Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Umax Astra 1220U

23.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
Umax Astra 1220U
Scanner s USB rozhraním.
Scannery existují ve dvou (teď už ve třech, ale o tom až za chvíli) provedeních. Liší se samozřejmě i v dalších parametrech, ale nejdůležitějším je způsob, jakým se připojují k počítači. První scannery používaly SCSI rozhraní, což většinou znamenalo přidat do počítače SCSI kartu. Ta je sice v drtivé většině případů dodávána se scannerem (čímž samozřejmě zvyšuje celkovou cenu). SCSI řadič je karta jako každá jiná, což znamená, že pro sebe vyžaduje volné IRQ, což značně ztěžuje instalaci pro méně zkušené uživatele.

Později se objevily i scannery s paralelním rozhraním, jejichž instalace je podstatně jednodušší (stačí připojit k paralelnímu portu počítače). Nevýhodou paralelních scannerů je to, že obsadí (většinou jediný) paralelní port, který bývá často používán k připojení tiskárny. Některé scannery jsou proto tzv. průchozí, což znamená, že tiskárnu lze připojit k jejich "výstupnímu" paralelnímu portu. Další nevýhodou paralelních scannerů je pomalý přenos nasnímaných obrázků do počítače, který je znatelný hlavně při použití vyššího rozlišení.

Není tomu tak dlouho, co světlo světa spatřila univerzální sériová sběrnice (USB), která umožňuje připojit k počítači nepřeberné množství periferních zařízení (až 127) s vysokou přenosovou rychlostí. USB scanner tak v sobě spojuje výhody snadného připojení a rychlého přenosu. Pro srovnání, přenosová rychlost paralelního scanneru UMAX Astra 1120p dosahuje v teoretických hodnotách 0,56Mb/s, USB 1,2Mb/s a SCSI 5Mb/s.

Instalace Astry 1220u je opravdu jednoduchá, stačí scanner připojit k USB portu počítače (třeba i za chodu), Windows 98 jej zaregistrují a vyžádají si potřebné ovladače. Po jejich nainstalování je vyžadován restart, po kterém lze scanner bez problémů používat. K tomu je dodáván PhotoDeluxe editační program od Adobe, Caere OmniPage LE software pro rozpoznání textu (tzv. OCR) a softwarové rozhraní VistaScan32, které umožňuje snadno nastavit velikost snímané plochy, rozlišení, zoom, sytost i počet barev.

V reálném srovnání rychlosti se SCSI scannerem HP 4p byl Astra 1220u rychlejší při rozlišení 200dpi, při 100dpi však byl o něco pomalejší. To bylo zřejmě způsobeno starším softwarem použitým pro scanner HP, který ve své době nebyl psán pro Windows 98. Nicméně přenosová rychlost je slušná (stránka A4 v rozlišení 200dpi za 47 sekund).

Za cenu $150 dostane zákazník kvalitní barevný scanner s maximálním rozlišením 9600dpi (díky softwarové interpolaci) a 36-bitovou barevnou hloubkou. Přenos nasnímaných obrázků do počítače probíhá díky USB sběrnici rychle, takže Astra 1220u je vhodný i pro náročnější (resp. častější) použití doma nebo v kanceláři.


Podle AnandTech