reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ViewSonic VP201b - 20,1" LCD pro náročné

9.11.2005, Pavel Kovač, recenze
ViewSonic VP201b - 20,1" LCD pro náročné
Toužíte po LCD panelu, ale vadí vám jeho relativně nízké rozlišení při práci v operačním systému? Nejste ochotni akceptovat špatné podání barev u TN technologie? Tak možná právě pro vás je zde tento 20,1" S-IPS panel. V dnešní recenzi jsme také poupravili metodiku testování a tak se máte na co těšit.
Kapitoly článku:
  1. ViewSonic VP201b - 20,1" LCD pro náročné
  2. OSD, Testy - první část
  3. Testy - druhá část, Závěr

Co se skrývá v balení?


Předtím, než zapneme monitor, se podíváme na jeho design a možnosti stojanu. Základní pohled nám prozrazuje, že design je velmi elegantní a ničím neurazí. V dnešní době velmi často používaná černá barva je nahrazena hodně tmavě modrou. Tato barva přesto vykazuje všechny neduhy černé. V první řadě je to viditelnost každého smítka. Každopádně toto nelze považovat ze nevýhodu. Je to zkrátka určitá daň za dnešní trend.


Základní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Pokud se podíváme na monitor zepředu, tak zjistíme, že má lehce širokoúhlejší obraz než modely s rozlišením 1280x1024 (17" a 19"). Poměr stran je 4:3, zatímco u 17" a 19" je to 5:4. Pokud si postavíte dva monitory vedle sebe a jeden bude 5:4 a druhý 4:3, tak zjistíte, že je to opravdu velký rozdíl. Sledování filmů je tak daleko výhodnější (využita větší plocha monitoru). Následující obrázek znázorňuje rozdíl mezi poměrem 4:3 a 5:4. Tmavě červená plocha znázorňuje poměr 5:4 a světle červený okraj je část o kolik je obraz širokoúhlejší u poměru 4:3.


Rozdíl v poměru stran 5:4 a 4:3

Dovolím si uvést i obrazec znázoňující porovnání rozlišení od 1024x768 až po 1920x1200. Poslední největší rozlišení se velmi často používá u LCD panelů o úhlopříčce 24", které mají poměr stran 16:10 a jsou tak ideální pro sledování filmů. Dnes obvyklé rozlišení 1280x1024 je typické pro panely s úhlopříčkou 17" a 19". 1600x1200 pak pro 20" typy.


Porovnání rozlišení

Zanechme však povídání o rozlišení a vraťme se k našemu testovanému kousku. Při pohledu z levé strany odhalíte relativně velkou hloubku monitoru, ale vzhledem k úhlopříčce panelu se není čemu divit.


Maximální zdvih panelu (pro zvětšení klikněte)

Panel lze zdvihnout do výšky 11cm, takto velký zdvih je nutný jen k samotnému otočení panelu na výšku. Nastavit polohu panelu je velmi snadné a lze ho provést jedním prstem. Bohužel otočit panel kolem vertikální osy je dost problematické. Monitor má totiž těžiště dost vzadu, a tak jsou přední nohy prakticky nezatížené a při pokusu otočit monitor dojde k otočení celého stojanu místo otočení v kloubu. Musíte tedy přidržet stojan a teprve pak otočit monitor.
Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Přední pohled na panel (pro zvětšení klikněte)

Na takto velkou plochu se téměř vměstnají dvě A4-ky vedle sebe. Jak je vidět z předchozího obrázku, tak i velikost zdvihu je veliká a činí zhruba 11cm. Díky takto velkému zdvihu je umožněno monitor otáčet na výšku (pivot).


Panel otočený na výšku (Pro zvětšení klikněte)

Pokud si ustavíte do této polohy, tak je práce v editoru dokumentů naprosto perfektní. Máte přehled o celkovém vzhledu stránky, protože v klidu můžete pracovat při zobrazení jedna stránka na obrazovku.Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Pokud otočíte panel a podíváte se, co skrývá na zadní straně, tak zjistíte, že to jsou v prvé řadě plastová očka pro uchycení kabelů.Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Panel obsahuje čtyřportový USB HUB, a tak není problém si do něj zapojit myš či tiskárnu. Jen škoda, že nejsou alespoň dva vyvedeny na nějaké přístupnější místo. Ostatní konektory patří ke standardu (DVI, D-SUB a konektor pro napájení).

Příslušenství
  • Napájecí kabel
  • DVI kabel
  • D-SUB kabel
  • Instalační příručka
  • CD s manuálem v PDF, ICM profilem a pivot softwarem.
  • USB kabel

ViewSonic VP201b
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
20,1"
Ideální odezva
16ms
Jas
250cd/m^2
Kontrast
400:1
Výrobní technologie
S-IPS
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176°/176°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1600 x 1200
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (4x)
Vstupy
DVI, D-SUB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
8,5 kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
ANO
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena: 21 000,- Kč bez DPH
reklama