reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ViewSonic VG1921wm - širokoúhlých 19 palců

14.2.2007, Pavel Kovač, recenze
ViewSonic VG1921wm - širokoúhlých 19 palců
Pokud toužíte po širokoúhlém monitoru a zkrátka na velký panel nemáte peníze, možná právě pro vás je zde tento 19" ViewSonic VG1921wm. Je vybaven technologií TN s dobou odezvy 5ms a kontrastem 700:1. Navíc ViewSonic zvolil vcelku zajímavý design.

Zakroucený design


ViewSonic tentokrát vsadil na různě pokroucené linky lemující černý rámeček. Právě tyto stříbrné pokrouceniny vytváří neotřelý design, avšak není to nic šíleného, co by urazilo konzervativnější uživatele. Je pěkné sledovat, jak se výrobce snaží o něco nového a zároveň myslí na vkus.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Zde vidíte detail horního lemu. Toto prohnutí vytváří při pohledu zepředu vcelku zajímavý efekt. Na krajích je linka dobře viditelná a směrem doprostřed postupně mizí. Sice to může znít divně, ale ve skutečnosti je pohled na monitor příjemný a ničím nerušený.


¨
Zprohýbaná linka (Pro zvětšení klikněte)

Trošku zklamáním byla konstrukce nohy panelu. Ta totiž umožňuje pouze základní náklon v rozmezí -20° až -3°. To je pro TN panel vcelku málo, protože pozorovací úhly nejsou až tak velké, a tak by si jistě monitor zasloužil víc.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Na čelním pohledu dobře vidíte onu "mizející" linku. Stejný efekt, jako je v horní části, vzniká i v prostoru s reproduktory, díky tomu jsou jaksi opticky oddělené oblasti s obrazovkou a reproduktory. Opět je dojem více než dobrý. Rámeček sice není zrovna tenký, ale vzhledem k velikosti panelu se ani není čemu divit. Výrobci se takto snaží opticky panel zvětšit a pokud by někdo vyrobil 19" panel s opravdu tenkým rámečkem, tak by oproti ostatním vypadal dost subtilně. Někdo namítne, že takovéto panely tu jsou (například EIZO), ale to jsou monitory mířící někam zcela jinam a tam zkrátka design nehraje takovou roli.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)


Na zadní straně jsou umístěny otvory pro VESA držák o rozteči 75mm, jinak v podstatě nic zvláštního. Odvětrávací otvory pro odvod tepla od zdroje a podsvětlovacích trubic zde samozřejmě máme také a trošku pozornosti si zaslouží i úchyty pro kabely. Je to sice drobnost, ale potěší.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

V pravé straně se nacházejí tlačítka pro ovládání OSD menu. Na obrázku se zdá, že jsou dobře umístěna a ovládání bude pohodlné, bohužel není to až tak pravda. Jejich rozměry jsou totiž dost malé a zkrátka se sem tam přehmátnete.


Tlačítka na ovládání OSD menu

Monitor nemá zrovna příliš konektorů. Klasický analogový vstup (D-Sub) sice pro takto velký panel dostačuje, ale DVI by jistě přišlo vhod. Nejen že by odpadlo seřizování obrazu (roztahování atd.), ale také kvalita obrazu je o něco lepší (hlavně ostrost). Napájení je řešeno přes klasický CEE22 konektor.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)
Na webu výrobce je sice udávaný náklon 5° vpřed, ale já jsem naměřil pouze 3°.


Dodávané příslušenství:
  • D-Sub kabel
  • Audio kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

V balení na vás nečeká prakticky žádné překvapení. Vše potřebné pro plnohodnotný provoz zde najdete a nemusíte se ničeho bát.


ViewSonic VG1921wm
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (16:10)
Ideální odezva
5 ms (off-on-off)
Jas
300 cd/m2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/140°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,285mm
Nativní rozlišení
1440 x 900
Vestavěné reproduktory
ANO (2x 1,5W)
USB HUB
NE
Vstupy
D-Sub, Audio
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (Vesa 75mm)
Hmotnost
9,6 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
typ 35W
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena: 6 400,- Kč bez DPH
reklama