reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WinChip 2 má 3DNow!

20.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
WinChip 2 má 3DNow!
A v benchmarcích je dokonce lepší než K6-2 !
Procesory WinChip od firmy IDT patří k těm nejlevnějším,které lze pořídit. I tady platí obecné pravidlo "za málo peněz málo muziky", takže procesory WinChip se objevují jen v těch nejlevnějších počítačích, jejichž majitelům nezáleží ani tak na výkonu, jako na ceně. Firma IDT nyní uvádí na trh inovovanou řadu - WinChip 2 (specifikace zde).

Většinou, když někdo přijde s novým produktem, použije alespoň mírně odlišný design, aby novinku odlišil už na první pohled od staršího produktu. Ne tak IDT. Procesory WinChip C6 (to jsou ty starší) a WinChip 2 vypadají na první, ba i na druhý pohled, úplně stejně. Teprve až po bedlivém zkoumání zjistíte, že se oba liší dvěmi malými písmenky - C6 je nahrazeno W2 (je tam i další rozdíl ve stejném řádku, ale kdo by si pamatoval řadu nesmyslných písmenek), jak je zatrženo na obrázku. Při startu počítače se samozřejmě procesory WinChip detekují rozlišně - WinChip C6 a WinChip 2-3D.Uživatele samozřejmě nejvíc zajímá, jestli je nový procesor lepší než předchozí. Zkoušeli jsme tedy s oběma procesory hru Quake 2 na systému s 64MB paměti a grafickou kartou S3 Virge VX. Zcela záměrně jsme zvolili slabou (ale hlavně levnou) grafickou kartu, asi těžko si někdo pořídí skvělou grafickou kartu a k tomu WinChip. Nainstalovány byly ovladače DirectX 6 a Quake 2 byl "opatchovaný" pro podporu 3DNow! (naším hlavním cílem bylo zjistit zvýšení výkonu díky 3DNow!). WinChip C6 dosáhl pouhých 7,7fps (massive1.dm2), zatímco WinChip 2 "závratných" 9,7fps (což je nárůst o 25%, i když to tak nevypadá). Pro srovnání, AMD K6-2 dosáhl za stejných podmínek jen 9,2fps (všechny tři procesory byly manuálně nastaveny na 4x60MHz = 240MHz, což je přirozená frekvence obou WinChipů), procesor Cyrix MII dosáhl 8,5fps (taktován byl jako 3,5x60MHz).

Výsledky jsou to docela zajímavé, zvláště překvapující je výkon lepší než AMD K6-2. Trošku zarážející je napájecí napětí 3,52V, které napovídá, že WinChip 2 není žádný skrblík, teplotně je na tom však o poznání lépe než předchůdce C6 (přece jen se tolik nehřeje).

reklama