reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WinChip 2 - levný upgrade

20.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
WinChip 2 - levný upgrade
WinChip 2 není sice vítěz, ale jako levný upgrade je super.
K vylepšení výkonu svých procesorů přišla před časem firma AMD se sadou instrukcí 3DNow!, které měly výrazně zvýšit výkon K6-2 procesorů v operacích s plovoucí desetinnou čárkou. Procesory nejen od AMD, ale všech konkurentů Intelu, totiž trpěly (a bohužel stále ještě trpí) slabou FPU jednotkou. Výhoda 3DNow! se samozřejmě projeví nejvíce v těch aplikacích, které tuto sadu instrukcí podporují. Např. pro hru Quake II lze použít patch (je např. na stránkách AMD), který 3DNow! podporu implementuje.

WinChip 2 240MHz


Instrukcí 3DNow! se rozhodla pro zvýšení svých WinChipů použít i firma IDT. To je asi nejdůležitější vylepšení WinChip 2. Díky 3DNow! instrukcím dosáhl dokonce WinChip 2 v Quake II lepšího výsledku než AMD K6-2. Nicméně FPU jednotka WinChip 2 je i nadále velmi slabá, zaostává dokonce i za FPU jednotkou Cyrix 6x86 (měřeno diagnostickým programem HWInfo).

To jsou však jen pouhá čísla, mnohem důležitější je reálný výkon. A tady si WinChip 2 stojí velmi dobře. Ve hrách (i bez podpory 3DNow!) je o 50-60% výkonnější než zmiňovaný Cyrix a v komprimaci MP3 je dokonce více než dvakrát rychlejší. Nicméně ještě rychlejší je AMD K6-2 (také téměř dvakrát).

Že by zlaté časy pro IDT ? To asi ne, přece jenom Pentium II je Pentium II a připravované procesory Katmai (Pentium II s KNI instrukcemi) by měly být ještě lepší, AMD připravuje K6-3 a K7, což vypadá na definitivní konec Socketu 7. Ovšem jako levný upgrade je WinChip vynikající. Pokud zatím nepomýšlíte na Pentium II a hledáte něco levného a výkonného, stojí WinChip 2 určitě za pozornost. Kromě toho má jednu velkou výhodu týkající se starších základních desek. I přesto, že je MMX i 3DNow!, nepoužívá duální napájení, takže jej lze použít i na hodně starých základních deskách. Napětí WinChip 2 je 3,52V, což je ve srovnání K6-2 (2,2V) dost. Ovšem ne všechny základní desky (a nemusí ani tak staré) umožňují 2,2V nastavit, a to je parketa pro WinChip 2. A dokonce se, i přes oněch 3,52V, nijak extrémně nehřeje (aktivní chladič je však samozřejmě nutný). Takže podtrženo a sečteno, máte-li starší základní desku, toužíte po zvýšení výkonu, ale nemáte moc peněz, je pro vás WinChip 2 jak dělaný.

reklama