reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Water 2.0 Extreme: instantní vodník

30.8.2012, Jan Vítek, recenze
Thermaltake Water 2.0 Extreme: instantní vodník
Dnes přichází řada na vodní chladič Thermaltake Water 2.0 Extreme, který představuje to nejlepší z aktuální řady této firmy. Dočkáme se bezúdržbového chladiče složeného ze dvou hlavních modulů, který si budou moci snadno nainstalovat i nezkušení uživatelé.
Kapitoly článku:
Thermaltake Water 2.0 Extreme je příkladem vodního chlazení určeného pro běžné uživatele, kteří s tímto druhem nemusí mít vůbec žádné zkušenosti. Jde totiž o takzvané bezúdržbové chlazení, což znamená, že je dostanete v jednom kuse, respektive již propojené s napuštěným chladicím médiem v okruhu. Naposledy jsme si podobný model otestovali v podobě Corsair H70.
Dnes jde tedy o firmu Thermaltake a dříve jsme testovali vodní chladiče od firmy Corsair, ovšem ve skutečnosti je pravým výrobcem všech těchto vodních chladičů jen jedna firma, a to Asetek. O tom, že si Thermaltake vybral právě Asetek pro výrobu svých chladičů řady Water 2.0, si můžete přečíst třeba zde nebo na štítku samotného radiátoru. Stejná firma také vyrábí podobná řešení pro servery a rovněž vyrábí i pro firmu Arctic (nedávno představené Accelero Hybrid). Vypadá to tedy, že Asetek má o odbyt dobře postaráno a jisté je, že nějaké sympatie či antipatie ke značkám zde můžeme nechat stranou.

Chlazení dorazilo v papírové krabici s černým potiskem, kde bylo uloženo ve vaničce z recyklovaného papíru. Ta byla evidentně připravena i na to, aby se do ní vešly dva další 120mm ventilátory, což napovídá, že na radiátor budeme moci nainstalovat celkem čtyři. To je ale ostatně u 240mm dlouhých modelů naprosto běžné.

Model
Thermaltake Water 2.0 Extreme (CLW0217)
Celková hmotnost
1 150 gramů
Vodní blok
celoměděný
Vodní pumpa
integrovaná v bloku
2800 RPM (+/- 150 RPM)
12 V / 220 mA
Ventilátory
2x 120 x 25 mm
1200 - 2000 RPM
27,36 dBA max.
81,32 CFM max.
12 V / 0,5 A (4pinový konektor)
Radiátor
270 x 120 x 38,3 mm
celohliníkový
Hadičky
pryžové
délka 326 mm
Kompatibilita - sockety
LGA 2011
LGA 1366
LGA 1155/1156
FM1
AM3+ / AM3
AM2+ / AM2
Kompatibilita - procesory
Core i7
Core i7/Core i5/Corei3
Core 2 Extreme/Core 2 Quad/Core 2 Duo/Pentium D/Pentium 4/Pentium/ Celeron D/Celeron

A-series
Phenom II/Athlon II/
Athlon/Sempron series
Phenom II/Phenom/
Athlon/Sempron series

Z technických specifikací se nedozvíme, že Thermaltake Water 2.0 Extreme nám nabídne také možnost nainstalovat software, díky němuž budeme moci regulovat otáčky ventilátorů a sledovat teplotu chladicího média i funkci vodní pumpy. Je jasné, že k tomu bude třeba využít nějaké rozhraní, jímž bude v tomto případě obligátní USB 2.0 (konkrétně konektor pro interní headery základní desky).
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče kompatibility, pak byste neměli mít žádný problém s instalací vodního bloku na moderní i starší procesory/sockety a není ani důvod, proč by blok neměl jít nainstalovat na nejnovější AMD FM2. Celé chlazení je také určeno pro instalaci dovnitř počítačové skříně, a to nejlépe pod vrchní panel. Na to je dnes připravena snad každá skříň, která se pyšní tím, že patří mezi herní modely. Vybrat si můžete třeba mezi recenzovanými modely.


