Thermaltake Tower112 - chladící věž v praxi

Thermaltake Tower112 - chladící věž v praxi
, , recenze
Původně jsem chtěl chladič Thermaltake Tower112 zařadit do včerejšího testu s ostatními velkými chladiči, ale vzhledem k unikátnosti tohoto řešení nakonec přichází na řadu sólová recenze. V testu se podíváme na tento masivní chladič podrobně a najdete v ní mnoho grafů s různými kombinacemi větráků.
K oblíbeným
reklama
Včera jsem v testu chladičů připomněl, že se dnes dočkáte ještě něčeho "většího". V dnešní recenzi se totiž podíváme na člena rodiny Thermaltake Combo Cool DIY, který se řadí k nejlepším vzduchovým chladičům vůbec. Jedná se o Tower112, celoměděnou "věž" založenou na technologii heatpipes.

Heatpipes začíná dnes být natolik rozšířeným systémem, že snad nemá ani příliš smysl o něm sáhodlouze hovořit. Jedná se o měděné trubičky naplněné kapalinou, která se v místě nejvyšší teploty odpařuje a putuje do chladnější části. Tam opět kondenzuje a vzlíná zpět, a to dokonce nezávisle na orientaci heatpipe (tedy i proti gravitaci). Je to způsob rychlého odvádění tepla od procesoru.


Obr. 1 - Krabice s chladičem Thermaltake
Klikněte pro zvětšení

Balení a příslušenství

Thermaltake dodává svůj chladič Tower112 v krabici, pečlivě obalený pěnovou hmotou, aby nedošlo k jeho poškození. Dokážu si představit, jak by asi chladič dopadl v plastové krustě. Krabice je poměrně velká a díky měděnému obrovi uvnitř taky pořádně těžká.


Obr. 2 - Kompletní obsah balení
Klikněte pro zvětšení

Kromě chladiče se v boxu nachází také manuál (jen anglicky) a krabička s příslušenstvím. Ta obsahuje uchycovací systém pro chladič, který je jednotný pro všechny typy patic (obdivuhodné) a pořádnou tubu silikonové pasty (2 gramy). Ale proč je výbava celkově takto skromná? Přeci chybí větráky!

Specifikace chladiče Thermaltake Tower112:
  • Pro Intel P4 (LGA775 i Socket 478) a AMD K7, K8
  • Rozměry pasivu: 80 x 85 x 145,5 mm
  • Materiál: celoměděný, 3x heatpipes
  • Hmotnost: cca 1200 g (!!)

Thermaltake Tower112 je opravdový gigant. Nejen že má na výšku skoro 15 cm, ale hlavně je jeho hmotnost přibližně 1,2 kilogramu! Protože se chladič přidělává speciálním systémem na dodávanou kovovou podložku, neporušuje tak limity patic, ale přesto může být hmotnost pro desky nepříjemným detailem. Při delším používání bych se bál prohnutí. Navíc má s tou hmotností a výškou Tower112 velký moment síly, takže větší náraz by také board nemusel vydržet.

Vzhled a konstrukce

Tower112 je tvořen pouze pasivem, který vychází ze stejného modelu jako včera testovaný ASUS Star Ice či Cooler Master Hyper 6 z megatestu. Jako první věc, která mě na chladiči překvapila, je základna - ta je totiž na chlup stejná jako u chladiče Star Ice. Co z toho vyplývá? Že chladič od ASUSu je OEM verzí Toweru112. Ostatně, když je něco osvědčené, proč to nešířit.

Obr. 3 - Thermaltake Tower112
Klikněte pro zvětšení

Základnu tedy tvoří měděný blok, který je poměrně hladce vysoustružený, ačkoliv k zrcadlu má ještě daleko. Na základnu dosedají ve své polovině tři heatpipes a jsou upevněny měděnou destičkou přišroubovanou ke spodnímu bloku. Destička zároveň slouží k usazení retenčního mechanismu.


Obr. 4, 5 - Chladič Thermaltake ze stran
Klikněte pro zvětšení

Heatpipes již nejsou naprosto stejné jako u ASUSu, stejně jako není stejný pasiv. Trubičky se rozbíhají o něco více a dále procházejí všemi měděnými žebry. Na horní straně vylézají z pasivu jejich konce. Podle mě je lepší řešení použití samostatných heatpipes jako u Hyper 6, ale i tento systém má jistě své výhody.


Obr. 6 - Pohled seshora
Klikněte pro zvětšení

Heatsink je tvořen celkem 59 měděnými plátky s vylisovaným logem Thermaltake, které jsou umístěny rovnoběžně se základnou. Jejich rozměry jsou 85 x 80 mm, ale na každé straně je vykousnutý malý lichoběžník, takže bych obsah odhadoval na 60 cm2. To znamená, že celková vyzařovací plocha se pohybuje kolem 7000 cm2!

Obr. 7 - Základna a heatpipes chladiče
Klikněte pro zvětšení

Pasiv je dále ze stran kryt jakousi hliníkovou krustou, která obsahuje otvory na přichycení větráků. Otvorů je na každé straně 8, což umožňuje instalaci 80mm i 90mm verzí. Po stranách kovového obalu jsou okénka, která dotvářejí design Thermaltake.
reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře