reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V8 GTS: to nejlepší od Cooler Masteru

2.12.2013, Jan Vítek, recenze
V8 GTS: to nejlepší od Cooler Masteru
Dnes si vyzkoušíme zbrusu nový procesorový chladič od firmy Cooler Master, který dostal prosté označení V8 GTS. Jedná se o věžovitý model vybavený dvěma ventilátory, u nějž výrobce zdůrazňuje design i použití "horizontální výparníkové komory".
Kapitoly článku:

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Základem byl ještě stále aktuální procesor AMD Phenom II X6 1100T, jehož frekvence byla ponechána na základní hodnotě, ale s napětím jsme si trošku pohráli (viz níže). Technologie Cool'n'Quiet byla vypnuta, stejně jako snižování výkonu při přehřívání procesoru a teplotní řízení otáček ventilátorů , které jsme si korigovali sami pomocí zátěžových potenciometrů. Záleží nám zde tedy pouze na procesoru jako topném tělesu, z jehož ztrátovým teplem se mají chladiče vypořádat.
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,5 V)
  • Referenční chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
  • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Chladiče se tedy budou muset postarat o odvod více než 125 W tepla, což je hodnota TDP procesoru Phenom II X6 1100T s výchozím napětím. Sestava byla uložena na stole, takže všechny chladiče měly stejné podmínky, a to při teplotě kolísající kolem 21 °C, tedy při normální pokojové teplotě. Teploty procesoru jsme odečítali pomocí utility Core Temp, zátěž všech čtyř jader obstaral Prime95 a výsledky byly potvrzeny tím, že chladiče byly sundány, opět se aplikovala teplovodivá pasta a proběhla další sada měření.

Co se týče aplikace teplovodivé pasty, pak pro tu byl využit standardní a doporučovaný postup - očištění a odmaštění styčných ploch (vhodné zvláště u chladičů s přilepenou ochrannou fólií na základně, na níž zbylo lepidlo), aplikace malého množství pasty doprostřed heatspreaderu a umístění chladiče. Pasta se pak sama rozprostře mezi chladičem a procesorem bez hluchých míst.

K otestování máme tedy jeden jediný nový chladič - Cooler Master V8 GTS, jenž má podobně jako nedávno testovaný model Sapphire Vapor-X či Cooler Master TPC 800 výparníkovou komoru a také je určen pro dva ventilátory. U zmíněného Cooler Masteru TC 800 si je však musíme dokoupit a Sapphire zase není "sendvičový" chladič, takže je určen i pro práci s jedním. Dnešní chladič V8 GTS by však s jedním ventilátorem nepracoval efektivně, take si jej budeme testovat pouze ve výchozí konfiguraci s oběma.

Jako obvykle budeme testovat při otáčkách 900, 1100 a 1300 RPM, abychom mohli výsledky srovnat s ostatními modely, přičemž ohled byl samozřejmě také brán na teplotu prostředí. Cooler Master V8 GTS má však 140mm a ne 120mm ventilátory, čili u něj byly otáčky jako obvykle v každém případě sníženy o 100 RPM, čili na 800, 1000 a 1200 RPM, aby se vyrovnala hlučnost.


Výsledky testů a hlučnost


Nyní již k tomu nejdůležitějšímu, a sice k výsledkům výkonu chladičů. Cooler Master V8 GTS můžeme srovnat s jinými chladiči, které jsme již měli v testech. Pro každý případ byl vyzkoušen přímo po chladicím etalonu - Noctua NH-U12P, s jehož pomocí si s využitím předchozích výsledků tohoto chladič osobně ověřuji, že nově testovaný model bude mít stejné podmínky. A nyní už k výsledkům.

Chladicí výkon Cooler Master V8 GTS je opravdu dobrý, však se pral o prvenství s modelem Gelid Black Edition vybaveným dvěma ventilátory. Problém však je, že cena chladiče Gelid je pouze poloviční, takže V8 GTS nezachránila ani výparníková komora, která ostatně nespasila ani Sapphire Vapor-X.

Co se týče hlučnosti, pak v té osobně nevidím problém. Hluk je tvořen především lopatkami ventilátorů a proudícím vzduchem, čemuž se nevyhneme nikdy, zatímco ložiska jsou velmi tichá. Dle informací výrobce by také měla dlouho vydržet, konkrétně 160 000 hodin dle specifikací.

reklama