Provedení vodního chlazení


Máme tu tedy klasickou podobu bezúdržbového vodníka složeného na jedné straně z vodního bloku s integrovanou vodní pumpou a radiátoru pro dva až čtyři 120mm ventilátory na straně druhé. Obě části propojují dvě téměř 33cm hadičky z tvrdé černé pryže, která by měla zajistit, aby skrz ní samotnou i její spoje unikalo co nejméně chladicího média. To se totiž nedá nijak dolít, protože zde chybí ventil, natož pak expanzní nádoba. Médium by tedy mělo vydržet po celou dobu životnosti chladiče.
- klikněte pro zvětšení -


Blok s pumpou má jako obvykle kulatý tvar. V tomto případě je jeho průměr 65 mm a výška 30 mm. Samotný blok je měděný, či alespoň jeho spodní část. Dovnitř se bohužel nepodíváme, protože by se chlazení rozmontováním bloku zničilo. Uživatel si ale na vlastní nebezpečí bude moci blok klidně rozmontovat a postačí mu k tomu běžný křížový šroubovák. Smontovat chlazení a uvést je do provozuschopného stavu ale už bude těžší. Už samotné chladicí médium musí být vzhledem k přítomnosti mědi i hliníku v okruhu obohaceno o antikorozní prostředek a otázkou vůbec je, zda bude opětovné napuštění okruhu v domácích podmínkách dost dobře možné.
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče hadiček, pak ty z bloku vycházejí na částečně otočných kloubech (rozsah cca 90 °), takže tu existuje jistá flexibilita. Poblíž výstupu hadiček pak máme vykukující kabely. Ty jsou celkem tři a jde o jeden čtyřžilový s napájecími konektory pro připojení ventilátorů, pak jeden třižilový pro připojení k základní desce a napájení/monitorování vodní pumpy a nakonec delší kabel s konektorem pro interní headery rozhraní USB 2.0. Situace je tedy celkem jasná.

Černé hadičky vedou pak k hliníkovému radiátoru, který má také černé zbarvení. Jde o klasický typ s tenounkými lamelami, na něž je třeba si dát velký pozor, protože se mohou velmi snadno zohýbat. Médium bude tedy skrz celou délku chladiče proudit skrz ploché trubičky a svou tepelnou energii bude odevzdávat přes tenké lamely proudícímu vzduchu.
- klikněte pro zvětšení -


Rozměry tohoto radiátoru sice udávají tloušťku 38,3 mm, ovšem samotná "aktivní" část s lamelami je pouze 25 mm tlustá. Zbytek tvoří okolní nástavba pro rozvod média a přišroubování ventilátorů. Je ale jasné, že ty nemohou být přímo nalepeny na radiátoru a stejně jako skříňové ventilátory a jejich rošty potřebují odstup, aby vzduch měl prostor se usměrnit a nevznikaly turbulence.

Ventilátory jinak budeme moci nainstalovat libovolně dle potřeby. Vzduch budou moci tlačit nebo nasávat, přičemž v tomto případě bude samozřejmě lepší ta první volba, neboť axiální ventilátory při tlačení vzduchu podávají lepší výkony.


Příslušenství


Prozatím jsme opomíjeli ventilátory, které také patří do příslušenství. Jde o dva 120mm typy PLA12025S12HH-LV a dle štítku by opravdovým výrobcem měla být Power Logic Company. Tyto ventilátory mají kluzná ložiska a jejich životnost má dosáhnout 50000 hodin provozu. Napětí potřebné pro start je dle specifikací 6 V, ovšem ventilátory podporují také řízení pomocí PWM, kde se s úpravami napětí nepracuje.
- klikněte pro zvětšení -


Ventilátory jinak mají klasický design, i když jejich lopatky jsou zaobleny trošku více než obvykle a také střed bílého rotoru je zakulacený. Pak tu máme naducaný sáček s díly pro montáž bloku na procesor, který čítá celkem pět rámečků (horní i spodní) a pak drobnější díly jako šroubky, podložky, apod. Teplovodivou pastu tu nenajdeme, protože ta je aplikována již přímo na styčnou plochu vodního bloku.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec nesmí chybět informace o záruce, vícejazyčný manuál, který sice nemá českou sekci, ale vše lze snadno pochopit i z obrázků a nakonec tu je CD s Fan Control Software (v našem případě verze 1.3).reklama