploty odpařuje a putuje do chladnější části. Tam opět kondenzuje a vzlíná zpět, a to dokonce nezávisle na orientaci heatpipe (tedy i proti gravitaci). Je to způsob rychlého odvádění tepla od procesoru.


Obr. 1 - Krabice s chladičem Thermaltake
Klikněte pro zvětšení

Balení a příslušenství

Thermaltake dodává svůj chladič Tower112 v krabici, pečlivě obalený pěnovou hmotou, aby nedošlo k jeho poškození. Dokážu si představit, jak by asi chladič dopadl v plastové krustě. Krabice je poměrně velká a díky měděnému obrovi uvnitř taky pořádně těžká.


Obr. 2 - Kompletní obsah balení
Klikněte pro zvětšení

Kromě chladiče se v boxu nachází také manuál (jen anglicky) a krabička s příslušenstvím. Ta obsahuje uchycovací systém pro chladič, který je jednotný pro všechny typy patic (obdivuhodné) a pořádnou tubu silikonové pasty (2 gramy). Ale proč je výbava celkově takto skromná? Přeci chybí větráky!

Specifikace chladiče Thermaltake Tower112:
  • Pro Intel P4 (LGA775 i Socket 478) a AMD K7, K8
  • Rozměry pasivu: 80 x 85 x 145,5 mm
  • Materiál: celoměděný, 3x heatpipes
  • Hmotnost: cca 1200 g (!!)

Thermaltake Tower112 je opravdový gigant. Nejen že má na výšku skoro 15 cm, ale hlavně je jeho hmotnost přibližně 1,2 kilogramu! Protože se chladič přidělává speciálním systémem na dodávanou kovovou podložku, neporušuje tak limity patic, ale přesto může být hmotnost pro desky nepříjemným detailem. Při delším používání bych se bál prohnutí. Navíc má s tou hmotností a výškou Tower112 velký moment síly, takže větší náraz by také board nemusel vydržet.

Vzhled a konstrukce

Tower112 je tvořen pouze pasivem, který vychází ze stejného modelu jako včera testovaný ASUS Star Ice či Cooler Master Hyper 6 z megatestu. Jako první věc, která mě na chladiči překvapila, je základna - ta je totiž na chlup stejná jako u chladiče Star Ice. Co z toho vyplývá? Že chladič od ASUSu je OEM verzí Toweru112. Ostatně, když je něco osvědčené, proč to nešířit.

Obr. 3 - Thermaltake Tower112
Klikněte pro zvětšení

Základnu tedy tvoří měděný blok, který je poměrně hladce vysoustružený, ačkoliv k zrcadlu má ještě daleko. Na základnu dosedají ve své polovině tři heatpipes a jsou upevněny měděnou destičkou přišroubovanou ke spodnímu bloku. Destička zároveň slouží k usazení retenčního mechanismu.


Obr. 4, 5 - Chladič Thermaltake ze stran
Klikněte pro zvětšení

Heatpipes již nejsou naprosto stejné jako u ASUSu, stejně jako není stejný pasiv. Trubičky se rozbíhají o něco více a dále procházejí všemi měděnými žebry. Na horní straně vylézají z pasivu jejich konce. Podle mě je lepší řešení použití samostatných heatpipes jako u Hyper 6, ale i tento systém má jistě své výhody.


Obr. 6 - Pohled seshora
Klikněte pro zvětšení

Heatsink je tvořen celkem 59 měděnými plátky s vylisovaným logem Thermaltake, které jsou umístěny rovnoběžně se základnou. Jejich rozměry jsou 85 x 80 mm, ale na každé straně je vykousnutý malý lichoběžník, takže bych obsah odhadoval na 60 cm2. To znamená, že celková vyzařovací plocha se pohybuje kolem 7000 cm2!

Obr. 7 - Základna a heatpipes chladiče
Klikněte pro zvětšení

Pasiv je dále ze stran kryt jakousi hliníkovou krustou, která obsahuje otvory na přichycení větráků. Otvorů je na každé straně 8, což umožňuje instalaci 80mm i 90mm verzí. Po stranách kovového obalu jsou okénka, která dotvářejí design Thermaltake.
reklama