www.svethardware.cz
>
>
>

Výkon, který neslyšíte: AOpen a Pentium-M

Výkon, který neslyšíte: AOpen a Pentium-M
, , recenze
O možnosti provozovat mobilní procesor v desktopu jsme si říkali už několikrát a dokonce jsme zde měli recenzi AOpenu a DFI s čipovými sadami i855. Dnes navážu recenzí AOpenu 915GMm-HFS, který staví na čipové sadě i915 a díky tomu podporuje všechny moderní vlastnosti jako DDR2 nebo PCI-Express.
K oblíbeným
reklama
Už uplynulo hodně času od momentu prvního použití procesoru Pentium-M v desktopu a stejně nedošlo k žádnému převratnému rozšíření jak se původně očekávalo. Osobně vidím problém především v liknavosti předních výrobců základních desek o adopci této platformy ve větší míře. Stačí se podívat na výrobce desek se socketem 479. Jedná se pouze o AOpen a DFI, s tím, že DFI ještě nemá model s čipovou sadou i915, ale stále staví na i855. To samozřejmě zvyšuje cenu, protože není nikdo, kdo by ji tlačil výrazně dolů, takže za microATX desku pro Pentium-M zaplatíte v rozmezí 6-9 tisíc korun. To je čistě za desku poměrně hodně. Na druhou stranu, pokud překonáte cenovou propast a zkombinujete třeba dnes testovaný AOpen 915GMm-HFS s Celeronem M, dostanete cenově stále přijatelné řešení, které je navíc velmi tiché a docela výkonné.
V době, kdy se objevily první desktopové desky pro Pentium-M, bylo mnoho fandů ohromeni výkonem tak pomalu taktovaného procesoru, který je schopen konkurovat herním procesorům od firem AMD a Intel a navíc vyzařuje minimum tepla. Bohužel až donedávna chyběly vhodné čipsety, které by vylepšily postavení Pentia-M proti Athlonům a Pentiím. Pokud si pamatujete na moji recenzi AOpenu 855GME, desce toho ve srovnání s nForce nebo Intel deskami hodně chybělo. Na mysli mám především použití AGP 4×, single channel DDR 333 nebo podpora SATA. Toto vše ale přináší nová čipová sada Intel 915GMm, kterou je dnešní testovaná deska vybavena.

ČIpová sada

Jak je z názvu základní desky jistě patrné, AOpen 915GMm-HFS je postaven na čipové sadě i915GM, kódově rovněž zvané Alvisio (s tímto názvem se setkáte také v BIOSu). Čipová sada i915GM vychází z desktopové verze i915G, ale více dbá na regulaci vyzařovaného tepla.

Ikona Odkaz na databázi
Intel 855GME
Intel 915GM
Intel 955X
Podpora CPU
Socket-479m Pentium-M
Socket-479m Pentium-M
Socket-775 Pentium 4/D/EE
FSB
400 MHz
400 MHz, 533 MHz
533 MHz, 800 MHz, 1066 MHz
Paměti
Single Channel DDR-333
Single Channel DDR-333 nebo Dual Channel DDR2-400 / 533
Dual Channel DDR2-533 / 667
Paměťová propustnost
2.7 GB/s
8.5 GB/s
10.6 GB/s
Maximum paměti
2 GB
2 GB
8 GB
Grafické rozhraní
AGP 4x / 2x
PCI Express x16
PCI Express x16
Rozšiřující sloty
32-bit PCI
PCI Express nebo 32-bit PCI
PCI Express nebo 32-bit PCI
Podpora SATA
2 x SATA/150 Ports (pouze s/ 6300ESB Southbridge) nebo None with ICH4 Southbridge
2 x SATA/150 Ports (pouze s/ ICH6M Southbridge)
4 x SATA-II/300 Ports (pouze s/ ICH7 Southbridge)
Podpora SATA RAID
RAID 0/1 nebo žádná
žádná
RAID 0/1/10
Audio
AC'97
AC'97 nebo Intel HD Audio
AC'97 nebo Intel HD Audio

Co do výkonu je hlavním tahákem podpora PCI-Express sběrnice, konkrétně PCIe ×16 pro grafickou kartu a jeden volný PCIe ×1 slot pro periférie. Starší i855GM podporoval pouze AGP 4×, což nebylo nic převratného. Nyní máte prostor vybudovat na této čipové sadě i výkonný počítač určený pro hry s novou grafickou kartou.

Další změnou je podpora 533MHz sběrnice, která je potřebná pro novější Pentia-M s jádrem Dothan. Starší i855 byl určený pouze pro Pentia-M s 400MHz sběrnicí, tedy s jádrem Dothan, případně pro Celerony M. V případě základní desky AOpen 915GMm-HFS lze přepínat mezi 400MHz a 533MHz FSB pomocí jumperu na desce. S tím také souvisí použití pamětí DDR2. Pokud máte procesor s FSB 533MHz, synchronně vám poběží i paměti na 533MHz. Bohužel já měl k testování starší Banias se 400MHz FSB a tak i paměti DDR2 běžely na té frekvenci. Jak si později ukážeme, hlavní dopad pomalejší paměti je na výkon integrovaného grafického jádra. To jsou hlavní změny, které se týkají severního můstku.

Vylepšen byl samozřejmě i jižní můstek, který je nyní značen jako ICH6M. Na rozdíl od desktopové verze ale podporuje pouze dva SATA konektory bez možnosti tvořit RAID. Ale i přesto se jedná o velký pokrok od ICH4, který byl použit u staršího AOpenu s čipovou sadou i855GM.
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek