reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Útok na vaši peněženku - Acer AL2016W

27.2.2006, Pavel Kovač, recenze
Útok na vaši peněženku - Acer AL2016W
Hledáte širokoúhlý monitor, ale nejste ochotni dát "majlant" za MVA/PVA panel? Pokud nepracujete s náročnými grafickými programy a toužíte především po monitoru pro sledování filmů a práci v systému, tak možná právě tento panel je pro vás to pravé.
Kapitoly článku:

Co si přinesete domůZ krabice na vás vykoukne celkem pohledný stříbrný monitor s černým stojanem. Design určitě nikoho neurazí, avšak provedení není zrovna dokonalé. Především samotné plasty působí laciným dojmem. Jemné osazení na okraji není při pohledu zepředu prakticky vidět, a tak neruší při práci. Tlačítka jsou umístěna na vystouplém panýlku a díky tomu nezvětšují rámeček.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Jak je vidět na předchozí fotografii, tak výrobce opustil nešťastný lesklý povrch, který dělal více škody než užitku. Potěšilo mě, že diodka indikující stav není ultrasvítivá.


Tlačítka pro ovládání OSD menu (Pro zvětšení klikněte)

Pod plastovými tlačítky jsou mikrospínače podobné jako u počítačové myši. Až na tlačítko pro zapínání mají všechny jistý a příjemný stisk. Bohužel tlačítko "power" se dost nepříjemně viklá a působí dojmem "vydrží, nevydrží další zapnutí?"


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Jak je vidět, tak náklon je dost malý a dosahuje pouze -5° až +20°. To opravdu není mnoho. Navíc monitor není možné jinak polohovat. Ani minimálním zdvihem se výrobce neodvážil monitor obdařit, což je opravdu škoda. Pokud totiž pracujete na stole bez jakéhokoli stojánku či poličky na monitor, tak vás dříve či později začne bolet za krkem.


Pohled ze předu (Pro zvětšení klikněte)

Širokoúhlé monitory hned na první pohled zaujmou a tento není samozřejmě výjimkou. S tímto poměrem stran se však budeme setkávat čím dál tím častěji, a tak se jeho "unikátnost" po chvilce ztratí a nikoho příliš neoslní.


Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně jsou výrazné průduchy pro odvod tepla a logo ACER. Nic víc nic míň. Snad jen otvory pro montáž standardního držáku VESA 100mm. Monitor není tedy problém umístit na zeď, s touto vlastností se ovšem setkáváme u téměř 90% panelů.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

A co se to děje? Kde je DVI? Je tomu skutečně tak. Monitor neumožňuje propojení pomocí digitálního kabelu, s tím bychom se smířili například u 17" modelu, ale u 20" je to opravdu obrovský handicap.


Dodávané příslušenství:
  • D-Sub kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s manuálem

Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
20,1" širokoúhlý (16:10)
Ideální odezva
8 ms
Jas
300cd/m^2
Kontrast
600:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
140°/130°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,258mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
D-SUB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100 mm)
Hmotnost
7 kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena: 10 070,- Kč bez DPH (Czechcomputer)


Cenový přehled

Jak je vidět, tak monitor se drží opravdu na spodní cenové hranici. Cena kolem 10 tisíc korun za 20,1" širokoúhlý monitor je opravdu velmi lákavá. Uvidíme, co ukážou testy.


Poznámka:

Od jisté doby jsme zvyklí, že monitory rozebíráme. V tomto případě jsem ovšem nebyl schopen monitor rozebrat, u tlačítek totiž přední plast držel a nemohl jsem si dovolit jakékoli poškození monitoru. Tímto se vám tedy omlouvám, že se dnes do útrob tohoto monitoru nepodíváme.
reklama