reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 8 Consumer Preview: přišla revoluce?

2.3.2012, Pavel Kovač, recenze
Windows 8 Consumer Preview: přišla revoluce?
Microsoft připravil na dnešní rok jednu velkou novinu. Zbrusu nové Windows 8, jež představují revoluci v operačních systémech. Umožňují běh na platformě ARM a x86. Osmičky jsou také příslibem rychlého a svižného systému.Testovací sestava


  • Základní deska: Asus P7P55
  • Procesor: Intel Core i7 860
  • Chladič: Noctua NH-U12
  • Operační paměť: 8 GB Kingston HyperX
  • Grafická karta: GeForce GTX 260
  • Pevný disk: Intel 520 120GB SSD
  • Zdroj: Fortron 500 W
  • TV karta: Leadtek WinFast 2000
  • Wacom Intuos 4 Large (A4 grafický tablet)

Testovací sestava sice není nic převratně nového, ale stále jde o výkonné komponenty, které minimální požadavky pro běh Windows 8 výrazně převyšují.


Instalace a první spuštění


Vzhledem k tomu, že se jedná o Consumer Preview, tak Microsoft ještě nedoupravil instalační grafiku do stylu nových Windows. Prakticky odpovídá klasické instalaci Windows 7. Na testovaném stroji proběhla instalace bez sebemenších zádrhelů, detekce rozlišení obrazovky a veškerého hardwaru proběhlo hned. Tedy kromě mé postarší tiskárny, tu jsem musel doinstalovat. Na obhajobu osmiček musím dodat, že tuto tiskárnu nedetekuje žádný systém, co jsem kdy zkoušel. Dokonce byla detekována i televizní karta, která ve Windows 7 dělá neuvěřitelné problémy, zatímco ve Windows 8 funguje dobře.

První spuštění trvalo na SSD cca 12 sekund. To jsem byl hodně mile překvapen. Rybičku, která nahradila animované logo Windows 7, jsem si nestihl ani pořádně prohlédnout. Po naběhnutí systému vás přivítá jednoduché a čisté prostředí, v kterém si vytvoříte účet ve vašem počítači a zároveň Microsoft Account (původně Live ID). Je zde i možnost se připojit na existující účet. Já zvolil vytvoření nového účtu (i přestože Live ID mám), abych vyzkoušel nové Windows opravdu s čistým štítem. Poté již následuje rychlé zalogování do systému.
- Takto vás přivítá Windows 8 -


GUI - nové Metro dokáže překvapit i naštvat


Trocha zamyšlení na úvod

Tento aspekt nových Windows je v médiích omílán asi nejvíce. Někteří nové GUI pokládají za velký krok vpřed a hlavně přiblížení Windows konzumní společnosti. Pak je tu však další skupina lidí, kteří se jej bojí jako čert kříže. Ve výsledku však nevidím problém v samotném Metro GUI, ale v přístupu obou základen uživatelů. Ti, co Metro jen kritizují, si dost často neuvědomují jeden základní fakt. Tím je sjednocení dnes široké škály produktů. Ať už to jsou osobní počítače, telefony či tablety. Navíc Metro je uzpůsobeno pro maximální jednoduchost ovládání. A právě to jej předurčuje k masivnímu rozšíření.

My "staří pardálové" (ročník ±80), kteří pamatují příkazový řádek DOSu, máme obvykle tendence shazovat vše jednoduché. Zní to možná trochu drsně, ale bohužel je to tak. Jen si uvědomte, co bylo potřeba po Instalaci Windows 95 provést za úkony. Ovladače najít na disketách/CD. Zjistit přesně, který ovladač se bude hodit (často na oněch disketách nebyl instalátor a detekce Windows 95 nebyla ani zdaleka 100%). Dnes je situace jiná. Po instalaci Windows 7 nainstalujeme maximálně tak ovladač grafické karty a případně rozšíříme funkce myši. Vše ostatní funguje bez problémů hned. Na toto pohodlí jsme si zvykli, tak proč si nechceme připustit k tělu Metro?

Nastupuje však nová generace a tím myslím opravdu ty nejmenší. Moje neteř (slavila v únoru dva roky) ještě není schopna ovládat myš, ale malý počítač s dotykovou obrazovkou... ehm, pardon... tablet, již ovládat umí bravůrně. Tato generace ani netuší, co je to příkazová řádka a až vyroste, bude jí to připadat jako pazourek. Podobně se může tvářit i na běžné desktop prostředí.

Tím však ani zdaleka nechci předvídat konec, či hanit desktopové prostředí. Ono má stále své uplatnění a v první fázi nástupu Windows 8 bude jistě i výrazně používanější. Jen si je třeba uvědomit, že změna už byla nevyhnutelná a jestli přišla letos, nebo měla přijít až za 2 roky, už na podstatě věci nic nemění.
reklama