reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thinkpad Edge S430: mobilní i výkonný

3.10.2012, Jan Vítek, recenze
Thinkpad Edge S430: mobilní i výkonný
Lenovo již delší dobu nabízí ThinkPady pro nenáročné zákazníky, které dostaly označení Edge. My se dnes podíváme na model S430 se 14" obrazovkou a platformou Intel Chief River s procesorem Ivy Bridge, jenž mimo jiné nabídne i rozhraní Thunderbolt. Hurá na něj.
V poslední době jsme testovali především ultrabooky, kde figuroval i model přímo od Lenova, a to IdeaPad U300s. Nyní se vracíme ke třídě klasických notebooků, a to prostřednictvím modelu Lenovo ThinkPad Edge S430. Jedná se tedy o pracovní nástroj, který však není určen pro tak náročné zákazníky jako klasické ThinkPady. Nicméně ani tak vůbec nejde o nezajímavý hardware, což poznáme hned po prozkoumání hardwarové nabídky. V té mimochodem najdeme také rozhraní Intel Thunderbolt, které se prosazuje především v počítačích Mac, ale v poslední době začíná pronikat i do světa PC. Dostupné jsou dnes především úložná zařízení vybavená rozhraním Thunderbolt, například nové WD MyBook VelociRaptor Duo.- klikněte pro zvětšení -


ThinkPad Edge S430 přišel v krabici, která toho již notně zcestovala, takže podle toho vypadala a stejně má nezajímavé hnědé provedení, takže si ji ani nebudeme ukazovat. Rovnou přeskočíme ke specifikacím, protože ty jsou mnohem zajímavější.

Model
Lenovo ThinkPad Edge S430 N3B2CMC
Procesor
Intel Core i7-3520M
Frekvence apod.
2,9 GHz (3,6 GHz max), 4 MB L3 Cache, 35W TDP
Čipová sada
Intel HM77 Express
RAM
4 GB DDR3-1600 MHz
Pevný disk + SSD
500 GB - Hitachi HTS725050A7E630
16 GB - SanDisk SSD U100
Úhlopříčka displeje
14" matný
Rozlišení displeje
1600 x 900, LED podsvícení
Grafická karta
Intel HD Graphics 4000 + NVIDIA GeForce GT 620M (Optimus)
Zvuková karta
Intel Display Audio
Realtek High Definition Audio
Mechanika
Matshita DVD-RAM UJ8B2
Reproduktory
stereo
Zvukové vstupy/výstupy
1x 3,5mm pro headset
Polohovací zařízení
touchpad + tlačítko, trackpoint + 3 tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
Mini HDMI
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
SD, SDHC, SDXC
Bluetooth
Bluetooth 4.0 + High Speed Adapter
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Wi-Fi 802.11n (Intel Centrino Wireless-N 2230 2x2 BGN)
Modem
-
LAN
1Gbps Ethernet (Realtek RTL8168)
Webkamera
ThinkVantage Camera
Speciální výbava
Intel Thunderbolt, modul TPM 1.2
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
6článková 45N1086 - 48 Wh (14,8 V / 3300 mAh)
Deklarovaná výdrž baterie
až 6 hodin
Rozměry
351 x 238 x 22 mm
Hmotnost
1,8 kg
Operační systém
Microsoft Windows 7 Professional SP1 64bit

Specifikace tohoto stroje vypadají rozhodně zajímavě. K dispozici budeme mít procesor řady Core i7, jenž je sice dvoujádrový, ale jednak podporuje Hyper-threading a potom dosahuje velmi vysoké frekvence - dle specifikací až 3,6 GHz. Samozřejmě že v reálném provozu to bude spíše nižší, ale uvidíme.


Dále nás může zaujmout paměť DDR3 pracující na 1600 MHz, přičemž donedávna bylo standardem spíše 1333 MHz, ale to nás stejně nevytrhne. Těšit se ale můžeme na rozlišení 1600 x 900, které je na 14" notebook slušné, přičemž obrazovku bude krmit duo grafických čipů Intel HD Graphics 4000 a NVIDIA GeForce GT 620M, mezi nimiž bude počítat pro uživatele neznatelně přepínat pomocí technologie NVIDIA Optimus. S tou jsme se již mohli častokrát setkat a ověřit si, že skutečně má pozitivní vliv na spotřebu, a tím i výdrž na baterie.

Co se týče ostatní hardwarové výbavy, pak ta je rovněž moderní. Zahrnuje jednotný 3,5mm konektor pro headset, tedy sluchátka a mikrofon, dále dva porty USB 3.0 a jeden Mini HDMI. Zde bych uvítal ještě třetí port USB a plnou velikost rozhraní HDMI, což by bylo přeci jen vhodnější, ale na druhou stranu je to těžké, protože je na hranách nedostatek místa.

Pak můžeme zmínit čtečku paměťových karet SD/SDHC/SDXC, obvyklá rozhraní ve složení gigabitový Ethernet, Wi-Fi 802.11n a také Bluetooth 4.0. A že je to ThinkPad, tak samozřejmě nemůže chybět trackpoint vedle obvyklého touchpadu. Speciální výbava to celé završuje ve složení Trusted Platform Module verze 1.2 pro ochranu počítače i dat a již zmíněný Intel Thunderbolt. Vedle nich je vzadu i skrytý slot pro SIM kartu, ale ten v našem případě nevyužijeme, protože chybí modem.


Příslušenství


K tomuto notebooku jsme v našem případě dostali jen základní příslušenství v podobě zkráceného manuálu, který nám napoví, jak jej máme začít používat, čili úvodní kroky. Dále samozřejmě nechybí adaptér, přičemž baterie je již součástí počítače.

Napájení


O napájení se postará především adaptér přímo od firmy Lenovo, který zvládne dodávat až 90 W (20 V / 4,5 A). Ten by měl na svůj úkol stačit a ještě se postará pro případné dobíjení baterie. Ta by měla být vybavena šesti články Li-pol a poskytnout celkem 48 Wh (14,8 V / 3300 mAh), což není výjimečná kapacita, a tak ani udávaná výdrž na baterie není zrovna úctyhodná. Jde o šest hodin, tedy dnes již průměr.


Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 7 ve verzi Home Premium 64bit. Ten je doplněn o pár dalších aplikací, o nichž se více zmiňujeme ve třetí kapitole. Jedná se především o Norton Internet Security a pak už nás Lenovo zatěžuje pouze svými aplikacemi sdruženými pod technologie ThinkVantage.
reklama